Öregségi nyugdíjjal kapcsolatos kérdés

„Tisztelt Nyugdíjguru! Négy pontban fogalmaztam meg a problémámat. Kérem a segítségét! 1. 62 év a rám nézve kötelező nyugdíj korhatár (1951). 2. 65 éves vagyok (2016) 3. Még nem mentem nyugdíjba, hanem továbbfoglalkoztatással dolgozom, mert hiány vam kémia tanárból. 4. Jogosult vagyok –e a harminc naponként esedékes 0,5%-os nyugdíjemelésre. Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Kutasné Klári ”

Kedves Tanárnő,

a leírása szerint igen, jogosult. A részleteket olvassa el az erről írt összefoglalóm myugdíjnövelés-fejezetében: 

http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mit-kell-tennie-a-nyugdijkorhatar-kozeledtevel-annak-aki-tovabbra-is-dolgozni-kivan-anelkul-hogy-oregsegi-nyugdijassa-valna

Kérem, iratkozzon föl az ingyenes NyugdíjGuru News hírlevelemre, hogy ne  maradjon le a nyugdíjakat illető fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt dr. Farkas András! A nők kedvezményes nyugdíját szeretném igénybe venni. Megtörtént az adategyeztetés, megkaptam a határozatot, ami a 2013.12.31-ig munkával töltött időről szól. Pillanatnyilag még dolgozom, és ha a nyugdíj megállapításra kerül, továbbra is ugyanitt szándékozom dolgozni. (körzeti nővér vagyok vállalkozó családorvos mellett) A kérdéseim: - ha megszűnik a munkaviszonyom -ami a nyugdíj feltétele-, milyen papírokat kell csatolnom a munkáltatómtól a nyugdíjkérelem beadásakor? - kell-e még egyszer beadni azokat az igazolásokat, amiket már a határozatban elismertek? Pl. már a gyerekeimről, GYES-ről is beadtam a papírokat, kell-e még egyszer erről nyilatkozni M05 melléklettel együtt? -ha ismét dolgozom, mint nyugdíjas, és elérem az egy évben megkereshető összeget, akkor nekem kell a Nyugdíjfolyósítónál ezt bejelenteni? Van erre is nyomtatvány? Segítségét előre is köszönöm: Kovács Gáborné”

Kedves Kovács Gáborné,

a munkaviszonyának a jogosultsági feltételek teljesítése napjával kell megszűnnie, így másnaptól kérheti a nyugdíja folyósítását. Ennek igazolásához a munkaviszony megszűnését igazoló dokumentumot (felmondás vagy közös megegyezés okirata) kell csatolni, illetve a nyugdíjigénylő nyomtatványon nyilatkoznia kell a munkaviszony megszűnéséről és arról, hogy mely naptól kéri a nyugdíja folyósítását.

A szolgálati időről és nyugdíjjárulék alapját képező keresetekről kapott határozattal lefedett időszakokra vonatkozóan nem kell újra csatolni a dokumentumokat, elegendő a határozat számára hivatkozni. A határozatban vizsgált időszak lezárását követő időszakra viszont csatolni kell a szükséges dokumentumokat.

A nők kedvezményes nyugdíja melletti munkavégzésről Önnek kell bejelentést tennie a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság részére. A részleteket olvassa el a vonatkozó összefoglalóimban: 

http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/nok-kedvezmenyes-nyugdija-illetve-korhatar-elotti-ellatas-vagy-szolgalati-jarandosag-melletti-munkavegzes-szabalyai-2015-ben

http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/bejelentesi-kotelezettsegek-nyugdijas-korban

Iratkozzon föl az ingyenes NyugdíjGuru News hírlevelemre, hogy ne maradjon le a nyugdíjakat illető fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt Uram! 2016 május 20 körül meg lesz a 40 éves jogosultsági időm a nyugdíjba vonuláshoz. Közalkalmazott, tanárnő vagyok és júniusban még érettségiztetnem kéne.Hogyan vehetem igénybe a 8 hónapos felmentési időt? A saját elképzelésem az volt, hogy június 29-től visszaszámolunk 4 hónapot, ami a munkáltató által elrendelhető ledolgozandó felmentési idő. Júliustól szabadságra mennék (46 nap) majd szeptembertől sétálnék december 29-ig.Persze nem egészen tudom, mit enged meg a jogszabály. Válaszát elóre is köszönöm. Tisztelettel Bödeyné Ica”

Kedves Ilona,

sajnos az Ön elképzelését nem engedi a törvény megvalósítani.

A törvényi rendelkezéseket olvassa el az erről szóló összefoglalómban (a közalkalmazott hölgyekre vonatkozó fejezetet különösen): 

http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/a-nok-kedvezmenyes-nyugdijanak-harmadik-alapfeltetelerol

Amint az összefoglalóból is látja, legkésőbb a felmentési idő utolsó napján kell meglennie a 40 éves jogosultsági időnek (azon belül a legalább 32 évi munkával szerzett szolgálati időnek), és innen kell visszafelé számolni a felmentési idejét (amelynek a felére köteles a munkáltató Önt felmenteni a munkavégzés alól). A szabadságát a felmentési ideje előtt ki kell vennie, vagy azt a munkáltató köteles megváltani. 

Természetesen ha érettségiztetne, akkor a munkáltatójával megbeszélheti az Ön pl. megbízási jogviszonyban történő visszafoglalkoztatásának feltételeit, de erre csak kormányzati engedély birtokában van lehetőség, amit a munkáltatójának a fenntartó szervezettől előzetesen meg kell kérnie.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat érintő fejleményekről időben értesüljön! 

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt D.Farkas András úr! Köszönöm, hogy megtisztel hírleveleivel. Lassan közeledek a nyugdíjba vonulásom időpontjához.1954.03.21-én születtem. 1968 óta van munkaviszonyom. Tisztelettel kérdezném, hogy van-e teendőm a hátralévő időszakban, vagy mire figyeljek, stb. Köszönöm "munkásságát", sok erőt és örömet kívánok életéhez, üdvözlettel, Kovács Csaba”

Kedves Kovács Csaba,

köszönöm a jókívánságokat, hasonló jókat kívánok Önnek is!

Az Ön nyugdíjkorhatára 63 év 183 nap, amit 2017. szeptember 20-án tölt majd be. Előtte egy hónappal célszerű majd beadnia az öregségi nyugdíj iránti igényét. 

Amit már most érdemes megtennie - ha erre még nem került sor -, az a nyugdíjbiztosítási adategyeztetés. Ennek legegyszerűbb indítása, ha beadja a következő, hatósági bizonyítvány iránti igényt: 

http://www.onyf.hu/m/2015/Nyilvantartas/hatsgi%20bizonytvny%202015.pdf

Ha még nem folyt Önnel adategyeztetés, akkor e kérelem nyomán automatikusan lefolytatják, így tisztázhatja a szolgálati idejét (amit egész életében szerzett) és a nyugdíjjárulék alapját képező kereseteit (1988-tól).

Természetesen elektronikus úton is kérhet egyeztetést, ha van Ügyfélkapus kódja, ekkor lépjen be az Ügyfélkapun és kattintson a nyugdíjbiztosítási hatósági adategyeztetés fülre.

A nyugdíjszámítás módjáról olvassa el az összefoglalómat: http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mitol-fugg-a-nyugdij-osszege

Jó egészséget kívánva üdvözlöm,

Dr.Farkas András

„Szomorúan vettem észre, hogy a kérdésemre nem érkezett válasz :-(, habár átnéztem a regisztráció után érkezett két hírlevelet is (ide egy még szomorúbb szmájl kellene :-( A kérdés: a szolgálati idő megállapításánál figyelembe kell-e venni a középiskolai években (1968-1972), a technikumokban kötelezően elvégzett "termelési gyakorlat" hónapjait? Köszönettel: Guttray László guttray@gmail.com +36-20-579-9988 ”

Kedves László,

abban az esetben igen, ha e kötelező nyári szakmai gyakorlatra vonatkozó adat szerepel a TB nyilvántartásaiban (időtartam, kereset, járulékfizetés). A technikumoknak kötelező volt e gyakorlatokat lejelenteni, így jó esély van arra, hogy nem lesz gond a kérdéses időszakok elismertetésével. 

A kérdéséből ítélve még nem zajlott Önnel hatósági adategyeztetés, így érdemes kérnie egy hatósági bizonyítványt a szolgálati idejéről a következő nyomtatványon: 

http://www.onyf.hu/m/2015/Nyilvantartas/hatsgi%20bizonytvny%202015.pdf

A kérelem nyomán hivatalból lefolytatja Önnel a nyugdíjbiztosító a hatósági adategyeztetést, ennek során tisztázhatja a szakmai gyakolratok időtartamának beszámítását is.

Egyébként több ezer kérdés áramlik hozzám, így nyilván nem tudok azonnal válaszolni minden kedves érdeklődőnek (hiszen egyedül csinálom ezt a pro bono, azaz karitatív tájékoztató szolgáltatást a főállásom mellett maradó szabadidőmben), bár törekszem rá... :-)

Remélem, a hírlevelek olvastán majd kiérdemlem a mosoly-jelet is Öntől :-)

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„1958-as születésű lévén közelítem a nyugdíjat.Megkaptam az adategyeztetési csomagot. Úgy tűnik az első munkába lépésem óta, (1976,07,01,) rendben vannak az évek. A kérdésem az lenne hogy ezen dátum előtt végzett nyári munka beszámitható-e a nyugdíjalapba. ( A nyarakat általános iskolás koromtól munkával töltöttem,Édesanyám révén / nevén munkaegységért, később saját nevemen, a szakközépiskola nyári gyakorlatán, és azon kívül.) Kérdésem lenne még hogy a 10 órás munka mennyiben befolyásolja a napok számát. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Németh János Répcelak ”

Kedves János,

csak lassan közelíti a nyugdíjat, hiszen a korhatára 65 év :-)

A 14 éves korát követően a saját nevén végzett nyári munka (az édesanyja nevén végzett munka NEM) akkor számítható be, ha kapott érte fizetést, abból fizették a kötelező járulékokat, és mindennek nyoma van a társadalombiztosítási nyilvántartásokban. 

Ha nem lenne adat e nyilvántartásokban, akkor Ön korabeli dokumentumokkal igazolhatja a munkavégzés időtartamát, a kapott keresetét és a járulékfizetés tényét.

Ha nem lenne ilyen okirata, akkor a munkáltatójától (vagy jogutódjától) kérhet igazolást a korabeli nyilvántartásai alapján.

Ha erre sem lenne lehetőség (mert pl. jogutód nélkül megszűnt az akkori foglalkoztató), akkor megkísérelheti a NAV ügyfélszolgálatán megkérni az erre vonatkozó adatokat az archívumból.

Ha ez sem járna sikerrel, akkor legalább két olyan munkatársi tanút kell keresnie, akikkel akkoriban együtt dolgozott és akiknek már elismerték a kérdéses időszakot szolgálati időként - és akik egybehangzóan állítják, hogy Önnel együtt dolgoztak és tudnak nyilatkozni a bérfizetés és járuléklevonás kérdésében is. 

A napi munkavégzés ideje nem befolyásolja a jogosultság szempontjából a szolgálati idő hosszát (egy napon végzett munka egy napi szolgálati időnek számít). A 8 órásnál hosszabb munka a nyugdíjszámítás szempontjából sem jelent több szolgálati időt, természetesen az így elért magasabb kereset számíthat be a nyugdíjszámítás alapjául szolgáló nettó "életpálya" átlagkeresetébe.

Iratkozzon föl az ingyenes NyugdíjGuru News hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat érintő fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Kedves András . Sokadszor kérem a segitségét. Mindig vannak " jó vagy irigy tanácsadóim". Ma azzal fogadtak hogy a rádióban volt hogy aki öregségi nyugdij mellett dolgozik és többet keres a nyugdij 1,8 szorosánál retorziót kap. Van valami új jogszabály ezekre , mert én úgy tudtam hogy a verseny szférában annyit kereshetek amennyit fizet a cégem , nincsen megkötés. Szeretnék öntöl kérdezni még valamit : én 2015 junius elején mentem öregségi nyugdijba. Azóta is folyamatosan dolgozok , van lehetöség beadni elszámolást hogy 0,5%-kal megemeljék a nyugdíjamat , ez fél évre is vonatkozik? Kedves Andrés , elöre is köszönöm válaszát.”

Kedves Tamás,

az Ön által (félre)hallott korlátozás a nyugdíjkorhatárukat be nem töltött nyugdíjasok (jelenleg kizárólag a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő hölgyek) és korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személyek ezen ellátásuk melletti munkavégzésére vonatkozó kereseti korlát, amely az év elején érvényes minimálbér 18-szorosa lehet egy évben (idén bruttó 1.998.000 Ft), amelynek túllépése esetén a nyugdíjat/korhatár előtti ellátást felfüggesztik az év végéig.

A korbetöltött öregségi nyugdíjas a versenyszférában mindenféle korlátozás nélkül kereshet :-)

A félszázalékos nyugdíjemelés a törtévben végzett munka alapján is jár, ezt a kérelmet kell beadnia: 

https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K27.pdf?rnd=0.7040756798814982

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre is, hogy a nyugdíjakat érintő fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

NyugdíjGuru News

„Tisztelt Uram ! Ismét kérdéssel fordulok Önhöz. 56 éves vagyok 2020 ban szerzem meg a 40 év jogosultsàgot a nők kedvezményes nyugdijazàsàhoz. Kérdésem a következö : minden évben a főnököm elküld egy hónap munkanélkülire Azon túl hogy ez kitolja a nyugdijba vonulàsom idejét anyagilag fog e ez hàtrànyt jelenteni a nyugdij összegének megàllapitàsànàl ? Köszönöm figyelmét és várom válaszát . Tisztelettel : Dohányos Pálné”

Kedves Dohányos Pálnél,

igen, ez rendkívül hátrányos az Ön számára két okból is: egyrészt az álláskeresési ellátások folyósításának ideje nem számítható be a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe, másrészt a leendő nyugdíja számítása során az álláskeresési járadék alacsony összege rontani fogja a nyugdíja alapjául szolgáló számított nettó életpálya-átlagkeresete összegét.

Beszélje meg a munkáltatójával, hogy hagyjon föl ezzel a gyakorlattal (nem is értem, neki mi haszna lehet belőle).

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy ne maradjon le a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„1953-ban születtem. OOI-ben dolgoztam,rtg.asszisztensként.Korkedvezményes nyugdijba mehettem,2004-ben,de lehetőség volt további munkavégzésre a nyugdij mellett. Véglegesen 2010-ben maradtam otthon. Ebben az évben elérem az öregségi nyugdijkorhatárt. Kérdésem lehetőségem van-e új nyugdijszámitás kérvényezésére”

Kedves Katalin,

a leírtak alapján sajnos nem lesz lehetősége újraszámítást kérni. 

Ugyan az öregségi nyugdíj folyósítása esetén a nyugdíjas - a nyugdíjkorhatár betöltését követő hat hónapon belül - a nyugdíjmegállapító szervtől kérheti az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítását, ha a korhatár előtti ellátásban részesülés időtartama alatt legalább 365 nap szolgálati időt szerzett. Az öregségi nyugdíj összegét - az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjától kezdődően - abban az esetben lehet ismételten megállapítani, ha az így megállapított öregségi nyugdíj magasabb a korhatár előtti ellátás címén folyósított összegnél. Ez a szabály viszont csak a 2012. január 1. után szerzett szolgálati idő tekintetében alkalmazható.

A részletes összefoglalómat olvassa el itt:

http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/mit-kell-tenni-a-nyugdijkorhatar-kozeledtevel-annak-aki-korhatar-elotti-ellatasban-vagy-szolgalati-jarandosagban-reszesul

Viszont a korkedvezményes nyugdíja mellett a 2007-2010. években végzett munkája alapján nyugdíjnövelésre jogosult lehet, amit utólag és visszamenőleg is érvényesíthet a következő nyomtatvány beadásával: 

https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K27.pdf?rnd=0.7775325493421406

Erre a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény következő rendelkezése nyújt lehetőséget:

22/A. § (1) A saját jogú nyugellátásban részesülő személy - ideértve azt a személyt is, akinek nyugellátása szünetel - nyugellátását kérelemre saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell. A növelést megelőző naptári év előtt elért keresetet, jövedelmet az országos bruttó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve a növelést megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani.

(2) A saját jogú nyugellátásban részesülő személy kérelmére a nyugellátását az (1) bekezdés szerint kell növelni akkor is, ha arra a jogosultságot korábban, azóta megszűnt rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj vagy rehabilitációs járadék mellett szerezte. A saját jogú nyugellátás mellett folytatott keresőtevékenység időtartama szolgálati időként nem vehető figyelembe. A sajátjogú nyugellátás mellett folytatott keresőtevékenységgel szerzett, nyugdíjjárulék alapot képező kereset, jövedelem összege az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámítása során nem vehető figyelembe.

(3) A növelésre irányuló kérelmet évente egy alkalommal, legkorábban a kereset, jövedelem megszerzését követő naptári évben lehet benyújtani.

(4) Ha a növelés iránti kérelem több naptári évben megszerzett keresetre, jövedelemre vonatkozik, a növelés összegét naptári évenként kell meghatározni.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy ne maradjon le a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt Uram! Segítségét szeretném igénybe venni,amit előre is köszönök. 40 éves munkaviszonnyal szeretnék nyugdíjba menni ,ezt kiszámolták ,rendbe minden,felmondtam 2016 01 31-ével,mert február 1-től vagyok jogosult a számítás szerint.Viszont van egyéni vállalkozásom ami még él ,de nem jelentős,ez hátráltat -e vagy emiatt lesz -e bonyodalom a nyugdíj megállapításnál?Vagy van -e ezzel kapcsolatban teendőm? /Jaj igen, főállásban dolgoztam cégnél,és mellette volt ez az egyéni vállalkozásom./ Válaszát nagyon várom, mert senki nem tud megnyugtató választ adni hogy ilyenkor mi van az egyéni.vállalkozással,.nyugdíj mellett lehet -e csinálni ? Nagy Tisztelettel: Fekete Jánosné Szolnok ,”

Kedves Fekete Jánosné,

a saját jogú nyugdíjas (ilyen a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő hölgy is) egyéni vállalkozása a törvény erejénél fogva átalakul kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozássá, vagyis a vállalkozását nem kell megszüntetnie a nők kedvezményes nyugdíjának igénylése miatt. 

A következő szabályt viszont alkalmaznia kell:

Ha a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő hölgy a tárgyévben egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összegének tizennyolcszorosát (a továbbiakban: éves keretösszeg, idén bruttó 1.998.000 Ft), az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig a nyugdíjfolyósító szervnek a nyugdíj folyósítását szüneteltetnie kell. Ha a fizetendő nyugdíjjárulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a nyugellátás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi nyugellátást vissza kell fizetni. 

Részletes tájékoztatóm e kérdéskörről:

http://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/nok-kedvezmenyes-nyugdija-illetve-korhatar-elotti-ellatas-vagy-szolgalati-jarandosag-melletti-munkavegzes-szabalyai-2015-ben

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő változásokról!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

Kérem, várjon... Kérem, várjon...