Megváltozott munkaképességűek ellátásaival kapcsolatos kérdés

„Tisztelt NyugdíjGuru! Azt szeretném kérdezni miért van az hogy a 28000 forint rehabilitációs ellátásból nyugdíjadót vonnak? Így a kézhez kapott összeg 25000 forint mely nem éri el az öregségi nyugdíj alsó határát. Ráadásul egy fél évig szünetelt az ellátás addig míg be nem hívtak orvosi felülvizsgálatra amelyen minden maradt a régiben (idő, százalék) csak 32000 forintról lecsökkent az összeg 25000 forintra! Tisztelettel várom válaszát! Jó egészséget és minden jót kívánok önnek!”

Kedves Hajduk László,

a rehabilitációs ellátásból a törvény alapján vonják a 10% nyugdíjjárulékot, emiatt a rehab ellátás folyósításának tartama szolgálati időnek minősül az öregségi nyugdíj szempontjából.

A rehab ellátás összege az Ön komplex minősítésétől függ, Ön természetesen fellebbezhet a határozat ellen, illetve évente egyszer állapotrosszabbodásra hivatkozva kérhet új felülvizsgálatot.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Jó egészséget kívánva, üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Nyugdíjguru! Az a kérdésem, hogy a rokkantsági ellátást ,kérésemre, öregségi nyugdíjjá változtathatják-e, mivel augusztusban betöltöm a 63-ik évemet,2009 ben 38 év és 148 nap szolgálati időt állapítottak meg részemre, utána 52% rokkantsági nyugdíjat kaptam, majd 2011-ben nevetséges felülvizsgálat után 45%-ra változtatták, ami 80.515 Ft. Lehetséges e változtatni Üdv: Talabérné Juhász Erzsébet”

Kedves Erzsébet,

kérheti a rokkantsági ellátása változatlan összegben, öregségi nyugdíjként történő továbbfolyósítását, de természetesen kérheti a nyugdíja összegének megállapítását az általános szabályok szerint.

Ez utóbbit kérje, rosszabbul nem járhat, mert ha kisebb lenne a nyugdíja számított összege, mint a rokkantsági ellátása összege, akkor a rokkantsági ellátása összegével egyezik majd meg az öregségi nyugdíja, viszont ha magasabb lenne a számított összeg, akkor az lesz majd az öregségi nyugdíja.

A részletekről olvassa el az összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mit-kell-tenni-a-nyugdijkorhatar-kozeledtevel-annak-aki-a-megvaltozott-munkakepessegu-szemelyek-ellatasaban-reszesul

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Jövő februárban töltöm be a 63 életévemet, a múlt hónapban leszázalékoltak, 80 % az egészségromlásom, s nem javasolják a rehabilitációt. Jelenleg közmunkaprogramban vagyok, 51000 Ft-os fizetéssel, ezt úgy tudom megoldani, hogy a férjem végzi el ezt a munkát helyettem. Viszont július végén lehet megszűnik a munkahelyem. A szolgálati időm 27 év. Melyik lenne kedvezőbb számomra, ha benyújtanám a megváltozott munkaképességűek igénylőlapját, s arra állapítanának meg ellátást, vagy várnék az öregségi nyugdíjra. Illetve milyen előnyökkel járhatna a megváltozott munkaképességűek ellátása, s az öregségi nyugdíj elérésénél átváltanák e arra az ellátásra. A 27 év szolgálati időnél átlagban a minimálbérnek megfelelő fizetéseket kaptam. Nagyon várnám válaszát! Tisztelettel Nagy Béláné”

Kedves Nagy Béláné,

az Önre irányadó nyugdíjkorhatár (1954-es születésűként) 63 év 183 nap.

A korhatára betöltéséig hátralévő időre - a közfoglalkoztatási jopgviszonya megszűnését követően - érdemes igényelnie az egészségi állapota alapján a rokkantsági ellátást, ha megvan a szükséges TB biztosítási ideje, amelyet az Mmtv. (2011. évi CXCI. törvény) a következőképpen szabályoz:

2. § (1) Megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az a kérelem benyújtásakor 15. életévét betöltött személy, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személy), és aki

a) a kérelem benyújtását megelőző

aa) 5 éven belül legalább 1095 napon át,

ab) 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy

ac) 15 éven belül legalább 3650 napon át

a Tbj. 5. §-a szerinti biztosított volt (ide tartozik a közfoglalkoztatás is),

b) keresőtevékenységet nem végez és

c) rendszeres pénzellátásban nem részesül.

Erről olvassa el az öszefoglalómat (a rokkantsági ellátásra vonatkozó részeket):

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/rokkantsagi-jaradek-es-rokkantsagi-ellatas

Ha megállapítják a rokkantsági ellátását, akkor ha majd betölti a nyugdíjkorhatárát, a következő választási lehetőségei lesznek (olvassa el az erről írt összefoglalómat):

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mit-kell-tenni-a-nyugdijkorhatar-kozeledtevel-annak-aki-a-megvaltozott-munkakepessegu-szemelyek-ellatasaban-reszesul

Ha bármely oknál fogva nem lenne jogosult a rokkantsági ellátásra, akkor a kormányhivatalban (járási hivatalban, fővárosi kerületi hivatalban, kormányablaknál) kérelmezheti az aktív korúak ellátásán belül az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás nevű szociális ellátást, amelynek feltételeit itt olvashatja el:

http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/100/JEGYZ01103

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„JO NAPOT 1978TOL 81 KERESKEDELMI TANULO VOLTAM81febr,tol dec 08ig bolti eladoként dolgoztam azután gyesen voltam3gyermekem született most látásom ,miatt suls fogyatékosvagyokgerincproblémáim miatt és atöbbibeteségböl41°°51 százalékos vagyok férjem 20000beautobalesetbemeghált sok gyogyszertkell szednemnagyon nehezen élek fotos tám kivül nem kapokmás ,mert alegkiseb gyerekem is jul 20án betölti a18 évet jár e nekem valam ”

Kedves Samu Imréné,

az egészségi állapotára tekintettel próbálja meg igényelni a megváltozott munkaképességű személyek ellátását (rokkantsági vagy órehabilitációs ellátás), ha az előző években biztosított volt.

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló 2011. évi CXCI. törvény  (Mmtv.) szerint:

2. § (1) Megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személy), és aki

a) a kérelem benyújtását megelőző

aa) 5 éven belül legalább 1095 napon át,

ab) 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy

ac) 15 éven belül legalább 3650 napon át

a Tbj. 5. §-a szerinti biztosított volt (a Tbj. 5.§ sorolja fel a munkavégzésre irányuló jogviszonyok típusait a munkaviszonytól a közszolgálati jogviszonyokon át a vállalkozási és hasonló tevékenységekig);

b) keresőtevékenységet nem végez és

c) rendszeres pénzellátásban nem részesül. (A fogyatékossági támogatást nem sorolja fel az 1993. évi III. törvény 4.§ (1) bekezdés i) pontja a rendszeres pénzellátások között, így annak folyósítását a rokkantsági ellátásra tekintettel nem kell megszüntetni.)

További információk:

http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/82/NRSZH00001

Ha nem volt legalább a fentiek szerinti időtartamban biztosított a TB szempontjából, és a fogyatékossági támogatáson kívül nincs más jövedelme, akkor a kormányhivatalban (járási hivatalban, fővárosi kerületi hivatalban, kormányablaknál) nyújtson be kérelémet az aktív korúak ellátása, illetve azon belül az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás iránt.

Ilyen támogatásra jogosult lehet az a személy, aki fogyatékossági támogatásban részesül, ÉS JÖVEDELME, ILLETVE CSALÁDJÁBAN AZ EGY FOGYASZTÁSI EGYSÉGRE JUTÓ JÖVEDELEM NEM HALADJA MEG AZ ÖREGSÉGI NYUGDÍJ MINDENKORI LEGKISEBB ÖSSZEGÉNEK 90 %-ÁT (2016-ban a 25.650 Ft-ot), ÉS KERESŐTEVÉKENYSÉGET NEM FOLYTAT.

A részletes tájékoztatót itt találja:

http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/100/JEGYZ01103

Ha bármely oknál fogva erre sem lenne jogosult, akkor a helyi önkormányzattól igényelhet települési támogatást az anyagi helyzetére tekintettel. Erről a mellékelt tájékoztató 6. pontjában talál további információkat:

http://www.kormany.hu/download/e/49/30000/Tájékoztató%20alapszolgáltatást%20nyújtók%20részére%20a%20szociális%20ellátások%20változásairól.pdf

A lehető legjobb egészséget és kitartást kívánva üdvözlöm,

Dr.Farkas András

 

„Csevegés indítása 16:12 Kedves András! Azzal kérdéssel fordulnék önhöz,hogy a lányom tartósan beteg és kapom rá az emelt családi pótlékot. decemberbe tölti a 17-életévét. Olvastam itt az oldalon valamikor,hogy 16-életévét betöltött gyereknek is lehet a rehabilitációs ellátást igényelni... Ez,hogyan és,hol kezdjük el? Le mondanám akkor a családi pótlékot is. a kezelő orvosnak kell ezt gondolom el indítani...Bizottság elé küldeni stb. ? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Brigitta.”

Kedves Brigitta,

a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (Mmtv.) 2. § (1) bekezdése szerint megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az a kérelem benyújtásakor 15. életévét betöltött személy, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személy), és aki

a) a kérelem benyújtását megelőző

aa) 5 éven belül legalább 1095 napon át,

ab) 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy

ac) 15 éven belül legalább 3650 napon át

a Tbj. 5. §-a szerinti biztosított volt;

b) keresőtevékenységet nem végez és

c) rendszeres pénzellátásban nem részesül.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában foglaltaktól eltérően biztosításának tartamára tekintet nélkül jár a megváltozott munkaképességű személyek ellátása annak,

a) aki 35. életévének betöltése előtt megváltozott munkaképességűvé vált, és 35. életévének betöltését megelőzően megkezdett iskolai tanulmányai alatt vagy e tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül biztosítottá vált, és 30 napnál hosszabb megszakítás nélkül biztosított volt. 

Először azt ellenőrizze, hogy leánya a fenti feltételeknek megfelel-e. Biztosítási idő hiányában ugyanis nem lehet jogosult rehabilitációs (vagy rokkantsági) ellátásra.

Biztosítási időnek minősül az is, ha a beteg gyermek szakképző iskolai tanulmányokat folytatott, ugyanis a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. § (1) bekezdése c) pontja alapján e törvény alapján biztosított a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanuló.

Ha a fenti rendelkezések szerint a leánya rendelkezik megfelelő biztosítási jogviszonnyal, akkor természetesen a kezelőorvosával konzultálva lehet beadni a megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránti kérelmet.

A rehabilitációs ellátásról olvassa el ezt az összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok/rehabilitacios-ellatas/rehabilitacios-ellatas-2016-ban

A rokkantsági ellátásról és a rokkantsági járadékról pedig ezt:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/rokkantsagi-jaradek-es-rokkantsagi-ellatas

A fenti össuzefoglaló alapján ellenőrizze azt is, hogy a leánya nem jogosult-e a rokkantsági járadékra!

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

 

„Tisztelt Cím! elfogadták-e, törvénybe lép-e az alábbi javaslat: "az öregségi nyugdíj korhatár betöltése előtti 5 éves tartamban esedékes felülvizsgálatot nem kell elvégezni, vagyis az ilyen személy mentesül a felülvizsgálati kötelezettség alól" Köszönettel:Majorné Biró Éva”

Kedves Éva,

igen, idén május 1-jétől hatályba léptek a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait érintő módosítások, a részleteket olvassa el az erről írt összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/rehabilitacios-es-rokkantsagi-ellatasok-valtozasai

Az Ön által jelzett szabályozás a törvény (Mmtv., 2011. évi CXCI. törvény) hatályos szövegében pontosan a következő:

19. § (1) A rehabilitációs hatóság a komplex minősítés során megállapított körülményekre vonatkozóan felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) végez

a) az ellátást megállapító döntésben meghatározott időpontban,

b) az ellátott kérelmére,

c) a rehabilitációs ellátásban részesülő egészségi állapotában történt, a rehabilitációt lehetetlenné tevő tartós rosszabbodás vagy legalább 60 napi egybefüggő keresőképtelen állapot esetén,

d) olyan tényről vagy körülményről történő tudomásszerzés esetén, amely valószínűsíti, hogy a korábbi komplex minősítés során megállapított körülmény nem áll fent (rendkívüli felülvizsgálat), vagy

e) célzott vizsgálatok elrendelése esetén.

(1a) Rokkantsági ellátásban részesülő személy esetén az (1) bekezdés a) pontja szerinti felülvizsgálatot nem kell elvégezni, ha

a) a felülvizsgálatra az ellátás megállapításáról szóló vagy a felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározott időpontban, vagy

b) a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában

az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.

A rendelkezés szerint tehát a fent idézett 19.§ (1) bekezdés a) pontjában meghatározott felülvizsgálat alól biztosít mentességet, ha a rokkantsági ellátottnak a nyugdíjkorhatára betöltéséig kevesebb, mint öt éve van hátra. Ez a rendelkezés egyébként már 2015. augusztus 1-jétől hatályos, az ezévi változások nem érintették.

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt Doktor Úr! Rokkantsági ellátást kapok, C2 kategóriával. E mellett hány órát dolgozhatok.? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel : Dúl Éva ”

Kedves Éva,

a rokkantsági ellátás mellett nincs korlátozva a munkavégzés időtartama. Viszont arra ügyelnie kell, hogy a bruttó keresete három egymást követő hónapban ne haladja meg a mindenkori minimálbér másfélszeresét (idén a 166.500 Ft/hó összeget).

A részleteket olvassa el az erről írt összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok-melletti-munkavegzes/rokkantsagi-es-rehabilitacios-ellatas-melletti-munka-es-kozterhei

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Nyugdíjguru! Szeretném az Ön segítségét kérni! Fontos lenne megtudnom,hogy a C2 kategória rehabilitációs ellátásban részesülő heti hány órás munkát vállalhat? Mi az a törvény,ami erre vonatkozik? Van.e bejelentési kötelezettség? Felfüggesztik.e a járandóság folyósítását a munkában töltött időre? Köszönöm megtisztelő figyelmét. Tisztelettel:Vonnák Istvánné”

Kedves Vonnák Istvánné,

C2 kategória alapján nem rehab ellátást, hanem rokkantsági ellátást állapítanak meg.

Egyébként mindkét típusú ellátás melletti munkavégzésre a következő korlátozás érvényesül: a bruttó kereset három egymást követő hónapban nem haladhatja meg a minimálbér másfélszeresét. Ha meghaladná három egymást követő hónap mindegyikében a bruttó kereset ezt a korlátot, akkor megszüntetik az ellátást. Időkorlát NINCS.

Rehab ellátásnál 10 napon belül be kell jelenteni magát a keresőtevékenységet is, a megszűnését is, illetve azt is, ha a kereset meghaladná a fenti korlátot. Rokkantsági ellátásnál csak a korlát átlépését kell bejelenteni.

Részletek:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok-melletti-munkavegzes/rokkantsagi-es-rehabilitacios-ellatas-melletti-munka-es-kozterhei

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözjöm,Balogh Ferencné vagyok. Szeretném segítségét kérni. Rokkantsági ellátást kapok, de most lehetőségem lenne munkát vállalni. Az ellátásom 104400ft. Amit a munkáltató kínál, bruttó 110000ft. Ahhoz, hogy ne szünjön meg az ellátásom, elvállalhatom -e a munkát?Kérem segítsenebben a döntésben. A munkára szükségem lenne, mert az ellátásomból 4-en élünk,ami igen nehéz. Segítségét előre is köszönöm: Tisztelettel: Balogh Ferencné”

Kedves Balogh Ferencné,

elvállalhatja a leírt keresettel a munkát, ezzel nem fogja veszélyeztetni a rokkantsági ellátását.

A részleteket olvassa el a következő összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok-melletti-munkavegzes/rokkantsagi-es-rehabilitacios-ellatas-melletti-munka-es-kozterhei

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Doktor Úr! A Kormányhivatal 2,5 év múlva vette észre hogy bérketetet meghaladó munkaviszonyt létesítettem 2013. évben (2004-ben óta voltam rokkant nyugdíjas) és megszűntette a jogviszonyomat. Az azóta eltelt 2.5 év rehab. ellátás összeg felvételét jogtalannak tekinti és visszaköveteli. Kérdésem, hogy én a munkaviszony létesítéséről értesítettem őket, az APEH-nél az adott évről korrekt jövedelmi igazolást nyújtottam be. Az előírt időpontban (2013 novembere) nem történt meg a soros felülvizsgálat, ami gyakorlatilag soha többé nem történt meg. Nekem kellett új jogviszonyt kezdeményezni és szerint új időpontban, új besorolással, új (alacsonyabb) összeggel kaptam rokkant ellátást. (C2). A Kormányhivatal pert tűzött ki az előző jogviszony felmondására, (július 13), kérdésem, hogy álláspontomat tudom-e védeni azzal, hogy ha fel is függeszti az adott időszakra a hatóság a jogviszonyomat, amikor dolgoztam, de indítsa újból a munkaviszony megszűnte után azonos, akkori feltételekkel és ne kelljen visszamenőlegesen megtéríteni a kiutalt összegeket. 2014. márciusa óta nincsen munkaviszonyom, és keresetem. Kérem legyen kedves segíteni, hogy milyen esélyeim vannak a perrel kapcsolatosan. Miután nincsen keresetem, nem tudom visszafizetni az egyébként szerintem jogosan felvett kiutalásokat. Szíves segítségét előre is megköszönöm az ügyben. Tisztelettel: Tóth Andrea ”

Kedves Andrea,

leírása szerint Ön 2013-ban rehabilitációs ellátást kapott. A rehabilitációs ellátás melletti munkavégzésre 2013-ban nem összegkorlát, hanem munkaidő-korlát vonatkozott: legfeljebb heti 20 órában végezhetett rehab ellátás mellett munkát, viszont semmilyen korlátozás nem érvényesült, bármennyit kereshetett.

A bejelentési kötelezettsége e tekintetben az akkor hatályos szabályok szerint a következő volt: 15 napon belül be kellett jelentenie, ha keresőtevékenységbe kezdett vagy a keresőtevékenysége megszűnt, illetve ha annak időartama meghaladta a heti húsz órát.

A rehabilitációs ellátás melletti munkavégzés feltételei csak 2016. május 1-jétől azonosak a rokkantsági ellátás melletti munkavégzés feltételeivel, ekkortól fogva valóban ugyanazt a kereseti korlátozást kell fogyelembe venni mind a rehab, mind a rokkantsági ellátás melletti munkavégzés esetén, és a bejelentésre csak 10 nap áll rendelkezésre. Ez a korlátozás: 3 egymást követő hónapban a keresete nem lehet magasabb, mint a minimálbér másfélszerese (idén bruttó 166.500 Ft/hó). Ha a három egymást követő hónapban akár két hónapban is magasabb a keresete, de a harmadik hónapban nem magasabb,. akkor nincs semmi baj. 

Ez a korábban a rokkantsági ellátás melletti munkavégzésre érvényes szabály 2016. május 1-jétől vonatkozik csak a rehab ellátásra is.

Erre alapozhatja a fellebbezését. Ha a Kormányhivatal ezt elutasítaná, Ön bírósághoz fordulhat.

A jelenleg hatályos rendelkezésekről a részletek a következő összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok-melletti-munkavegzes/rokkantsagi-es-rehabilitacios-ellatas-melletti-munka-es-kozterhei

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

Kérem, várjon... Kérem, várjon...