Megváltozott munkaképességűek ellátásaival kapcsolatos kérdés

„Tisztelt Cím! Azt szeretném Öntől megkérdezni, hogy én ebben az évben töltöm november 17.-én a 60. életévemet és rokkant ellátást kapok. 2008. március óta vagyok rokkant nyugdíjas sajnos. 1956. 11. 17.-én születtem. 2013. decemberben voltam a komplex felülvizsgálaton, ahol meg is kaptam a rokkant ellátást. Meg szeretném Öntől kérdezni, hogy rám vonatkozik-e az a jogszabályváltozás, amely május 1-jén lép hatályba és amely szerint változások lesznek az újabb felülvizsgálatok behívásával kapcsolatban. Gondolok itt a 36.&(2)-re A komplex minősítés időbeli hatályára, mely szerint az a., végleges eü. állapotú, valamint a 19&(1a), vagy 38/C & alapján nem kell felülvizsgálatra menni már. Kérdésem az lenne, hogy nekem kell-e még mennem felülvizsgálatra vagy sem? Megkérem legyen kedves válaszolni, mert én a komplex minősítést nem végleg kaptam meg. Ez év június 17-ig amennyiben nem hívnak be , akkor én már benne leszek az 5 évben és az van leírva a határozatomban, hogy nem vagyok rehabilitálható. Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Nagyné verebélyi Éva Jó lenne telefonon is beszélni Önnel!”

Kedves Éva,

a posztomban is elemzett, a tervek szerint május 1-jétől hatályos törvényjavaslat 36.§ (2) bekezdése szerint a komplex minősítés időbeli hatálya végleges egészségi állapotú, valamint a 19. § (1a) bekezdése vagy a 38/C. § alapján a felülvizsgálat alól mentesülő személy esetén a megváltozott munkaképességű személy haláláig tart, vagyis: először is: egyértelművé teszi, hogy VAN végleges egészségi állapotú minősítés, és emiatt nem kell az ilyen minősítésű személyt újra felülvizsgálatra kötelezni, másodszor: az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti 5 éves tartamban esedékes felülvizsgálatot nem kell elvégezni, vagyis az ilyen személy is mentesül a felülvizsgálati kötelezettség alól.

A hivatkozott 19. § (1) bekezdés a) pontja szerint  a rehabilitációs hatóság a komplex minősítés során megállapított körülményekre vonatkozóan felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) végez az ellátást megállapító döntésben meghatározott időpontban. 

A módosítás szerint ez alól - tehát az ellátást megállapító döntésben meghatározott időpontban történő - felülvizsgálat alól lehet mentesülni. 

Az Ön nyugdíjkorhatára 64 év 183 nap, az ezt megelőző 5 évben, illetve végleges minősítés esetén akkor mentesül a felülvizsgálati kötelezettség alól, ha megfelel az Mmtv. következő rendelkezéseinek:

38/C. § A 32. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rokkantsági ellátásban és a 33. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rehabilitációs ellátásban részesülő személy esetén, ha

a) az ellátást megállapító vagy a korábbi felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározott időpontban esedékes, vagy

b) a 33. § (6) bekezdése szerinti

felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg, a rehabilitációs hatóság a komplex minősítés elvégzése nélkül az ellátás változatlan összegű, rokkantsági ellátásként történő továbbfolyósításáról dönt.

A fenti rendelkezések a 2011. december 31-én már rokkantsági nyugdíjban részesült személyekre vonatkoznak:

32. § (1) A 2011. december 31-én a 30. § (3)-(5) bekezdése és a 31. § alá nem tartozó

a) I-II. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban,

b) az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban,

c) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött vagy 5 éven belül betöltő rendszeres szociális járadékban,

d) átmeneti járadékban

részesülő személy ellátását a Kormány által kijelölt szerv 2012. január 1-jétől rokkantsági ellátásként folyósítja tovább azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december hónapra járó - az a) és b) pont szerinti esetben a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - ellátás összegével. Az átalakítás nem érinti a soros felülvizsgálati kötelezettséget. A b) és c) pont alkalmazásában az minősül az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő személynek, aki 2011. december 31-éig az 57. életévét betöltötte.

Ez a rendelkezés akkor vonatkozik Önre, ha I. vagy II. csoportos ropkkantsági nyugdíjban részesült 2011. december 31-én. (Életkor szerinti mentesülése nem lehet, mert 2011. december 31-én még nem volt 57 éves.)

33. § (1) A 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesülő - a 30. § (3)-(5) bekezdése, a 31. § és a 32. § (1) bekezdés b) és c) pontja alá nem tartozó - személyek ellátását a Kormány által kijelölt szerv 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátásként folyósítja azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december hónapra járó - a III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülők esetén a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt - ellátás összegével.

Ez a rendelkezés nem vonatkozik Önre, mert Ön nem rehab, hanem rokkantsági ellátást kap.

A fentiek alapján úgy látom, hogy Ön sajnos nem mentesül a felülvizsgálati kötelezettség alól, hacsak nem I. vagy II. csoportos rokkantsági nyugdíjban részesült 2011. december 31-én.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Üdv. Farkas Úr! Szeretném megkérdezni Önt, hogy 2014.06.06.-án voltam Orvosi Bizottság előtt. 2017 -ben kellene mennem újra! Legutobb átraktak Rokkant ellátásra : C2 -be. Minősítés : C2 Rehabilitálhatóság:Rehabilitálható, foglalkozási rehabilitációja nem javasolt Rehabilitációs javaslat: Tartós foglakozási rehabilitációt igényel , azonban egyéb körülményei miatt a foglakozási rehabilitációja nem javasolt Felülvizsgálat 2017.07 hónapban érdeklődni szeretnék, hogy be fognak e hívni az Orvosi bizottság elé? Mivel olvastam az Ön által megjelent cikket, szószerint nem az van írva nekem , hogy Ön ezt hogy értelmezi, Kell e mennem vagy sem? szül: 1959.02.24 Nagyon szépen köszönöm a válaszát, és örömmel olvasom mindig az Ön által megjlenet cikkeket ezzek mindenki számára fontos, értékes írások! Köszönöm szépen, hogy olvasója lehetek! Köszönöm szépen a válaszát!”

Kedves Pál Gézáné,

igen, még el kell mennie a 2017-ben esedékes felülvizsgálatra, mert a nyugdíjkorhatára betöltéséig - ami 65 év - 2017-ben még több, mint 5 éve lesz hátra.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Ez év áprilisában esedékes a felülvizsgálatom.Már átestem a a komplex vizsgálaton 2013.04.02-án és rokkant ellátásban részesülök.A kérdésem az,hogy várnom kell az értesítőre vagy nekem kell bejelentkeznem a soros felülvizsgálatra?”

Kedves Tibor,

a biztonság kedvéért jelentkezzen be a kormányhivatalban vagy kormányablaknál (mint rehabilitációs szakigazgatási szervnél)!

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Rokkantsági ellátásban részesülök 2010 óta. Szeretnék dolgozni. A leedő munkahelyen brt. 157000 ft-ra jelentenének be. Nem szeretném elválasztani a 75000 ft-os rokkantsági ellátásomat. 1954 12 18-án születtem. Véglegesített vagyok, a papíromon az áll: felülvizsgálata nem szükséges. Elvállalhatom-e a munkát? Tisztelettel várom válaszát.”

Kedves Borostyán Károlyné,

a rokkantsági ellátás mellett lehet keresőtevékenységet folytatni, feltéve, hogy az ellátott ebből származó bruttó jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül  nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát (2016-ban a havi 166.500 forintot. A kereset tehát meghaladhatja az adott hónapban ezt a felső korlátot, akár két egymást követő hónapban is, de három egymást követő hónapban már nem.

Az Ön által jelzett összeg teljes mértékben megfelelő, elvállalhatja a munkát.

A rokkantsági ellátás összegéből nyugdíjjárulékot nem vonnak, ezért a folyósítás időtartama nem minősül szolgálati időnek. A rokkantsági ellátás mellett végzett munkával szerzett keresetet terheli a nyugdíjjárulék, így a munkavégzés tartamával szolgálati idő szerezhető.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, jelképes adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

 

„Tisztelt Dr. Farkas András! Érdeklődöm, hogy II.csop. 100%(végleges) rokkant ellátott (szül. 1955.10.18) 61 éves 4-órában dolgozó személynek kell komplex orvosi felül vizsgálat május 1 -től. Mert nem kap támogatást a munkáltató a dolgozó után. A dolgozót a cég megkérdezi kéri vagy nem a komplex minősítést. Ha a dolgozó nem kéri a komplex felülvizsgálatot a cég mondd fel, vagy a dolgozó? (van védettség, vagy ha dolgozik, akkor kötelező az új minősítés) Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Huszákné”

Kedves Huszák Antalné,

a rokkantsági ellátásban részesülő, idén 61 éves személynek főszabályként már nem kell felülvizsgálaton részt vennie, mert a rá vonatkozó 64 éves nyugdíjkorhatár betöltéséig kevesebb, mint 5 év van hátra. 

Az Mmtv. (2011. évi CXCI. törvény) ma hatályos szövege a következőképpen rendelkezik e tekintetben:

19. § (1) A rehabilitációs hatóság a komplex minősítés során megállapított körülményekre vonatkozóan felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) végez

a) az ellátást megállapító döntésben meghatározott időpontban,

b) az ellátott kérelmére,

c)  a rehabilitációs ellátásban részesülő egészségi állapotában történt, a rehabilitációt lehetetlenné tevő tartós rosszabbodás vagy legalább 60 napi egybefüggő keresőképtelen állapot esetén,

d) olyan tényről vagy körülményről történő tudomásszerzés esetén, amely valószínűsíti, hogy a korábbi komplex minősítés során megállapított körülmény a megállapítás időpontjában nem állt fenn, vagy

e) célzott vizsgálatok elrendelése esetén.

(1a) Rokkantsági ellátásban részesülő személy esetén az (1) bekezdés a) pontja szerinti felülvizsgálatot nem kell elvégezni, ha

a) a felülvizsgálatra az ellátás megállapításáról szóló vagy a felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározott időpontban, vagy

b) a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában

az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.

E rendelkezés alapján a rokkantsági ellátását a nyugdíjkorhatára betöltéséig fogják folyósítani (hacsak nem kerül sor a fent idézett b), d) vagy e) pont miatt felülvizsgálatra, ez esetben annak eredményétől függ majd a további ellátás).

A május 1-től várhatóan hatályba lépő módosítás e rendelkezést tovább erősíti: 

Javaslat 36.§ (2) A komplex minősítés időbeli hatálya

a) végleges egészségi állapotú, valamint a 19. § (1a) bekezdése vagy a 38/C. § alapján a felülvizsgálat alól mentesülő személy esetén a megváltozott munkaképességű személy haláláig tart (először is: egyértelművé teszi, hogy VAN végleges egészségi állapotú minősítés, és emiatt nem kell az ilyen minősítésű személyt újra felülvizsgálatra kötelezni, másodszor: az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti 5 éves tartamban esedékes felülvizsgálatot nem kell elvégezni, vagyis az ilyen személy is mentesül a felülvizsgálati kötelezettség alól).

A további részleteket olvassa el az erről írt összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/rehabilitacios-es-rokkantsagi-ellatasok-valtozasai

A rokkantsági ellátásban részesülő ilyen személynek az őt alkalmazó cég nem mondhat föl arra hivatkozva, hogy a dolgozó nem akar felülvizsgálaton részt venni (nem kéri a komplex minősítés elvégzését), mert a 61 éves rokkantsági ellátottnak a fent idézett szabályok miatt NEM kell részt vennie új felülvizsgálaton és a korábbi komplex minősítése marad hatályban.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Nyugdíjguru! Szeretném kérni a segítségét. A Veszprém Megyei Kormányhivatal határozatából a következők szerepelnek az indoklásban.( Kicsit rövidítettem!) Viasz Ferenc 2011. december 31-ig rendszeres szociális járadékban részesült. A szociális járadék 2012 január 1 - től rehabilitációs ellátásként került továbbfolyósításra. Mivel a felülvizsgálat eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralévő időtartam az 5 évet nem haladja meg, a rehabilitációs hatóság komplex minősítés elvégzése nélkül a rehabilitációs ellátást rokkantsági ellátásként továbbfolyósítja. Az ügyintézési határidő 50 nap. Ügyintézési idő kezdő napja 2016 január 12. Ügyintézési határidő leteltének napja 2016 március 3. Az lenne a kérdésem, hogy ezzel kapcsolatban mi a teendőm, kell-e kérvényt írnom, mert én továbbra is a korábbi rehabilitációs támogatásnak megfelelő összeget 30490 Ft-ot kapom. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Viasz Ferenc ”

Kedves Ferenc,

a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló 2011. évi CXCI. törvény a következőképpen rendelkezik:

5. § (1) A megváltozott munkaképességű személy rokkantsági ellátásra jogosult, ha a rehabilitációja nem javasolt.

(2) Rokkantsági ellátást kell megállapítani annak a megváltozott munkaképességű személynek is,

a) akinek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy

b) aki tartós foglalkozási rehabilitációt igényel

és a kérelem benyújtásának, vagy a felülvizsgálat időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.

Önmagában az a tény, hogy az eddigi rehab ellátása helyett rokkantsági ellátásra jogosult, nem változtat az ellátás összegén. A májusi ellátást már rokkantsági ellátás jogcímén kell kapnia, ha nem ez történne, akkor hívja fel a Veszprém Megyei Kormányhivatal rehabilitációs hatóságának ügyfélszolgálatát.

Évente egyszer állapotrosszabbodás jogcímén kérhet új felülvizsgálatot, s ha az annak eredményeként megállapítandó új komplex minősítése szerint más kategória szerint lenne jogosult az ellátásra, akkor változhat csak annak összege.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről! 

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Dr Farkas András! Alulírott Fodorné Erzsébet segítséget szeretnék kérni ! Közel 37 évet dolgoztam a TB-nél majd 1999-től az Adó-nál. Törvények értelmezése nem áll távol tőlem! Már 7 éve nem dolgozom, sajnos agyilag is tompultam! Férjem 2005-ben, 49 évesek voltunk, saját otthonunkban hátsófali infarktusban elhunyt! Családunk nem született így egyedül maradtam! Ezt a tragédiát a mai napig feldolgozni nem tudom! 2009-ben megbetegedtem, fél éven belül 2 gerinc műtét, stb….. Nagy nehezen 2010 júliusában leszázalékoltak,51%-os rehabilitálható lettem, 36 hónapra rehabilitációs ellátás lett megállapítva, ami a 40 évbe nem számít bele hiába vontak belőle nyugdíjjárulékot ! Újabb felülvizsgálaton 2013 szeptemberben voltam, ekkor már 61%-os rokkantság lett megállapítva így rokkantsági ellátásban részesülök jelenleg is! Újabb felülvizsgálatra most szeptember 15 –én kellene mennem! Most junius 22.-én leszek 60 éves, 2020 decemberében lennék öregségi nyugdíjas! „A 2016. május 1-jén hatályba lépett törvény megnevezése: 2016. évi XXVI. törvény az egyes szociális és gyermekvédelmi tárgyú, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait ...” Az Őn által készített: hatályba lépett törvény módosítások összefoglalásában olvastam olyan dolgot ami „Jó lenne ha vonatkozna rám”!! Tudom, ilyen nincs, hogy „jó lenne”! „”Javaslat 36.§ (2) A komplex minősítés időbeli hatálya a) végleges egészségi állapotú, valamint a 19. § (1a) bekezdése vagy a 38/C. § alapján a felülvizsgálat alól mentesülő személy esetén a megváltozott munkaképességű személy haláláig, (először is: egyértelművé teszi, hogy VAN végleges egészségi állapotú minősítés, és emiatt nem kell az ilyen minősítésű személyt újra felülvizsgálatra kötelezni, másodszor: az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti 5 éves tartamban esedékes felülvizsgálatot nem kell elvégezni, vagyis az ilyen személy is mentesül a felülvizsgálati kötelezettség alól)”” Én az „esedékes felülvizsgálatkor” 2016 szeptmber 15.-én már „az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti 5 éves tartamba” beleesnék, mivel 2020 decemberben lennék öregségi nyugdíjas! De az egységes szerkezetbe foglalt Tv-ben olvastam egy olyan dolgot ami ezt szerintem felülírja: Nálam egy még nem lezárt közigazgatási eljárás van folyamatban. Ami 2013 szeptemberben kezdődött és 2016 szeptemberben zárulna! A közigazgatási eljárás kezdetekor még nem voltam az öregségi nyugdíj előtt 5 évvel! Tisztelt Dr Farkas András! Akkor most velem mi is van? Próbáltam érthetően megírni a helyzetemet! Előre is köszönöm segítségét! 2016 május 5 üdv. Fodorné Erzsébet ”

Kedves Erzsébet,

mindenekelőtt fogadja őszinte a részvétem férje tragikusan korai halála miatt. Remélem, az özvegyi nyugdíjban részesül, miután az özvegyi nyugdíjra való jogosultság az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnése után feléled, ha az özvegy megváltozott munkaképességű válik legfeljebb 50%-os egészségi állapottal - a házastárs elhunytát követő 10 éven belül.

Az Önre vonatkozó jelenlegi nyugdíjkorhatár (1956-ban születettként) 64 év 183 nap, így 59 és fél éves korát követő felülvizsgálat esetén már vonatkozik Önre az előírt felülvizsgálat alóli mentesülés.

Az Mmtv. 19.§ (1) bekezdése szerint a rehabilitációs hatóság a komplex minősítés során megállapított körülményekre vonatkozóan felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) végez

a) az ellátást megállapító döntésben meghatározott időpontban ...

Az (1a) bekezdés szerint rokkantsági ellátásban részesülő személy esetén az (1) bekezdés a) pontja szerinti felülvizsgálatot nem kell elvégezni, ha

a) a felülvizsgálatra az ellátás megállapításáról szóló vagy a felülvizsgálati eljárás során hozott döntésben meghatározott időpontban, vagy

b) a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában

az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam az 5 évet nem haladja meg.

Amint látja, ez a szabályozás nem utal semmilyen egyéb folyamatban lévő közigazgatási eljárásra, így Önre is vonatkozik - a leírása szerint.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, jelképes adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Hetedik éve le vagyok százalékolva 50% szív infarktus miatt,azóta is kapom az ellátást, 2012, nov tol uj kártyát kaptam egész más törzsszámmal, mivel az első 782-29259-3 volt az uj pedig: 526-63489-5, nem tudom segít ez vagy nem.Jelen amit kapok éves kifizetési papírt (zöld)amibe megállapítják a járandóságot azon már az szerepel, hogy rehabilitációs ellátás Azért írom ezeket mert sajnos a Végrehajtó elé került a deviza hitelem miatt az ügy, és szeretné kérni a levonást a Nyugdíjintézettől. Kérdés meg teheti ezt vagy nem? ebben az esetben? Tudom, hogy régebben míg rokkant nyugdíjasként voltam nyilvántartva addig nem de így nem tudom. Kezdetektől fogva kapom folyamatosan az ellátásomat voltam felülvizsgálaton is minden rendbe volt, Az eredeti határozatomon az szerepel hogy III, kategóriájú rokkant nyugdíjas vagyok. Szeretném megkérni, hogy segítsen nekem hogy tudjam mire kell számítanom. Előre is nagyon szépen köszönöm önnek. Maradok Tisztelettel Sas József”

Kedves Sas József,

a rokkantsági nyugdíj 2011. december 31-ével megszűnt. Az Ön akkori III. csoportos rokkantsági nyugdíja helyébe lépő rehabilitációs ellátásából sajnos valóban le lehet vonni a végrehajtás alá vont tartozásait.

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 68/A. §-a a következőképpen rendelkezik:

 (1) A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiból legfeljebb 33%-ot lehet levonni.

(2) A levonás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) gyermektartásdíj,

b) megváltozott munkaképességű személyeknek járó, jogalap nélkül felvett ellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a megváltozott munkaképességű személy ellátásaiból ellátásának legfeljebb 50%-áig terjedhet.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Kitartást és a lehető legjobb egészséget kívánva, üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„T. Nyugdíjguru ! Azt szeretném kérdezni, hogy ha a dolgozó rokkantnyugdíjas és betölti az öregségi nyugdíjkorhatárt, de marad rokkantnyugdíjas és még nem veszi igénybe az öregségi nyugdíjat, akkor a munkáltató igénybe veheti e a rehabilitációs hozzájárulás kedvezményét.”

Kedves Ildikó,

a munkáltató rehabilitációs hozzájárulási kötelezettségének szabályai a következők:

a) a rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség szempontjából megváltozott munkaképességűnek minősül a munkavállaló, ha

- az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű), és rendelkezik megfelelő tartamú biztosítási jogviszonnyal;
- legalább 40 százalékos egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés időbeli hatálya alatt;
- a munkaképesség-csökkenése 50-100 százalékos mértékű, az erről szóló szakvélemény időbeli hatálya alatt;
- fogyatékossági támogatásban részesül,
és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a 4 órát eléri.

b) A munkáltató rehabilitációs hozzájárulás fizetésére köteles, ha az általa foglalkoztatottak létszáma a 25 főt meghaladja, és az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát (kötelező foglalkoztatási szint).

A létszámon a Központi Statisztikai Hivatal munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatójában foglaltak szerinti tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámot kell érteni, azzal, hogy azt egy tizedes jegyre kerekítve a kerekítés általános szabályai szerint kell meghatározni, és figyelmen kívül kell hagyni a számítás során az alábbi személyeket:

- közfoglalkoztatottakat,
- egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatottakat,
- az önkéntes tartalékos katonai szolgálati viszonnyal rendelkező munkavállalókat,
- Mt. szerint más munkáltatónál történő átmeneti munkavégzés során (kirendelés) foglalkoztatott munkavállalókat,
- a hivatásos és szerződéses katonákat,
- a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló személyeket annál a munkaadónál, aki őket nevelőszülőként foglalkoztatja.

c) A fizetendő rehabilitációs hozzájárulás éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám és a rehabilitációs hozzájárulás (946.500 Ft/év) szorzata.

Amint a fentiekből kiderül, a törvény nem tartalmaz életkori megkötést, így a nyugdíjkorhatára betöltését követően a nyugdíj megállapítása nélkül továbbfoglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozó is beszámít a kötelező foglalkoztatási szint létszámába.

Az érintett dolgozó számára azonban nem biztos, hogy megéri a nyugdíjigénylés elhalasztása, csak abban az esetben lehet ez célszerű megoldás, ha 2012. január 1-jétől a korábbi rokkantsági nyugdíjával egyező összegben kapja a rokkantsági ellátását (a kötelező éves emelésekkel növelve). Ha időközben volt felülvizsgélaton, amelynek eredményeként csökkent az ellátása összege, akkor jobban megérheti számára a nyugdíj igénylése az általános szabályok szerint. Nyugdíjasként is végezhet munkát, a versenyszférában korlátozás nélkül! (Vagyis a rokkantsági ellátottra vonatkozó kereseti korlát is megszűnik.) 

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, jelképes adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt nyugdíj Guru! Rehabilitációs ellátásom 2016 júniusában lejár, C1 kategóriában vagyok, egészségi állapotom nem romlott de nem is javult. Azt szeretném kérdezni hogy milyen ellátást tudok igénybe venni? Válaszát köszönöm. : Attila”

Kedves Attila,

a rehab ellátás legfeljebb 36 hónapra állapítható meg és meghosszabbítani nem lehet. Ha az egészségi állapota nem romlott, akkor nem kérheti az új felülvizsgálatát ezen a jogcímen (annak a reményében, hogy megállapítják a rokkantsági ellátásra való jogosultságát).

Vagyis ha megszűnik a rehab ellátása és nem romlott az egészségi állapota, akkor munkát kell keresnie.

Ha nem találna, akkor csak a szociális ellátó rendszer keretében igényelhető aktív korúak ellátását, azon belül is az egészségkárosodott személyek járadékát igényelheti. De sokkal jobb lenne, ha munkát találna...

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...