Megváltozott munkaképességűek ellátásaival kapcsolatos kérdés

„Jogosnak tartja-e, hogy férjemet 2009-ben a lll. fokon, a Munkaügyi Bíróság végleges rokkantnak nyilvánította, de 2015-ben papírjait bekérve egészségjavulást állapítottak meg nála. Így a 2009-ben megítélt összegét is "elég szépen" visszavették. Felülbírálhatnak-e egy bírósági határozatot, ami természetesen jogerős?”

Kedves Völfer Istvánné, sajnos igen, mert a rokkantsági nyugdíj jogintézményét 2011. december 31-ével megszüntették és a helyébe lépő rokkantsági ellátás feltételeire új törvény vonatkozik (Mmtv., 2011. évi CXCI. törvény). A rokkantsági nyugdíj saját jogú nyugdíjnak minősült, a rokkantsági ellátás viszont nem nyugdíj, hanem pénzbeni egészségbiztosítási ellátás, teljesen eltérő - és jóval szigorúbb - szabályozással. Természetesen joguk van megfellebbezni a határozatot. Akkor lehet esélyük a sikeres jogi fellépésre, ha az eljárás során a rehab hatóság nem vett figyelembe olyan egészségkárosodást, amely nyilvánvalóan növeli az össz-szervezeti egészségkárosodás mértékét. Egyébként évente egyszer kérelemre új felülvizsgálatot lehet kezdeményezni állapotrosszabbodás esetén (természetesen a kezelőorvossal előzetesen konzultálva).

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljenek a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözlöm! Rehabilitációs kártyával rendelkezem. Semilyen járadékot nem kapok, mert amikor kezdtem visszamondtam ( magasabb jövedelem miatt) azt is. Most munkahelyet szeretnék változtatni. Dolgozhatok 8 órásként, vagy csak max. 6 órában? (a nyugdíjig 4 évem van még). A 6 ill. 8 órás bejelentés a szolgálatiidő számításánál hogy veszik figyelembe? Köszönöm a választ!”

Kedves Tibor,

ha nem kap rokkantsági vagy rehab ellátást, akkor a munkavégzésére nem vonatkoznak munkaidő vagy kereseti korlátok. Vagyis dolgozhat teljes vagy részmunkaidőben is.

A munkaadó szociális hozzájárulási adókedvezményt vehet igénybe annak a megváltozott munkaképességű személynek az adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyára tekintettel, az ezt terhelő számított adóból, aki érvényes rehabilitációs kártyával rendelkezik

A kedvezmény mértéke az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér – de legfeljebb a minimálbér kétszeresének – 27 százaléka.

A rehabilitációs kártya alapján adókedvezményre, egy megváltozott munkaképességű személy után, egyszerre csak egy munkaadó jogosult, és csak arra az időszakra, amelyben a rehabilitációs kártyát letétben tartotta.

A rehab kártyával történő munkavégzése révén - miután a keresetéből fizeti a nyugdíjjárulékot - teljes értékű szolgálati időt szerez a nyugdíjjogosultsága tekintetében. 

A nyugdíj összegének kiszámítása során azonban abban az esetben, ha a bruttó keresete nem érné el a mindenkori minimálbér összegét, az így szerzett szolgálati idejét arányosítani fogják a keresete és a minimálbér arányában.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Üdvözlöm ! Engem 2013 aug 9 én műtöttek Pécsen, gerinc össze csúszás és 2 sérvel LIv-Lv -ös spondylosisthesis.Erre és még kissebb betegsér kaptam 50 % c2-es nem rehabilitálhatóságot. De mivel akkor én már 2000-ben ezzel voltam beteg, nem volt munkaviszonyom,és el utasítottak, nem járt rá semmi összeg , csak az aktív koruak szoc ellátása, 22800ft. De mivel a Férjem 2006 okt meghalt , kérdeztem az ügyintéző hölgyet , jár e nekem az özvegyi nyugdíj felélesztése . Azt felelte nem jár semmi , mert el vagyok utasítva így az özvegyi sem jár ! Még párszor el vitt a lányom Székesfehérvárra és ezt többször meg kérdeztem, mérgesen a hölgy már szinte ki dobott hogy értsem meg , nem vagyok jogosult semmire. Holnap megyek újra felülvizsgálatra , és nincsenek még készen a vizsgálataim, még hiányzik jó pár vizsgálat ami 17én a gerinc MR és CT vel ér majd véget,Ezt azért írom ,mert kérni szerettem volna egy másik időpontot, de nem adtak, mindenfélére hivatkoztak, és akkor mondtam az egyik hölgynek, papirok nélkül hogy menjek el és meg kérdeztem ,hogy mi van az özvegyi nyugdíjjal, most sem fogom meg kapni ? Erre ö azt felelte , a kettő nem függ össze és már 2013decemberben mikor meg állapították az 50% ot egészség károsodást ,már akkor kellett volna kapnom az újra élesztett özvegyi nyugdíjat ,mikor a Férjem meg halt 48-éves volt és 30 éves munkaviszonnyal rendelkezett, szeretném meg kérdezni, visszamenőleg nem jár az özvegyi nyugdíj, ha most be adom a papirokat ? És menny jár ilyenkor majd kb, mert 9éve kaptam 42000ft-ot.egy évig.Előre is köszönöm a türelmét és a válaszát, most 31-én azt a 22800 ft is meg vonta a Polgármesteri hivatal ,és egyedül élek. Köszönöm a válaszát ! el fogadom a nyilatkozatot, de a választ kérném, az Email címemre küldje , igazából félek a választól, de majd minden rendbe jön, remélem.”

Kedves Körmendi Jánosné,

ha Ön a férje halálát követően egy évig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat, akkor már 2013-tól - az 50%-os egészségi állapotának a C2 minősítéssel együtt történt megállapításáról szóló határozat keltétől - feléledhetett az özvegyi nyugdíja. 

A vonatkozó szabályokat a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) következő rendelkezései tartalmazzák:

47. § (1) Az ideiglenes özvegyi nyugdíj a házastárs halálától legalább egy évig, továbbá az elhunyt jogán árvaellátásra jogosult, másfél évesnél fiatalabb gyermeket eltartó özvegynek az árva 18 hónapos életkorának betöltéséig jár. Fogyatékos vagy tartósan beteg gyermek esetén az ideiglenes özvegyi nyugdíj azonos feltétellel a gyermek harmadik születésnapjáig folyósítható.

(2) Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően özvegyi nyugdíjra az jogosult, aki házastársa halálakor

a) a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy

b) megváltozott munkaképességű, vagy

c) házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

(3) Özvegyi nyugdíj jár akkor is, ha az erre jogosító feltételek valamelyike

a) a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tizenöt éven belül,

b) a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül

következik be.

4.§ (1) k) megváltozott munkaképességű: az a személy, akinek a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényben foglaltak szerint az egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos.

Az Ön esetére a 47.§ (2) bekezdés b) pontja és (3) bekezdés b) pontja vonatkozik a 4.§ (1) bekezdés k) pontja alapján, miután az egészségi állapota 50%-os 2013 óta.

Mit kell tennie most? Azonnal adja be az igényét az özvegyi nyugdíj feléledése iránt a következő nyomtatványon a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak:

https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K14.pdf?rnd=0.656997790792957

A Tny. 64. § (2) bekezdése szerint az igényt visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet érvényesíteni, az ellátást a jogosultsági feltételek fennállása esetén legkorábban az igénybejelentés időpontját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani. Az igényt az ellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.

Miután Ön nem részesül semmilyen ellátásban, az özvegyi nyugdíj mértéke annak az öregségi nyugdíjnak a 60%-a lesz, amely a férjét a halála időpontjában megillette vagy megillette volna.

Kérem, tájékoztasson majd az eredményről!

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözlöm. A kérdésem elég összetett. Jelenleg ápolási díjon vagyok anyukám után. 1956-ban születtem, így a teljes nyugdíjig még sok időm van. Csípőműtétre várok. Kérdésem: 1. Kaphatok-e rokkantsági ellátást az ápolási díj helyett? 2. Hol és milyen nyomtaványon kell igényelni? 3. A férjem idén májusban lesz 10 éve, hogy meghalt, kaphatok-e özveyi nyugdíjat? Válaszát várva, köszönettel: Rontóné”

Kedves Rontó Lászlóné,

az ápolási díjnak semmi köze a rokkantsági ellátáshoz, így Ön nem kaphat az ápolási díj helyett ellátást. Az ápolási díjat nem a saját betegsége miatt kapja, a rokkantsági ellátást viszont a saját súlyos egészségromlása esetén kaphatná.

Természetesen megbeszélheti a kezelőorvosával, hogy az Ön állapota van-e annyira súlyos, hogy a legalább 40%-os össz-szervezeti egészségkárosodást eléri, mert akkor - az egyéb feltételek teljesülése esetén - igényelheti a kormányhivatal rehab szakigazgatási szervénél benyújtott kérelemmel a megváltozott munkaképességű személyek ellátását. Tapasztalataim szerint a rokkantsági vagy rehab ellátáshoz nem elégséges egy csípő-műtét.

Az özvegyi nyugdíjra vonatkozó kérdéshez nem adott meg elég adatot. Ha Ön idén májusban - a férje elhunytának 10. évfordulójáig - betöltené az Önre 2006-ban irányadó 62 éves nyugdíjkorhatárt, ÉS a férje elhunytát követően kapott egy évig ideiglenes özvegyi nyugdíjat, akkor feléled az özvegyi nyugdíja. Emellett akkor éledhet még fel - ha kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat korábban -, ha az egészségi állapota legfeljebb 50%-ra romlik a 10. évforduló napjáig, VAGY ha a férje jogán árvaellátásra jogosult legalább két gyermeket (vagy egy fogyatékos vagy súlyosan beteg gyermeket) nevelt, és az árvaellátással együtt kapta az özvegyi nyugdíjat is, ÉS az utolsó árvaellátás megszűnésének napjától még nem telt 10 év. Más eset nincs a feléledésre.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy az ellátásokkal kapcsolatos fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„2009-ben végleges rokkantságot állapítottak meg részemre. 2012 től viszont a kormány átváltoztatta rehabilitációs ellátásra.A betegségem és az összeg változatlan maradt,de úgy tudom ez nem számít nyugdíjnak.és elvették az utazási kedvezményt.Most 61 éves vagyok a határozat szerint csak állapot rosszabbodás esetén kérhetek felülvizsgálatot.Mit tudok tenni hogy vissza kapjam az elveszetteket.Köszönöm a válaszát!!”

Kedves Zele Jánosné,

a leírtak alapján sajnos nem tehet semmit, az utazási kedvezmény a rehab ellátottaknak nem jár.

A rehab ellátás valóban nem nyugdíj, hanem pénzbeni egészségbiztosítási ellátás, a folyósítási idejével szolgálati időt is szerez az öregségi nyugdíjához. 

Felülvizsgálatot valóban csak állapotrosszabbodás esetén kérhet. Ehelyett inkább jó egészséget és jobbulást kívánok Önnek,

üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt NyugdíjGuru! Férjem rokkantsági ellátásban részesül, ÖEK: 43% B1 kategória. A bizottság rehabilitálhatósága vonatkozásában úgy nyilatkozott,hogy foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, rehabilitáció időtartama 36 hónap.Azt szeretném kérdezni, hogy ebben az esetben hány órát dolgozhat???? Öntől már ezzel kapcsolatban érdeklődtünk, azt a választ kaptuk, hogy a rokkantsági ellátás mellet munkát vállalónak nincs időkorlátja. Férjem mivel rehabilitálható, és B1-es kategóriába van besorolva, az NRSZH-nál azt mondták 4 órába dolgozhat,igaz ezt 2015-ben. Ha B2-be lenne, akkor 8 órát is dolgozhatna. Kérem, pontos tájékoztatását. Válaszát előre megköszönve , maradok Tisztelettel: Veres Istvánné.”

Kedves Veres Istvánné,

a válasz attól függ, hogy a férjének több, mint 5 éve van-e hátra a nyugdíjkorhatára betöltéséig (vagyis 1956. második félévében vagy később született-e). Ha igen, akkor a B1 alapján rehab ellátásra jogosult. A rehab ellátás mellett heti legfeljebb 20 órát dolgozhat (ideértve a közfoglalkoztatásban való részvételt is), viszont bármennyit kereshet. Táppénzre is jogosult a rehab ellátás mellett, viszont már nem hosszabbítható meg a táppénz folyósításának idejével a rehab ellátás tartama (ami max. 3 év lehet).

Viszont ha kevesebb, mint 5 éve van hátra a korhatára betöltéséig, akkor a B1 alapján rokkantsági ellátásra jogosult. A rokkantsági ellátás mellett végzett munkának nincs időkorlátja, viszont van kereseti korlátja: három egymást követő hónap mindegyikében a bruttó keresete nem lehet több, mint a mindenkori minimálbér 150%-a (idén: 166.500 Ft/hó), illetve egyéni és társas vállalkozó esetében - ha főtevékenysége középfokú végzettséget vagy középfokú szakképesítést igényel - a garantált bérminimum 150%-a (idén: 193.500 Ft/hó). Vagyis arra kell ügyelnie, hogy három egymást követő hónap valamelyikében a keresete ne legyen ennél több, mert akkor megszüntetik a rokkantsági ellátást.

Ha később (állapotrosszabbodásra hivatkozva) felülvizsgálatot kérne a férje és B2 lenne a minősítése, akkor annak alapján rokkantsági ellátás járna, amely mellett az előbb ismertetett szabályok alapján dolgozhatna.

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről időben értesüljenek!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Rokant elatás C2 végleges Suljos mozgáskorlátozot vagyok. kérdésem rokantfojositásmelet kérhetek e mozgákorlátozotságra külön pézelátást vagy kiegészitést. közsönetel József”

Kedves József,

a rokkantsági ellátás folyósítását megszüntetik, ha Ön (az esetleges táppénzen kívül) más rendszeres pénzellátásban részesül.

Emiatt nem kérheti a fogyatékossági támogatást, mert ha megkapná, akkor megszüntetnék a rokkantsági ellátását, és annak összege feltehetően magasabb, mint a fogyatékossági támogatásé. A fot feltételeit egyébként itt elolvashatja:

http://info.kezenfogva.hu/szolgaltatasok/23589-sulyosan-fogyatekos-szemelyek-reszere-fogyatekossagi-tamogatas

Ha esetleg dolgozik a rokkantsági ellátása mellett, akkor a keresete után személyi kedvezményre jogosult, ennek feltételeit a következő összefoglalóban találja:

http://ado.hu/rovatok/ado/hogyan-veheto-igenybe-a-szemelyi-kedvezmeny

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Uram! Szeretném a segítségét kérni. Rokkant vagyok: C2, 56%-os,szerencsére már nem (100%-os rokkant, túl a 9. éven). a nyugdíjam összege januártól 63.175.- Ft. A fizetésem 6 órában a szakmunkás minimum, "dolgozó besorolási bére: 96.750.-Ft " szerencsére már nem (100%-os rokkant, túl a 9. éven). Egyedül nevelem a gyermekem, aki tanul. Dolgoznom kell, hogy télen ne fagyjunk meg, illetve ne kelljen választani a fűtés és az éhezés, gyógyszerek között. Bár a határozatban leírták, de számomra nem egészen egyértelmű az, hogy mennyi ideig és mennyit kereshetek úgy, hogy ne vegyék el a "nyugdíjamat." Nem értem, mitől számolják a 3 hónapot, illetve azt sem, hogy a 150%-ék mit jelent, illetve hány hónapig pontosan mennyit kereshetek úgy, hogy ne haladjam meg se a 3 hónapot, se a 150%-ot .Ez csak a fizetésre (keresetre?) vonatkozó összeg, vagy a fizetés + a "nyugdíj" összege is egyben. Anyagi okok miatt is , a jelenünk, illetve a gyermekem jövője miatt dolgozom kell, bármilyen nehéz is ez számomra, ami természetesen nem kötelező, de felelősséggel tartozok a gyermekemnek. Kérem, ha lehetséges szeretnék egyszerű, érthető választ kapni, hiszen ezek a hivatalos szövegek egy egyszerű ember számára érthetetlenek. Többször is próbáltam ezzel kapcsolatosan segítséget kérni, de mindig más információt kaptam hozzáértőktől, ami még jobban elbizonytalanított. Egyszerűen dolgozni szeretnék úgy, hogy a nyugdíjamat se vegyék el. Tisztában vagyok azzal, hogy manapság csupán a használhatatlan dolgok ingyenesek, ezért a köszönöm értéktelen. Maradok tisztelettel és köszönettel: egy naiv, ostoba, de reménykedő anyuka: Kocsándi Tímea ”

Kedves Tímea,

a C2 alapján kapott rokkantsági ellátása mellett az Ön által megjelölt bérösszeg mellett nyugodtan dolgozhat.

A korlátozás szerint a rokkantsági ellátásban részesülő személy bruttó bére három egymást követő naptári hónap mindegyikében nem haladhatja meg a minimálbér másfélszeresét, azaz idén a 166.500 Ft-ot. Ez a mérés minden hónapban egy hónappal előrébb gördül (pl. január-február-március, aztán február-március-április, aztán március-április-május, és így tovább). Az a lényeg, hogy három egymást követő hónapban (mindegyik hónapban) ne legyen magasabb a bruttó keresete idén, mint 166.500 Ft. Ebbe az összegbe NEM kell beszámítani a rokkantsági ellátás összegét.

Iratozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy ne maradjon le a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Kitartást, jó egészséget kívánva üdvözlöm,

Dr.Farkas András

„Az a kérdésem lenne önhöz..Én 1973ota dolgoztam2005ig folyamatosan az óta rokkant nyugdíjas vagyok,azt szeretném megtudni mikkor lehetek rendes nyugdíjas?A másik kérdésem pedig az lenne hogy a nyugdíjam meg emelkedett 63ezerft ra de a kőzgyógy igazolványomat megvonták,pedig 23ezer ft a gyógyszerem havonta +a többi segéd anyagaim.Mit tehetnék?A polgármesteri hivatal el küldőt...A kormány ablaktól is elkültek. Tisztelettel,Farkasné”

Kedves Farkas Jánosné,

nem írta meg, mikor született, ettől függ, hogy hány év az Ön nyugdíjkorhatára, amelynek betöltésével igényelheti az öregségi nyugdíját. Ha 1955 előtt született, akkor kérheti a rokkantsági ellátása változatlan összegben, öregségi nyugdíjként történő folyósítását is a korhatára betöltésétől. Emellett természetesen minden esetben kérheti az öregségi nyugdíja megállapítását az általános szabályok szerint.

Jelenleg a leírása alapján rokkantsági ellátásban részesül (a rokkantsági nyugdíj 2012. január 1-jétől megszűnt).

Közgyógyellátásra alanyi jogon jogosult 

- aki rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg a 30%-os mértéket,illetőleg
- az, aki rokkantsági ellátásban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult.

Ha Ön nem tartozik e körbe, akkor sajnos alanyi jogon nem jogosult a közgyógyellátásra.

Normatív alapon pedig a leírásában szereplő adatok alapján azért nem jogosult, mert az ellátása magasabb összegű, mint a minimális nyugdíj összege, illetve annak másfélszerese.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat érintő fejleményekről időben értesüljön! 

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„A parom rokkantsagi ellatast kap.Szeretnem tudni kaphat e utazasi kedvezmenyt mint a nyugdijasok?”

Kedves Hajdú Sándorné,

a 65 évesnél fiatalabb személyek közül az Ellátottak Utazási Utalványára jogosultak

- azok a rokkantsági ellátásban részesülő személyek, akik  2011. december 31-éig 57. életévüket betöltötték és 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági nyugellátásra vagy rendszeres szociális járadékra voltak jogosultak,

- azok a rokkantsági ellátásban részesülő személyek, akik 2011. december. 31-én I. vagy II. csoportos rokkantsági nyugellátásra voltak jogosultak, illetve akiknek a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján az egészségi állapota 30%-os vagy kisebb mértékű.

Más kategóriába tartozó rokkantsági ellátottak sajnos nem jogosultak az utazási kedvezményre.

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljenek az ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...