Megváltozott munkaképességűek ellátásaival kapcsolatos kérdés

„Tisztelt Farkas András! Èrdeklödnèk hogy valòban modòsitanák-e a rehabilitáviòs ellátás melletti munkavègzèst 4 ôra helyett akár 8ôra is lehet. Az alábbi linket mellèkelem itt olvastam rôla. http://www.vgyke.com/hir/modosulnak-a-foglalkoztathatosagra-vonatkozo-feltetelek/ Tisztelettel Iszlainè H Szilvia.”

Kedves Szilvia, 

az Mmtv. jelenleg hatályos szövege szerint: 

7.§ (4) A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell arra az időtartamra, amikor az ellátott keresőtevékenységet végez vagy közfoglalkoztatásban vesz részt, ha a heti munkaideje a 20 órát meghaladja.

Egyelőre tehát ez a napi négyórás szabály van érvényben.

Amint változik a törvény, közzéteszem a honlapomon és a hírlevelemben is tájékoztatom az olvasóimat. 

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Kedves Dr. Farkas András! 2005 óta voltam rokkantnyugdíjas. Most lesz a következő felülvizsgálatom. A kérdésem az, hogy mi történik, ha most elveszik tőlem a rokkantsági ellátást? Azt már tudom, hogy 65. éves koromban újra igényelhetem a nyugdíjat és lesz, amennyi lesz. Amit nem tudok, hogy a rokkantsági ellátás bevezetése előtti időszak előtti kb. 6 év (rokkantsági nyugdíj) beleszámít-e a szolgálati időbe. Nagyon megköszönöm, ha válaszol. Őszinte tisztelettel: Dr. Szili Mária (rendszeres hírlevél olvasó)”

Kedves Dr.Szili Mária,

a 2011. december 31-éig kapott rokkantsági nyugdíja saját jogú nyugdíjnak minősült, emiatt a folyósítási ideje - sőt, a mellette esetleg végzett munka ideje - sem keletkeztetett szolgálati időt. Így ezt a tartamot az öregségi nyugdíja számítása során nem vehetik figyelembe. A rokkantsági nyugdíja mellett esetleg végzett munkával viszont nyugdíjnövelésre szerezhetett jogosultságot (az éves bruttó kereset egytizenketted részének fél százalékával növelik a nyugdíjat az érintett kérelmére).

2012. január 1-jétől a rokkantsági ellátása folyósítási tartamával szintén nem szerezhetett szolgálati időt (mert nem vonnak az ellátásból nyugdíjjárulékot), viszont a mellette végzett munkával már szerezhetett szolgálati időt.

Jobbulást és kitartást kívánok Önnek!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

P.s.: ha hasznosnak találja a hírlevelemet, megtenné, hogy ajánlja a barátainak is a feliratkozást? Köszönöm :-)

„Üdvözlöm! Rehabilitációs ellátásban részesülök - ami tudjuk már elavult - de én már évek óta ezt kapom . 2016-ban ez az összeg 30.090.- ft lett. Tavaly júniusban elhelyezkedtem 6 órás állásba, a tavalyi éves fizetéssel nem is volt probléma. De 2016 januártól emeltek bért és attól tartok, hogy emellett a rehab ellátást nem fogom kapni. Ugyanis a fizetési papíron a a havi alapbér: Br. 107.144.- Ft, , + 8.000.- Erzsébet utalvány illetve szabadság és mozgóbér van még feltüntetve, ami összesen: 130.824.-Ft bruttó összeg. Olvastam a hirlevélben, hogy 3 egymást követő hónapban, ha meghaladja a rehab. ellátás kétszeresét, ÉS a mindenkori minimálbért, akkor 50%-al csökken, 6 hónap után pedig elveszik. De nem tudom, hogy mit néznek pontosan az elszámolási lapon? A havi alapbért, vagy azt ami úgy szerepel. hogy adóelőleg alap? Ez most itt nekem 130.827.- Ugy tudom, hogy a 2016-os minimálbér is nem egyforma, attól függően, hogy szakmunkás-e az illető: Nekem érettségim van, nem tudom, hogy melyik kategóriába esek? A kérdésem az lenne, hogy maximum mennyi összegnek kell lennie a bérpapíron, hogy megmaradjon a rehab. ellátás teljes összege, illetve mit vesznek figyelembe ilyen esetben? A rendszeres bér jövedelmet? amiben már minden benne van? / Erzsébet utalvány mozgóbér stb.?/ Kérem, ha lehetséges, számot írjon le, mert a szabályok között nem tudok kiigazodni. A napi 6 órát nem módosították, ez az összeg így, ilyen formán napi 6 órában van kiszámolva. Kérem bocsásson meg, de kissé sürgős lenne, mert a munkaadó nem túl rugalmas, így szorít az idő. Remélem érthetően fogalmaztam, és nagyon köszönöm a válaszát előre is. Köszönettel: Ozsváth Anikó ”

Kedves Anna,

a bruttó keresetét kell alapul venni. Ebbe a havi alapbére és mozgóbére tartozik bele (a cafeteria nem).

A részletes szabályok: összefoglaló azon 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátásban részesülő és felülvizsgálaton még részt nem vett személyek rehabilitációs ellátás melletti átmeneti munkavégzési szabályairól, akik 2011. december 31-én már III. csoportos rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban vagy rendszeres szociális járadékban részesültek, de 2011. december 31-éig az 57. életévüket még nem töltötték be.

E személyi körre a 2011. december 31-én hatályos szabályokat kell a munkavégzés tekintetében alkalmazni (a felülvizsgálatuk alapján a további ellátásukról szóló döntést követő második hónap utolsó napjáig).

Ezek a szabályok a következők:

a) azokra vonatkozóan, akik a Tny. akkori szabályai szerint 2011. december 31-én már III. csoportos rokkantsági nyugdíjban vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesültek:

Ha az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt el nem érő és keresőtevékenységet folytató rehabilitációs ellátott hat egymást követő hónapra vonatkozó (bruttó) keresetének, jövedelmének havi átlaga meghaladja

a) a rehabilitációs ellátás (azaz a volt rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj) összegének kétszeresét és

b) a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét,

akkor a rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni.

Vagyis ahhoz, hogy a rehabilitációs ellátását e személyi körből elveszítse valaki, egyidejűleg kell mindkét feltételnek teljesülnie: a bruttó jövedelem hathavi átlagának meg kell haladnia az érintett személy rehabilitációs ellátása összegének kétszeresét ÉS a mindenkori minimálbér összegét, ami idén 111.000 Ft. 

Ha a keresőtevékenység nem tart hat hónapig, akkor nem szűnik meg az ellátás.

b) azokra vonatkozóan, akik 2011. december 31-éig rendszeres szociális járadékban részesültek, 2012. január 1-jétől pedig rehabilitációs ellátást kapnak, nem a Tny., hanem az egészségkárosodott személyek szociális járadékairól szóló 387/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet 2011. december 31-én hatályos rendelkezéseit kell alkalmazni a munkavégzés tekintetében.

Eszerint ha az ilyen rehabilitációs ellátott hathavi jövedelmének az átlaga meghaladja a minimálbér 80%-át (2014-ben a 81.200 Ft-ot, 2015-ben a 84.000 Ft-ot, 2016-ban a 88.800 Ft-ot), akkor kell megszüntetni a rehabilitációs ellátást.

Az Ön által leírtak alapján Ön az a) pontban ismertetett szabályok hatálya alá tartozik, emiatt valóban fennáll a veszélye, hogy ha hat hónapon keresztül meghaladja a bruttó keresete a 111 ezer Ft-ot, akkor megszüntetik a rehab ellátását. Beszéljen a munkáltatójával, hogy ne az alapbérét és mozgóbérét emeljék, hanem pl. cafeteriában kapja meg a növelést, mert annak összege (pl. az Erzsébet utalvány) nem számít bele a vizsgált keretbe.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt Ügyvéd Úr! A következő kérdéssel fordulok Önhöz: 1960.06.10. születtem. 1978.augusztus 1-óta folyamatosan, közalkalmazottként dolgozok. Sajnos az egészségi állapotom megromlott, 2015. július 13. -óta táppénzen vagyok. Orvosaim szerint nem vagyok alkalmas az eddigi munkaköröm ellátására. Tehát 2015.júniusban betöltöttem az 55. évet, és jelenleg 37,5 év munkaviszonnyal rendelkezem (ebből 8 év 3 gyermekem után jár). A magam részéről nagyon szeretném a 40 éves munkaviszonyt megszerezni, így a nyugdíjat. Milyen lehetőségeim vannak ? Nem szeretnék rokkantként, vagy jövedelem nélküli élni 10 évig, míg öregségi nyugdíjkorú leszek. Kérem szíveskedjen választ adni! Tisztelettel köszönöm! Kovács Józsefné”

Kedves Kovács Józsefné,

a nők kedvezményes nyugdíjához szükséges 40 évi jogosultsági időből hiányzó két és fél évet sajnos csak keresőtevékenységgel tudja megszerezni, ezért mindenképpen próbáljon - akár részmunkaidőben, könnyített feltételekkel, megbízási szerződés alapján - dolgozni, különben nem tudja megszerezni a jogosultságot.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Szép napot kívánok !!! Nagyon szeretném kérni a tanácsát,,,és a segitségét,,egy bizonyos ügyben,,mivel én nem igazán vagyok otthol ezekben a dolgokban .... 2015.NOVEMBER 1. ÉVEL MEGSZÜNT A REHABILITÁCIÓS ELLÁTÁSOM,,MAJD FELLEBBEZTEM,,ÉS 2015. DECEMBER 10. ÉN VOLTAM FELÜLVIZSGÁLATON.. 2016. MÁRCIUS 2. ÁN KAPTAM MEG A VIZSGÁLATRÓL A HATÁROZATOT.. NOVEMBERTŐL SEMMILYEN ELLÁTÁST NEM KAPTAM. PONTOSAN ÍDÉZEM A HATÁROZATBAN KAPOTT VIZSGÁLATRÓL AZ EREDMÉNYT!! A NEMZETI ÉS REHABÍLITÁCIÓS ÉS SZOCIÁLIS HÍVATAL DOBOS ERZSÉBET KATALIN FELLEBBEZÉSE ALAPJÁN A KOMÁROM-ESZTERGOM MEGYEI KORMÁNYHÍVATAL 2015. OKTÓBER 6. NAPJÁN KELT HATÁROZATÁT.. MEGVÁLTOZTATJA::: AZZAL,,HOGY 2016.ÁPRILIS 30.NAPJÁIG,A MEGSZÜNTETÉS HÓNAPJÁT MEGELÖZŐ ÖSSZEGŰ REHEBÍLITÁCIÓS ELLÁTÁSRA JOGOSULT,EGYÚTTAL2016.MÁJUS 1. NAPJÁTÓL AZ EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTÁNAK MINŐSÍTÉSI CSOPORTJA ALAPJÁN ROKKANTSÁGI ELLÁTÁST ÁLLAPIT MEG AZ ALÁBBIAK SZERINT,A.2012.01.01.TŐL FOLYÓSITOTT ELLÁTÁS EGYIDEJŰ MEGSZÜNTETÉSÉVEL. AZ ELLÁTÁS ÖSSZEGE: 30.090.FT. AZ ELLÁTÁS FOLYÓSITÁSÁNAK KEZDTE: 2016. MÁJUS.1. 2016.01.01.EMELÉS-1.6. % . AZ LENNE A NAGYON NAGY KÉRDÉSEM,, ÖNHÖZ,,HOGY MOST VISSZAMENŐLEG NOVEMBER 1. TŐL NEM KAPOM,,,HOGYAN FOGOK MOST PÉNZT KAPNI? KAPOK E VISSZAMENŐLEG NOVEMBERIG,,VAGY HA NEM AKKOR MIKORTÓL A LEÍRÁS ALAPJÁN.. NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM A SEGITSÉGET,,,NAGYON NAGY LENNE,,MERT NEM IGAZÁN ÉRTEK EZEKHEZ A DOLGOKHOZ. VAGY CSAK MÁRCIUSTÓL... NAGYON NAGY SEGITSÉGRE LENNE. A TANÁCSA.. MÁR SEGITETT NEKEM,,ÉS AZT IS KÖSZÖNÖM.. KÖSZÖNETTEL:ÉS TISZTELETTEL: DOBOS ERZSÉBET BUDAPEST... VÁROM A VÁLASZÁT.. ”

Kedves Erzsébet,

a határozat szerint 2015. november 1. és 2016. április 30. között a 2015 októberében kapott rehabilitációs ellátása összegével megegyező ellátásra jogosult, vagyis összesen 6 havi összeget kell megkapnia. 

2016. május 1-jétől megszűnik a rehab ellátása, helyette kapja aznaptól a rokkantsági ellátását.

Menjen be a határozattal a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság  (vagy a kormányhivatal, járási hivatal) ügyfélszolgálatára, és a határozat alapján kérje a 2015. november 1. - 2016. március 1. közötti időszakra járó rehab ellátása egyösszegű kifizetését, illetve ezt követően a rendszeres havi utalást.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Szép napot kívánok érdeklődnék hogy mivel nyolc órás lettem és fel szeretném fugesztetni nyugdíj március 1_10van határ ügyintézöm szabadság van nem tudom el intézni csak majd 16an előre is köszönöm szépen segítséget ”

Kedves Sándor,

sajnos nem értem a kérdését.

Ha Ön korbetöltött öregségi nyugdíjas, és a versenyszférában dolgozik a nyugdíja mellett, akkor nincs sem idő-, sem kereseti korlát, emiatt nem függesztik fel a nyugdíja folyósítását.

Ha Ön a közszférában dolgozik a nyugdíja mellett közalkalmazotti vagy hasonló közszolgálati státuszban, akkor a nyugdíja folyósítását szünteltetni kell, de ezt nem Önnek kell kérnie, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hivatalból intézkedik.

Természetesen Ön jogosult kérni bármely ok miatt a nyugellátása szüneteltetését a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 83/A. §-a alapján:

(1) Az öregségi ... nyugdíj tárgyhónapra (tárgyhónapokra) járó folyósítását a jogosult kérelmére mindaddig szüneteltetni kell, amíg annak újbóli folyósítását nem kéri.

(2) A nyugellátás szüneteltetésének időtartama alatt az érintett nyugdíjasnak minősül.

(3) Az újbóli folyósítás során a jogosultat az (1) bekezdés szerinti ellátás szüneteltetést megelőző összegének a 22/A. § szerinti növeléssel (ez a munkával szerzett, nyugdíjjárulék alapját képező keresete alapján kérhető növelés), továbbá az időközben végrehajtott emelésekkel - a növelés időpontjának és az egyes emelések esedékességének figyelembevételével - növelt összege illeti meg.

Ha erről van szó, akkor be kell adnia a kérelmet eziránt, az ügyintézési határidő független attól, hogy éppen melyik ügyintéző van szabadságon.

A 8 órás munkára hivatkozás talán arra utal az Ön kérdésében, hogy Ön nem nyugdíjban, hanem rehabilitációs ellátásban részesül? A rehab ellátás melletti munkavégzésre vonatkozó hatályos szabály szerint ugyanis a rehab ellátott legfeljebb heti 20 órában végezhet munkát, viszont ha ezt meghaladja a heti munkaideje, akkor valóban szüneteltetni kell az ellátása folyósítását (Mmtv. 7.§ (4) bekezdés alapján), de ezt a heti 20 óránál magasabb óraszámban történő foglalkoztatást Önnek elég - 15 napon belül - bejelentenie a rehabilitációs hatóság részére (Mmtv. 17.§ (3) bekezdés alapján), amely hivatalból intézkedik.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözletem,kérdésem táppénzel és rokkantositással kapcsolatos,megpróbálom röviden le irni 2015 június 15 óta vagyok táppénzes állományba gerinc panaszokkal,ez év február 3 án voltam I. foku szakértői bizottság előtt,ahol elutasitották a kérelmemet ,de ettől függetlenül nem tudok huzamos ideig munkát végezni (cobbjaim zsibbadnak kezeim ugyszintén könyöktől kézfejig,álni ülni nehéz fájdalmas )a házi orvos aszt mondja felebezzem meg a határozatot ,de ki kell hogy irjon kereső képesnek,az lenne a kérdésem hogya munka helyemen még állományba vagyok ki adják a tavajrol bent maradt szabadságot,utána mehetek e táppénzre?”

Kedves Imre!

Természetesen fellebbezze meg a határozatot, különösen, ha ezzel a kezelőorvosa is egyetért.

Ami a kérdését illeti, ezzel inkább egy munkajogi specialistához kellene fordulnia. Az újabb táppénre való jogosultságot mindenképpen meg kell előznie egy tényleges munkavégzési időszaknak, hiszen a táppénz maximum egy évig jár, de figyelembe kell venni a következő szabályt is: ha Ön betegsége miatt válik újra keresőképtelenné és ennek első napját megelőzően egy éven belül már táppénzben részesült (ez a táppénz-előzmény), akkor ezt az időt az újabb táppénzre jogosultság időtartamába be kell számítani. Vagyis gyakorlatilag nem lesz újra táppénzre jogosult, mert az előző évben végig táppénzen volt. Ezért ez az út nem járható. Ráadásul fennáll a veszélye annak, hogy a munkáltatója felmond Önnek.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Kedves Nyugdíjguru! 2015 szeptemberében rosszindulatú melldaganat miatt D minősítést kaptam 1 évre. Mivel 2013-ban szültem és GYED volt a jövedelmem, sajnos a 2012-es minimálbér lett az alapja az ellátásomnak. Amennyiben a felülvizsgálat során még 1 évre megkapom a D minősítést (az állapotom nem változott, sőt még egy teljes mirigyeltávolításom is lesz nyáron) akkor mi lesz az ellátásom alapja? Tovább kapom ezt az összeget? Ismét be kell nyújtanom a nyomtatványokat? Amennyiben visszaminősítenek, abban az esetben mi lesz az ellátás alapja? Idén májustól kezdem kivenni a szabadságokat és ezáltal lesz jövedelmem is. A felülvizsgálat idén szeptemberben esedékes. Rokkantsági ellátás esetén a munkáltatómat nem illeti meg kedvezmény vagy a rehabilitációs ellátásnál? Előre is köszönöm a sok választ! Szép napot kívánok: Herner Kinga ”

Kedves Kinga,

olvassa el minderről a friss összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/rehabilitacios-es-rokkantsagi-ellatasok-valtozasai

A munkáltatója lehet kedvezményre jogosult, erről 2014-ben írtam egy átfogó összefoglalót (a lényeg ugyamnaz maradt):

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/megvaltozott-munkakepessegu-emberek-munkaszerzese-eu-tamogatassal-2014-ben

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Jobbulást kívánva, üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Cim! Kommplex minősitésem van. B2 besorolással. miszerint, egészségi állapota alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállitható, azonban a komplex minősités szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt. Felülvizsgálatom következő dátuma: 2019 .02 hó. Továbbá nem kapok rehabilitációs járadéko, mert nincs meg a szolgálati időm és rehab kártyát sem kapok. Lenne számomra egy 4 órás munkalehetőség. Tudnak-e engem foglalkoztani , ők kiválthatják-e rám a kártyát? 44%-os egészségkárosodásom áll fenn. Ha lehet gyors válasz szeretnék!!!!! Üdvözlettel. Fejes mariann”

Kedves Mariann,

a rehabilitációs kártyát Önnek kell kérnie a rehab szakigazgatási szervnél, amely erről tájékoztatja a NAV-ot, majd az adóhatóság állítja ki Önnek a kártyát.

A lehetőségeiről olvassa el az erről írt összefoglalómat (az írásom 2014-ben készült, de a lényeg azóta sem változott):

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/megvaltozott-munkakepessegu-emberek-munkaszerzese-eu-tamogatassal-2014-ben

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Címzett! 2016. januártól kapom a rokkantsági ellátást! Azt szeretném kérdezni, hogy ez nem számít a nyugdíjba? Köszönöm szépen!”

Kedves Mária,

nem számít be, miután a rokkantsági ellátásból nem vonnak nyugdíjjárulékot.

A rokkantsági ellátás mellett végzett munkával azonban szerezhet szolgálati időt és nyugdíjjárulék alapját képező keresetet, ami természetesen beszámít a nyugdíjszámítás során.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...