Öregségi nyugdíjjal kapcsolatos kérdés

„T.Cím! Férjem elég magas nyugdíjat kap,én még nem értem el a nyugdíjas korhatárt,de a nyugdíjam biztos,hogy alacsony lesz majd. Szeretném megkérdezni,hogy ha aktuális lesz,és netán úgy alakulna,akkor a mai nyugdíjtörvények értelmében lemondhatok-e a saját nyugdíjamról azért,hogy esetleg a férjem teljes özvegyi nyugdíját kaphassam meg?Létezik egyáltalán ilyen,van erre lehetőség? Vagy csak a sajátom és egy évig a férjem nyugdíjának a 60 %-a,majd csak az enyém mellett az ö 30 %-a? Rövid ideig dolgoztam pedagógusként,de az életem úgy alakult,hogy ezt abba kellett hagynom,és csak a minimálbér után fizettem magam után a kötelezőket,majd immáron 6 éve ápolom édesapámat otthon,ezért kapok juttatást. Szolgálati időm összesen kb. 30 év. Válaszát előre is megköszönöm! Tisztelettel: Szabó-Svajda Marianna”

Kedves Marianna,

sajnos arra nincs lehetőség, hogy Ön özvegyként a férje nyugdíját kaphassa meg. 

Ahogyan Ön is leírta, a saját nyugdíja mellett egy évig az ideiglenes özvegyi nyugdíjra lehet jogosult (ez a férje nyugdíjának a 60%-a), majd ezt követően az özvegyi nyugdíja a férje nyugdíjának a 30%-a lehet - ha megfelelnek az özvegyi nyugdíj feltételeinek.

Olvassa el a részletes összefoglalómat e kérdésben:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat illető fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Érdeklődni szeretnék,hogy a 40 éves munkaviszony letöltése előtt van-e mód arra,hogy kedvezményes nyugdíjba mehessek? 1979 szept.5-e óta dolgozom, óvónőként,3 gyermekem van,és velük 7.5 évig voltam otthon.Az izületeim sajnos már nem igazán bírják a gyerekek közötti csúszás-mászást.Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel Kissné Molnár Zsuzsanna”

Kedves Zsuzsanna,

sajnos a 40 évi jogosultsági időnek mindenképpen meg kell lennie a nők kedvezményes nyugdíjához. A 40 évből legfeljebb 8 év számítható be a gyermeknevelésre kapott ellátások folyósítási ideje révén. A részleteket olvassa el az összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/jogosultsagi-ido-a-nok-kedvezmenyes-nyugdijahoz

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Magánnyugdíjpénztár tagja maradtam 2010 után is, és így jöttem el 1953-as születésűként 59 éves koromban korhatár előtti ellátásba. A nyugdíjösszeg megállapítása során vitattam, hogy mért csak 75 % kapok a 40 évre, hisz abból 27 évig csak az állami rendszerbe fizettem nyugdíjjárulékot. A lehetséges fórumokat akkor megjártam (nyugdíjfolyósító, munkaügyi bíróság, kúria). A kúrai ítélet felolvasását követően szóban javasolták, hogy forduljak alkotmánybírósághoz. Sajnos a képviselő ügyvéd a beadványt elrontotta, így elutasították. A strasbourgi bíróság ügyemet visszaküldte, hogy az ügyben nem illetékesek. Véleményem szerint az 1998 előtti időszakra vonatkozóan - mivel akkor nem volt még magánnyugdíjpénztár és az arról szóló törvény - nem lehet alkalmazni a 75 %-os szabályt. Kérdésem: milyen fórumon van lehetőségem ennek bizonyítására, hol és ki ellen kell, esetleg polgári peres úton, pert kezdeményeznem?”

Kedves Ágnes,

Ön végigjárta a magyar fórumokat, emiatt beadvánnyal fordulhat az Emberi Jogok Európai Bíróságához. E strasbourg-i székhelyű bíróság már több olyan ügyben is eljárt, amelyben a magyar nyugdíjrendszer anomáliai voltak érintettek. Ehhez viszont mindenképpen fogadjon az EJEB előtt otthonosan mozgó ügyvédet.

Olvassa el ezt a közérthető magyar nyelvű tájékoztatót az EJEB előtti eljárásról: http://www.europatanacs.hu/pdf/Questions_and_answers_Hungarian_version.pdf

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Lehet-e személyes konzultációt kérni Farkas úrtól? 2002 - ben mentem nyugdíjba, de 38 évi munkaviszony + 2 gyerek után méltánytalanul alacsony nyugdíjat kaptam és kapok is. Nagyon szeretném, ha a papírjaim alapján felülvizsgálnánk ezt a nyugdíj megállapítást, mert szerintem itt hiba történt. Természetesen kész vagyok honorálni a befektetett munkát, a rám fordított időt. Néhány nappal ezelőtt már feltettem a kérdésemet, de még választ nem kaptam. Miért? Nagyon várom reagálásukat üdvözlettel Fenyő Márta”

Kedves Márta,

személyes tanácsadásra nincs lehetőség, online tudok segíteni. Naponta száznál is több kérdést kapok, de csak a munkám után tudok válaszolni e karitatív jogi segítségnyújtó szolgáltatásom keretében.

A kérdése túl általános. Olvassa el mindenekelőtt a nyugdíjak megállapításáról írt összefoglalómat: https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mitol-fugg-a-nyugdij-osszege

Ha Ön már 14. éve nyugdíjas, miért csak most próbálja felülvizsgáltatni a nyugdíját? Egyébként ilyen időtávlatban erre csak akkor lenne bármilyen emelésre esélye, ha a nyugdíjbiztosító a nyugdíjmegállapítás során jogszabálysértő módon járt volna el. Ez nagyon ritkán fordul elő. Természetesen jelezheti a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak, hogy az Ön megítélése szerint jogszabálysértés történt (ezt persze bizonyítani kell), erre a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 80. § (1) bekezdése ad lehetőséget: Ha az igény elbírálása után megállapítják, hogy a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az eljárása során jogszabályt sértett, és emiatt az igényt elutasították, illetve az ellátást nem folyósították, vagy alacsonyabb összegű nyugellátást állapítottak meg, illetve folyósítottak, akkor a jogszabálysértés megállapításától számított öt éven belül járó összeget, valamint az (5) bekezdés szerinti késedelmi kamatot ki kell fizetni.

Miután az eljárás költség- és illetékmentes, veszítenivalója nincs. 

Iratozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugellátásokat érintő fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Uram! Tanácsára elolvastam a méltányosságról szóló cikket. Úgy értettem, aki járadékot kap nem kérhet méltányosságot. Nincs 15 évem, most fogom lekérni, novemberi vagyok, de ahogy számolom, nincs. Rengeteget dolgoztam otthon a maszek Nagyimnak, majd a férjemnek mint dolgozó családtag, mert orvosi ellátás járt. Tartok tőle ennek most iszom a levét. Leszázalékolt vagyok, 42%. Segítsen kérem, mi az okos megoldás! Köszönöm! Elianne”

Kedves Elianne,

pontosan milyen járadékot kap? Időskorúak járadékát? Ha igen, annak tekintetében sajnos nem élhet méltányossági kérelemmel. Ha megkapja a friss határozatot a szolgálati idejéről, írja meg az abban szereplő pontos összesítő adatokat, és megnézem, lehet-e valamit tenni az ügyében.

Addig is iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Uram! Szíveskedjen a segítségemre lenni egy számomra nagyon fontos kérdésben.Az életkorom 60,5 év ,nő vagyok. Jelenleg a munkahelyemen úgy néz ki hogy megszűnik a pozícióm.Az olvastam a NŐK40+ programban ,hogy az életkoromat tekintve (60 év) egy hónap munkanélküli valamint 1 hónap állás kereső tevékenység után kérhetem a nyugdíjazásomat,tekintet nélkül a szolgálati éveimre. Sajnos csak 38 év munkaviszonyt tudok igazolni ,így nem tudok a kedvezményes 40 év nyugdíjba vonulás lehetőségével élni. Szíves válaszát előre is köszönöm. További szép napot kívánok. Templomné Marianna”

Kedves Marianna,

hetente több százan kérdeznek, így nem biztos, hogy napokon belül mindenkinek válaszolni tudok.

Az Ön kérdésére sajnos nincs pozitív válaszom. A Nők40Plusz program egy munkaerőpiaci kezdeményezés, amely az 55 éven túli hölgyeknek próbál segítséget nyújtani ahhoz, hogy a nők kedvezményes nyugdíjához mindenképpen szükséges legalább 40 évi jogosultsági időből hiányzó szolgálati idejüket államilag támogatott foglalkoztatás keretében megszerezhessék.

Olvassa el az erről szóló összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/oregsegi-nyugdij/nok-kedvezmenyes-nyugdija/jogosultsagi-ido-es-szolgalati-ido/nok40plusz-ujra

Ön 60 évesen, 38 évi szolgálati idővel nem kérheti a nők kedvezményes nyugdíját. 

A program keretében - ha talál Önt foglalkoztató munkáltatót - megszerezheti viszont a hiányzó időtartamot a kedvezményes nyugdíjához.

Még egy dologra felhívom szíves figyelmét: a jogosító időbe NEM számítható be minden szolgálati időtartam, erről olvassa el az összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/jogosultsagi-ido-a-nok-kedvezmenyes-nyugdijahoz

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Ennél a cégnél ahol jelenleg vagyok áés ahonnan 2016 augusztusban rendeskoru (63 év ) nyugdijba megyek , kollektiv nincs , hogy járok jobban ha rendes felmondással vagy rendkivüli felmondással mondok fel, a felmondási idő végkielégítés vonatkozásában ? Mennyi végkielégítés jár és milyen módon ? ”

Kedves Miklós!

A Munka Törvénykönyve (2012. évi I. törvény, Mt.) hatálya alá tartozó jogviszonyok esetében nincs külön kötelező rendelkezés arra az esetre, ha a munkaviszonyt a nyugdíj igénylése miatt kívánja megszüntetni a munkavállaló.

A munkáltató tehát ilyen esetben nem köteles felmondással megszüntetni a munkaviszonyt.

Ha mégis hajlandó erre, akkor a felmondási idő a következőképpen alakul a Munka Törvénykönyve (2012. évi I. törvény) szerint:

69. § (1) A felmondási idő harminc nap.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

a) három év után öt nappal,

b) öt év után tizenöt nappal,

c) nyolc év után húsz nappal,

d) tíz év után huszonöt nappal,

e) tizenöt év után harminc nappal,

f) tizennyolc év után negyven nappal,

g) húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

(3) A felek az (1)-(2) bekezdésben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak.

A munkavállaló természetesen bármikor jogosult a felmondásra (az Mt. 65.§ és 67.§ rendelkezései szerint).A felmondási idő ez esetben 30 nap.

A legelőnyösebb megszüntetési mód - ha a munkáltató nem kívánja felmondással megszüntetni a munkaviszonyt - ilyen esetben, ha a munkáltató és a nyugdíjigénylő munkavállaló  az Mt. 64.§ (1) bekezdés a) pontja szerinti közös megegyezéssel szünteti meg a munkaviszonyt. A közös megegyezésben térjenek ki a munkavégzés alóli felmentés idejére, a szabadság megváltására, valamint az esetleges "végkielégítésre" is. Végkielégítés egyébként a törvény szerint csak munkáltatói felmondás esetén járhat, ebben az esetben is csak akkor. ha a munkavállaló a munkáltatói felmondás közlésének időpontjában még nem minősül nyugdíjasnak.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Üdvözlöm! Olyan probléma merült fel nálunk, hogy édesapám 2007ben elhunyt, ebből kifolyólag öcsémmel ketten kaptuk az árvaellátást, jelenleg most ő kapja, és édesanyám az özvegyi nyugdíjat és emellett még le is van százalékolva. Viszont most nem hosszabbították meg neki, és érdeklődni szeretnék, hogy milyen úton módon kaphatná meg az özvegyi nyugdíjat édesapám után, mik a feltételei ennek ?”

Kedves Tamás,

ha édesanyja a kettejük árvaellátására tekintettel kapta az özvegyi nyugdíját, akkor az addig jár, amíg az öccse árvaellátása meg nem szűnik. Korábban nem lehet megszüntetni, ha édesanyja nem kötött időközben új házasságot.

A Tny. (1997. évi LXXXI. törvény) 47.§ (2) bekezdés c) pontja szerint az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően özvegyi nyugdíjra az jogosult, aki házastársa halálakor házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik. A (3) bekezdés b) pontja szerint özvegyi nyugdíj jár akkor is, ha az erre jogosító feltételek valamelyike a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül következik be. Az 52.§ (3) bekezdése szerint az árvaellátásra jogosult gyermekek tartása címén megállapított özvegyi nyugdíjra jogosultság megszűnik, ha már egyik gyermeket sem illeti meg árvaellátás.

Édesanyja özvegyi nyugdíját ezért addig nem szüntethetik meg, amíg öccse árvaellátásban részesül.

Az özvegyi nyugdíj ettől független másik jogcíme lehet az édesanyja megváltozott munkaképessége. A Tny. 4.§ (1) bekezdés k) pontja szerint megváltozott munkaképességű: az a személy, akinek a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényben foglaltak szerint az egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos. Ha édesanyja megfelel e kitéltelnek, akkor az öccse árvaellátásának megszűnését követően ezen a jogcímen is igényelheti az özvegyi nyugdíja további folyósítását.

A részleteket olvassák el a részletes összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

A fentiek alapján az édesanyja özvegyi nyugdíját megszüntető határozatot támadják meg.

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugellátásokat érintő fejleményekről időben értesüljenek!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt Farkas Úr! 2015 novemberében mentem nyugdíjba a 40 éves szolgálati idővel.Az átlagkeresetem 82 %-át állapították meg a nyugdíjam összegének. Azt szeretném tudni, hogy ha elérem az öregségi nyugdíjkorhatárt /az én esetemben 63 és fél év, 2017 novemberében lesz/ akkor megkaphatom-e a most levont 18 %-ot ? Válaszát előre is köszönöm.”

Kedves Magdolna,

nem kaphatja meg, ugyanis semmilyen levonás nem történt.

A nők kedvezményes nyugdíját ugyanúgy állapítják meg, mint a korbetöltött öregségi nyugdíjat.

A 82% arra utal, hogy az Ön nyugdíját 41 teljes évi szolgálati idő alapján állapították meg. A szolgálati ideje már nem nőhet, hiszen a nyugdíj folyósításának tartamával - illetve a mellette végzett munkával - további szolgálati idő nem szerezhető. Ha esetleg dolgozik a kedvezményes nyugdíja mellett, akkor a keresete alapján jogosult a nyugdíj összegének növelésére az éves keresete egytizenketted részénekl fél százalékával (erre irányuló kérelmet a tárgyévet követő évben nyújthat be).

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat illető fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Arra szeretnék választ kapni,hogy hány éves koromig kell dolgoznom,ha,Romániába 13 ledolgozott évem van,Magyarországon 12,egyértelmű,hogy 40 évem sosem lesz,mivel 57 évet töltöttem.Erre kérném szépen a válaszát,tisztelettel:Toth Eszter”

Kedves Eszter,

addig dolgozik, ameddig akar, de nyugdíjat Magyarországon csak a nyugdíjkorhatára, 65 éves életkora betöltésével igényelhet.

Romániában alacsonyabb a nők nyugdíjkorhatára (tudomásom szerint idén 60 év), de ha onnan igényelné a nyugdíját, akkor Magyarországon is nyugdíjasnak minősülne, így a magyar munkaviszonnyal sem szerezhetne több szolgálati időt.

Az EU nyugdíjemgállapításról olvassa el ezt a közérthető összefoglalót:

http://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_hu.htm

Akár a román, akár a magyar nyugdíját a magyar Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon kell majd igényelnie. Miután a szolgálati időket egybe kell számítani, de egyik országban sem éri el az önálló nyugdíjhoz való jogosultságát a jelzett szolgálati idő tartamokkal, ezért mindkét országtól az arányos nyugdíjszámítás szerint lesz jogosult nyugdíjra.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...