Megváltozott munkaképességűek ellátásaival kapcsolatos kérdés

„Tisztelt Farkas Úr! Azt szeretném kérdezni, hogy rokkant ellátás mellett lehet-e közmunka programba részt venni. Válaszát várva. Maradok Tisztelettel: Nemes Istvánné”

Kedves Nemes Istvánné,

a rokkantsági ellátás mellett végezhet keresőtevékenységet, így közfoglalkoztatásban is részt vehet. Arra kell ügyelnie, hogy ha keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, akkor megszüntetik a rokkantsági ellátás folyósítását - de ez a közfoglalkoztatási bér esetében fel sem merülhet.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„A kérdésem az lenne ,hogy le vagyok %-va,és rehabitácios járadékban részesültem 2015-től meg változott Rokkant nyugdíjas lettem!A kérdésem az ,hogy én egyszeri segélyt és emelést igényelhetek?Tisztelettel.Koboz Melinda”

Kedves Melinda,

Ön rokkantsági ellátásban részesülhet (a rokkantsági nyugdíj jogintézménye 2011. december 31-én megszűnt). A rokkantsági ellátás kapcsán sajnos semmilyen méltányossági emelésre vagy segély kérelmezésére nincs lehetőség.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön az ellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Uram! 1946.október 5-én születtem, nyugdíjba mentem 2002.október 5. Az lenne a kérdésem, hogy kaphatnék-e csökkentett rokkantsági nyugdíjat most. Ugyanis erre azért lenne szükségem, mert 2015.május hónaptól van egy munkahely ahol 6-órában dolgozom, mint portás 73eFt-ért. De mivel ez a munkahely rokkant nyugdijashoz kötött, igy csak mint helyettesítő dolgozom évi 5-6 hónapot. Mivel a saját nyugdijam 71.8oo Ft. ezért nagyon jó lenne, ha még 1-2 évet dolgozhatnék ott. Egészségügyi problémám van a rokkantsághoz. Szeretném Öntől megkérdezi, hogy kaphatok-e, érdemes-e foglalkoznom vele. Tisztelettel üdvözlöm: Meixner Józsefné”

Kedves Meixner Józsefné,

erre sajnos nincs lehetőség, a nyugdíjkorhatárát betöltött öregségi nyugdíjas nem lehet rokkantsági ellátott.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Az özvegyi nyugdíjról írt válaszát nagyon köszönöm. Ám lenne még egy nagyon fontos ügy, amiben segítségét, illetve tanácsát kérem. Az elmúlt 4 évben nagyon sok betegség támadott meg, ezért már dolgozni nem bírok, gyógyulásra sok esély nincs. Ezért kértem a rokkant nyugdíjat. Első fokon elutasították arra hivatkozva, hogy az 54o nap hiányzik a törvényben meghatározott 365o napból. 15 évre nézték vissza a "szolgálati időmet".  Ezt nem tudom elfogadni, fellebezek !  Összesen 27 év és 94 nap munkaviszonyom van, amiből járulékot fizettem és igazolni is tudom. A kérdésem a következő : Milyen lehetőségem van arra, hogy a rokkant nyugdíjat megkapjam  ? Tisztelettel : Nagy Erika”

Kedves Erika,

a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás nem nyugdíj-ellátás, így nem számít az élete során szerzett szolgálati ideje.

Ezek az ellátások egészségbiztosítási pénzbeni ellátásnak minősülnek, ezért a feltételei a következők az Mmtv. (2011. évi CXCI. törvény) szerint:

2. § (1) Megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az a kérelem benyújtásakor 15. életévét betöltött személy, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személy), és aki

a) a kérelem benyújtását megelőző

aa) 5 éven belül legalább 1095 napon át,

ab) 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy

ac) 15 éven belül legalább 3650 napon át

a Tbj. 5. §-a szerinti biztosított volt;

b) keresőtevékenységet nem végez és

c) rendszeres pénzellátásban nem részesül.

Ha ezek a feltézelek nem teljesülnek, akkor sajnos nem kaphatja meg ezt az ellátást.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdsvözlöm! szeretném megkérdezni, hogy aki c2-.es rokkant ,és szeretne albérletet kiadni, az jövedelemnek számít? nem fizetek utána tb-ét. csak a hivatalos adót. még nem adtam kimert félek elveszik a rokkant nyugdíjam. 70 ezer forint lenne havonta az albérlet. Össze kell vonni a nyugdíj összegével? ha kiadom akkor be kell jelenteni a nyugdíjfolyósítónak a bevételem? Köszönöm szépen.”

Kedves Gyöngyi,

a rokkantsági ellátás folyósítását akkor kell megszüntetni, ha az ellátott keresőtevékenységet folytat, és a jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát.

Az Mmtv. (2011. évi CXCI. törvény) szerint keresőtevékenység: a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (az Flt.) szerinti kereső tevékenység. Ennek megfelelően az ingatlan bérbeadása nem minősül keresőtevékenységnek, így a bérleti díj nem veszélyezteti az Ön rokkantsági ellátását.

A bérleti díjból származó bevétele adózása tekintetében olvassa el a NAV tájékoztatóját (10. számú információs füzet az ingatlan bérbeadásának adózási szablyairól, 2016): http://nav.gov.hu/search/searchresults?query=%22ingatlan+bérbeadásának%22&prevquery=bérleti+d%C3%ADj+adózása

Az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony hiányában nincs járulékfizetési kötelezettség és a szociális hozzájárulási adónak sem alapja az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, ezért az e tevékenységből származó jövedelemmel összefüggésben 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás terhelheti a Tbj. szerinti belföldi magánszemélyt. Viszont a magánszemély egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetési kötelezettsége a jövedelem nagyságától függően alakul. 1 millió forintos éves jövedelemig – azaz a bevétel költségekkel csökkentett részéig – nincs eho-fizetési kötelezettség. Összességében az Ön által választott adózási forma alapján a bevételből jövedelemnek minősülő rész tekintetében kell 15% szja-t fizetnie, ha az évi egymillió forintot nem haladja meg a bérbeadásból származó bevétele.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Dr. Farkas Úr! A rokkantsági ellátásom megállapítása előtt köztisztviselőként dolgoztam. Az ellátás megállapítását követően továbbra is dolgozhatok korábbi munkakörömben, a bérkorlát figyelembe vételével, vagy az ellátás folyósítása kizárja azt, hogy továbbra is köztisztviselő lehessek? ”

Kedves Erika,

a rokkantsági ellátás és az illetmény továbbra is felvehető együtt, vagyis a rokkantsági ellátásra nem kell alkalmazni az öregségi nyugdíjakra vonatkozó korlátozásokat a közszférás jogviszony tekintetében (amelyet a Tny. - 1997. évi LXXXI. törvény - 83/C.§-a szabályoz).

Természetesen arra ügyelnie kell, hogy a havi bruttó keresete három egymást követő hónapban ne haladja meg a minimálbér másfélszeresét, mert ha ez bekövetkezne, akkor a rokkantsági ellátást meg kell szüntetni.

További részletek:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok-melletti-munkavegzes/rokkantsagi-es-rehabilitacios-ellatas-melletti-munka-es-kozterhei

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Uram! Rokkantsági ellátásban részesülök (B2 kategória) emellet dolgozom is napi 8 óránan, mivel porckorong sérvem van, jelenleg 3 hete táppénzen vagyok szeretném tudni jogosult vagyok táppénz ellátásra, vagy csak munkáltatóm által kötelező első 14 napig. Köszönöm válaszát előre is Üdvözlettel: Czillné Fót, 2016. 07.11.”

Kedves Ilona,

a rokkantsági ellátás mellett jogosult a táppénzre is (az Mmtv. - 2011. évi CXCI. törvény - 13.§ (2) bekezdés b) pontja alapján).

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Mielőbbi jobbulást kívánva, üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Rokkantsági ellátás mellett dolgozom napi 7 órát jövőre meg lesz a 40 éves munkaviszonyom el mehetek -e a nőknek járó kedvezményes öregségi nyugdíjba?”

Kedves Etelka,

ilyen kevés adatból ez nem válaszolható meg. Kérjen egy hatósági bizonyítványt a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító idejéről a következő nyomatványon:

https://www.onyf.hu/m/2015/Nyilvantartas/hatsgi%20bizonytvny%202015.pdf

Olvassa el a nók kedvezményes nyugdíjára jogosító időről szóló tájékoztatómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/jogosultsagi-ido-a-nok-kedvezmenyes-nyugdijahoz

Ami tudnia kell: nem minden szolgálati idő számítható be a jogosultsági időbe. (A rokkantsági ellátás folyósításának időtartama nem számítható be.)

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Érdeklődni szeretnék hogy aktív korú jövedelem és tartós betegségi jövedelem .bele számít e a nyugdíjba és a munkanélküli,vagy az állás kereső? és a tb biztosítást nem azért fizetjük hogy legyen nyugdíj. Köszönöm válaszát. Ilona.”

Kedves Ilona,

az aktív korúak ellátásáből nem vonnak nyugdíjjárulékot, így annak folyósítási tartamával nem szerezhető szolgálati idő.

Az álláskeresési (munkanélküli) támogatások összegéből vonják a nyugdíjjárulékot, így azok folyósítási tartamával szerezhető szolgálati idő. (Viszont a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe nem számítható be.)

Ha a "tartós betegségi jövedelem" alatt a táppénzt érti, akkor annak folyósítási ideje is szolgálati idő. (Ez beszámít a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe is, kivéve az ún. passzív táppénz esetét.) 

Ha nem a táppénzre gondolt, hanem a rehabilitációs ellátásra, akkor annak folyósítási ideje szintén szolgálati idő, mert vonják az összegéből a nyugdíjjárulékot (de nem számítható be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe).

Ha rokkantsági ellátásra gondolt, annak folyósítási tartamával nem lehet szolgálati időt szerezni (mert a rokkantsági ellátás öszegéből nem vonnak nyugdíjjárulékot).

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Farkas Úr! Több, mint 41 éves munkaviszonyom van, végig bejelentett, átlagosat meghaladó fizetéssel. Az utolsó tíz évben átlag 600 ezerre voltam bejelentve, és fizetve a járulékokat is. Most fél éve daganattal táppénzen vagyok, necces, hogy nem fogok tudni tovább dolgozni. Amennyiben leszázalékolnak, mire számíthatok? Mennyi lehet a maximális rokkant nyugdíj? (bárhogy nevezik is) Ha elérem a nyugdíjkorhatárt, akkor megkapom e a rendes nyugdíjat, vagy maradna a rokkantsági ellátás életem végéig? Várom válaszát. Köszönettel Árvai György”

Kedves György,

mindenekelőtt a lehető legnagyobb mértékű és tartós gyógyulást kívánok Önnek!

Ha a táppénze lejártát követően nem tudná folytatni a munkáját és kérné a megváltozott munkaképességű személyek ellátásának megállapítását, akkor vagy rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátást állapíthatnak meg az Ön számára. Ennek részleteiről a május 1-jétől hatályos változások tükrében olvassa el az összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/rehabilitacios-es-rokkantsagi-ellatasok-valtozasai

Amint az összefoglalómból is láthatja, az ellátások összege az Ön felülvizsgálata során lefolytatott komplex minősítése alapján megállapított kategóriájától, a havi átlagjövedelmétől és a törvényi korlátoktól függ, a maximális összeg egyik esetben sem haladhatja meg az ún. alapösszeg (idén 94.500 Ft) másfélszeresét.

Ha megkapná a rehab vagy a rokkantsági ellátást, akkor a nyugdíjkorhatára betöltésével természetesen kérheti majd a nyugdíja megállapítását az általános szabályok szerint, így a korábbi magas keresetei nem vesznek el a nyugdíjszámítás során.

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...