Öregségi nyugdíjjal kapcsolatos kérdés

„Kedves NyugdíjGuru! 2016.október hónapban szeretnék a nők 40 éves nyugdíjazásával. Cégemnél felmerül, hogy mennyi nap szabadság vehető igénybe az évben? Össz szabadságos napok a max. 30 nap, ebből mennyit vehetek ki? Köszönettel: Katóné”

Kedves Éva,

a szabadság időarányosan jár, pl. ha október 1-jén közös megegyezéssel megszünteti a munkaviszonyát, akkor a szabadság 9/12-e, azaz 22,5, vagyis az Mt. kerekítési szabálya miatt 23 nap szabadság jár, amelyet ki kell vennie, amíg a munkaviszonya tart, vagy a munkáltatójának el kell számolnia vele. Persze megszűnhet a jogviszonya munkáltatói felmondással is, ez esetben a felmondási idő kezdetéig járó időarányos szabadság jár.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Ha a fiamnak cask alkalmankent van munkaja es segitenek neki nyudijjarulekot fizetni lehetseges? Es hogyan Tisztelettel ;Nagy Sandorne”

Kedves Nagy Sándorné,

a mellékelt összefoglalómban leírom, milyen esetben és hogyan lehetséges megállapodást kötni a nyugdíjbiztosítóval szolgálati idő és nyugdíjjárulék alapját képező jövedelem szerzésére:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/megallapodas-szolgalati-ido-es-nyugdijalapot-kepezo-jovedelem-szerzesere

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy ne  maradjon le a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Cím! Kérdésem a magánnyugdíjpénztári tagsággal kapcsolatos. MNYP tag vagyok jelenleg is a Horizont magánnyugdíjpénztárban. Fizetem a tagdíját és a működőképesség fenntartásához szükséges hozzájárulást, ez 6-6 ezer Ft volt 2015-ben. Kérdésem a MNYP-ban lévő összeg öröklésére vonatkozik. Ez ügyben történt-e változás, vagy az ott lévő pénz továbbra is örökölhető-e a törvényes örökös, vagy megjelölt kedvezményezettek által? Az összeg egyben felvehető-e? Az örökösnek/kedvezményezettnek adóznia kell-e utána? Köszönettel! Barlangi Attila ”

Kedves Attila!

E tekintetben nem történt változás.

A magánnnyugdíjról és magánnyugdíjpénztárról szóló 1997. évi LXXXII. törvény 29.§-a rendelkezik erről:

29. § (1) A pénztártag halála esetén az egyéni számla hagyatékának nem része. A tag a halála esetére természetes személy kedvezményezettet jelölhet a belépési nyilatkozaton, közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban (haláleseti kedvezményezett).

(2) A kedvezményezett-jelölés a pénztár tudomásulvételével a jelölés megtételének időpontjára visszamenőlegesen válik hatályossá. A pénztár a kedvezményezett jelöléséről a tagot a záradékolt belépési nyilatkozat átadásával vagy megküldésével, illetve egyéb esetben a tudomásszerzést követő 15 napon belül a tagsági okirat megküldésével értesíti. A tagsági okiratnak tartalmaznia kell a tag adatain kívül a tag által megjelölt kedvezményezett(ek) nevét, adatait, jogosultsága arányát, a kedvezményezett-jelölés időpontját.

(3) Amennyiben a pénztártag egyidejűleg több kedvezményezettet jelöl meg, akkor ellenkező rendelkezése hiányában a megjelölt személyek egyenlő arányban válnak jogosulttá.

(4) A pénztártag az (1) bekezdésben meghatározott formában bármikor új kedvezményezettet jelölhet.

(5) A kedvezményezettjelölés hatályát veszti, ha

a) a pénztártag a korábbi kedvezményezett jelölését visszavonja, vagy helyette másik kedvezményezettet jelöl,

b) a kedvezményezett a tag halála előtt meghal,

c) a tag a kedvezményezett - a bíróság jogerős ítélete szerint - szándékos cselekménye következtében hal meg. Ebben az esetben a kedvezményezett az egyéni számlából nem részesülhet.

(6) Több kedvezményezett esetén, ha valamely kedvezményezett meghal, akkor az egyéni számla rá eső részére a pénztártag halála időpontjában még életben lévő kedvezményezettek a részesedésük arányában lesznek jogosultak.

(7) Ha a pénztártag kedvezményezettet nem jelölt, vagy a jelölés az (5) bekezdésben foglaltak alapján hatályát vesztette, akkor kedvezményezettnek a tag természetes személy örökösét kell tekinteni, örökrésze arányában. Az örökös jogállása a kedvezményezettével megegyezik. Ha a tagnak a törvényes öröklés rendje szerint természetes személy örököse nincs, akkor az egyéni számlán lévő összeg a pénztárra száll, és a pénztár fedezeti tartalékán a tagok egyéni számlái és a szolgáltatási tartalékok javára a jóváírás időpontjában fennálló egyenlegek figyelembevételével kell elszámolni.

(8) A kedvezményezett(ek) a pénztártag a felhalmozási időszakban bekövetkező halálának időpontjában az egyéni számla kizárólagos tulajdonosává válik (válnak). A pénztár a kedvezményezett jelöléséről a nála őrzött okirat alapján, a kedvezményezett jogosultságának igazolását követően 3 munkanapon belül megteszi a kedvezményezett (9) bekezdés szerinti választásának teljesítéséhez szükséges intézkedést.

(9) A kedvezményezett a jogosultságának igazolását követően írásban nyilatkozik, hogy a rá eső részt

a) egy összegben felveszi,

b) a Tny. szerinti hozzátartozói nyugellátás megállapítása esetén átutaltatja a Nyugdíjbiztosítási Alap részére,

c) ugyanazon pénztárnál vezetett saját egyéni számlájára átvezetteti,

d) más pénztárnál vezetett egyéni számlájára átutaltatja.

Vagyis a haláleseti kedvezményezett egyösszegben felveheti az egyéni számlán megtakarított összeget. A magánnyugdíjpénztári egyéni számla nem része a hagyatéknak, a számláról történő kifizetés illetékmentes. A magánnyugdíjpénztár által a kedvezményezett vagy örökös részére kifizetett összeg adómentes. 

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről!

Érdemes elolvasnia a következő összefoglalómat is:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/milyen-nyugdija-lesz-a-magannyugdijpenztari-tagnak

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Udvozlom! Par hete segirett a 40 eves korkedvczmenyem kiszamitasaban. Lenne meg egy erdekes,de azt hiszem sokakat erinto kerdesem. Par eve megszuntettettek velunk a magannyugdijas tagsagot,az oda befizetett penzek valahova elvandoroltak. Akkor azt mondtak,hogy mindenkinek nyilvan van tartva az az osszeg. Nekem kozel 3 millio ft volt befizetve. Az a kerdesem,hogy ezt a penzt a nyugdijnal beszamoljak e,vagy valahol kulon kell ezt jelezni,kerni? Valaszat elore is koszonom!”

Kedves Ágnes,

ha Ön visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe (elutalta a magánnyugdíjpénztára a központi nyudíjkassza részére az egyéni számláján felhalmozott összeget), akkor úgy tekinti a rendszer, mintha soha nem lett volna mnyp tagja. Ezért az Ön esetében nem alkalmazzák majd az mnyp tagok öregségi nyugdíjának meghatározása során érvényesítendő csökkentő szorzót, vagyis teljes nyugdíjat számolnak majd az Ön részére.

A TB-rendszeren belüli olyan egyéni számlára vonatkozó ígéretek, amelyen nyilvántartották volna az mnyp-től érkezett visszautalást, nem valósultak meg - és feltehetően nem is fognak...

Önnek nem kell külön semmit sem kérnie vagy jeleznie, a nyugdíjigénye benyújtását követően az általános szabályok szerint állapítják majd meg a nyugdíját.

Olvassa el az erről írt összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/milyen-nyugdija-lesz-a-magannyugdijpenztari-tagnak

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre (ha még nem történt meg:-), hogy ne maradjon le a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Hölgyem/Uram! Szeretném megkérdezni,hogy 38 év szolgálati idővel rendelkezem az utóbbi 6 évben munkanélküli voltam,hogy kerül kiszámításra a nyugdíjam. kÖSZÖNETTEL! Molnár Antal ”

Kedves Antal,

olvassa el az erről írt összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mitol-fugg-a-nyugdij-osszege

A munkanélküli/álláskeresési támogatások folyósítási idejével szolgálati időt szerez, de az ellátások összegét csak akkor veszik figyelembe a nyugdíjszámítás során, ha ez Önre nézve kedvezőbb eredményre vezetne (vagyis nem húzza le a nyugdíj összegét a támogatás/járadék alacsony összege). Természetesen az az időszak, amikor támogatásban sem részesül és nem is dolgozik, nem minősül szolgálati időnek.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy ne maradjon le a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Fegyveres testületnél dolgozom 2011 dec.31-el rögzitették a nyugdijamat,jelenleg 55 éves vagyok, ha munkahelyet változtatok és nem fegyveres testületnél dolgozom 65 éves koromban a rögzített nyugdijat választahatom-e?”

Kedves Kormos László!

A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 19. §-a szerint a szolgálati nyugdíj összegét 2011. december 31-ével, a Hszt., illetve a Hjt. 2011. december 31-én hatályos szolgálatinyugdíj-megállapítási szabályai szerint, 2012. december 31-éig - annak folyósítása nélkül - meg kell állapítani, illetve újból meg kell állapítani (nyugdíjrögzítés) annak, aki

a) 2011. december 31-én a Hszt., illetve a Hjt. szerinti hivatásos állomány tagja,

b) a 3. § (3) bekezdésének hatálya alá nem tartozik (vagyis aki 1955-ben vagy később született), és

c) a szolgálati nyugdíjjogosultság szempontjából figyelembe vehető szolgálati ideje 2011. december 31-én eléri a 25 évet.

20. § Azoknak a 3. § (2) bekezdés b) pontjának hatálya alá nem tartozó személyeknek, akik folyósítás nélkül megállapított vagy rögzített szolgálati nyugdíjjal rendelkeznek, az öregségi nyugdíj megállapítása során kérelemre a megállapított vagy rögzített szolgálati nyugdíjnak az időközi nyugdíjemelésekkel növelt összegét, több megállapított vagy rögzített szolgálati nyugdíj esetén a magasabb összeget kell öregségi nyugdíjként megállapítani, illetve a 18. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltak szerint továbbfolyósítani, és ezt az összeget kell a hozzátartozói nyugellátások megállapítása során figyelembe venni.

E rendelkezések nem kötik a fegyveres testületnél történő munkavégzéshez a rögzített nyugdíj igénylésének lehetőségét, így Ön - a jelenleg hatályos rendelkezések szerint - kérheti a rögzített nyugdíj (időközi emelésekkel növelt) összegének öregségi nyugdíjként történő megállapítását, ha betölti a nyugdíjkorhatárát.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő változásokról.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„A nyugdíjintézet legutóbbi tájékoztatása szerint megszűnt az a lehetőség, hogy munkaviszonnyal nem rendelkező havi nyugdíjjárulékot fizessen a nyugdíjkorhatár eléréséig szolgálati idő megszerzése céljából. Viszont most olvastam az interneten, 2015 augusztusi cikk, hogy mégis van rá lehetőség ! Hol az igazság ? Kérem szíves válaszát. A feleségen 62 éves és a fennálló rendelkezés értelmében 63 év és 168 napos korában mehet nyugdíjba, a hátralévő időt szívesen "megváltanánk" Szíves válaszát várva szabados ferenc ”

Kedves Szabados Ferenc,

csak meghatározott esetekben lehetséges megállapodást kötni szolgálati idő szerzésére, olvassák el az erről szóló összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/megallapodas-szolgalati-ido-es-nyugdijalapot-kepezo-jovedelem-szerzesere

A leírtak szerint a felesége - ha nem áll semmilyen keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszonyban - az összefoglaló a) pontjában elemzett megállapodást megkötheti. Szolgálati idő és nyugdíjjárulék alapját képező kereset megállapodással történő megszerzése nem olcsó: minimum a mindenkori minimálbér 34%-át kell havonta fizetni, vagyis idén havi 37.740 forintot. 

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljenek a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

NyugdíjGuru News

„Tisztelt NyugdíjGuru! Az alábbi kérdésem lenne: 1954.05.02.-én születtem, igazoltan van 44 év szolgálati időm, van-e lehetőségem előrehozott (csökkentett összegű ) öregségi nyugdíjra? Ha igen, ez mennyivel csökkentené a nyugdíjat? Köszönettel várom válaszát, minden jót kívánva. Üdvözlettel: Tóth János”

Kedves János,

sajnos a férfiak esetében minden korhatár előtti nyugdíjazási lehetőség megszűnt, csak az Önre irányadó 63 év 183 napos korhatárát betöltve igényelheti majd az öregségi nyugdíját.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat érintő fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

NyugdíjGuru News

„Tisztelt Cím! Nejem 1953.01.09. napján született. Most lett 53 éves, és most kérelmeztük a nyugdíjat. három gyermek 1973, 1975, 1979 évben születtek, akik nem lettek be számolva a nyugdíjas évekbe az előszámításnál. Akkor nem volt a nejemnek annyi munka ideje, hogy kaphatott volna gyest, vagy gyedet. Kérem segítségét abban, hogy mit lehetne tenni annak érdekében, hogy több nyugdíjas évet be számoljanak. Válaszát köszönöm szépen előre”

Kedves József,

olvassák el a témáról írt összefoglalómat (a II. fejezetet különösen): 

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/nok-es-gyermekek-a-nyugdijrendszerben

Amint az összefoglalóból is kiderül, szolgálati időnek főszabályként csak olyan időtartamokat ismernek el, amikor a (nyugdíjjárulékkal terhelt) gyermeknevelési támogatásokra jogosult volt az édesanya. Azért nézzék végig a rendelkezéseket, hátha valamelyik vonatkozik az Önök helyzetére.

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat illető fejleményekről időben értesüljenek!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Igaz,hogy el vették a 65-éven felüli utazási kedvezményt? Vagy csak a nyugdijas kedvezményt sarcolták?”

Kedves János,

nem igaz, csak a bp-i főpolgármester dobta be az ötletet, de a kormányzat azonnal cáfolta.

Iratkozon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről! 

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

NyugdíjGuru News

Kérem, várjon... Kérem, várjon...