Nők kedvezményes nyugdíjával kapcsolatos kérdés

„Kedves Dr. Farkas András! 1957.08.25-én születtem. A nők kedvezményes nyugdíjba vonulásának joga iránt kimutatást kértem, de az a levél, amit a Heves Megyei Kormányhivataltól 2015.11.06-án kaptam, nagyon elkeserített. Összesen 35 év 9 napot számoltak ki. A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő: 30 év 30 nap. Ebből kereső tev. járó jogviszonyban szerzett idő: 25 év 281 nap. Figyelembe nem vehető idő: 4 év 344 nap. Nem értem, hogy az alábbiakat miért nem vették figyelembe? 1. Hat évig katonanő voltam, amire nem kaptam korkedvezményt. 2. Egészségkárosodásom miatt rehab. járadékot kaptam három évig. A Támop 1.1 résztvevőjeként az illetékes munkaügyi központtól 2010-ben kapott tájékoztató füzetben az áll, hogy ez az időszak rendes szolgálati időnek fog számítani. E helyett most mégsem számít bele a 40 éves korkedvezményes nyugdíjba vonulásba. 3. Sajnos az is kiderült, hogy volt olyan munkáltatóm, aki nem jelentett be rendesen. Hogyan lehet ezt utólag leigazoltatni? 4. Két alkalommal a munkahelyem megszűnése miatt végkielégítést kaptam, és mentességet kaptam a felmondási idő alóli munkavégzéstől. Ezt az időszakot sem veszik figyelembe? 5. A jelenlegi munkáltatóm idén év elején bejelentette, hogy csökkenteni akarja a bruttó béremet, mert szerinte neki túl sokat kell fizetnie utánam az állam felé - annak ellenére, hogy már járulékmentes vagyok! A munkáltatóm költsége jelenleg 293.900 Ft, ebből az én bruttó fizetésem 240.000 Ft. Most választhatok az alábbi 2 lehetőség közül, amit felajánlott: 1.) a munkáltató költsége 216.800 Ft, az én bruttóm 180.000 Ft, vagy 2.) a munkáltató költsége 191.000 Ft, az én bruttóm pedig 160.000 Ft. Ez mennyire fogja kedvezőtlenül befolyásolni a jövőbeli nyugdíjam összegét? Lenne még egy kérdésem: ha csak néhány év hiányzik nyugdíjig, van-e lehetőség pénzben megváltani a hiányzó éveket? Válaszát megköszönve, tisztelettel: Harmati Sándorné”

Kedves Harmati Sándorné,

a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe egy sor olyan szolgálati időtartam nem számítható be, amely egyébként a nyugdíjszámítás során, illetőleg a korbetöltött öregségi nyugdíjra való jogosultság során beszámít.

Egyebek között nem számítható be a korkedvezmény időtartama (vagyis ha pl. két év korkedvezménye lenne, akkor nem elég a nők kedvezményes nyugdíjához 38 év jogosultsági időt szerezni, ugyanúgy 40 évre van szükség) és a rehabilitációs vagy rokkantsági ellátások folyósításának időtartama sem. (Egyébként minimum 8 évet kellett korkedvezményre jogosító munkakörben eltöltenie legkésőbb 2014. december 31-éig egy hölgynek ahhoz, hogy két év korkedvezményt kaphasson. Ennél rövidebb időre nem járt korkedvezmény, ráadásul 2015. január 1-jétől már senki nem is szerezhet korkedvezményre jogosító időt. A korkedvezmény éveit egyébként a nyugdíjkorhatár éveiből lehet levonni és az így kapott életkorban lehet igényelni a korhatár előtti ellátást - de nem a nők kedvezményes nyugdíját.)

Ha semmilyen nyoma nincs a munkaviszonyának a TB nyilvántartásaiban, akkor a következő módokon igazolhatja a munkaviszony fennállását (Tny. 43.§ (2) bekezdés szerint): 

A társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartásai alapján nem igazolt szolgálati időket - ha jogszabály másként nem rendelkezik - abban az esetben kell figyelembe venni, ha azokat az igénylő

a) a foglalkoztató által kiállított egykorú eredeti okirattal (igazolással), vagy

b) a foglalkoztató eredeti nyilvántartásai alapján kiállított igazolással, vagy

c) egyéb hitelt érdemlő módon

bizonyítja.

(Ez utóbbi eset jellemzően a tanúbizonyítás lehet, ez esetben legalább két olyan munkatársi tanút célszerű keresnie, akikkel a kérdéses időszakban együtt dolgozott és akik részére a TB már elismerte ezt az időszakot szolgálati időnek.)

Célszerű lehet a NAV ügyfélszolgálatán is érdeklődnie, hogy megvan-e az archívumukban az érintett munkáltatójának az adott időszakra vonatkozóan benyújtott adóbevallása és abból azonosíthatóak-e az Ön munkabére utáni járulékfizetésre vonatkozó adatok. 

A felmondási idő egész tartama szolgálati időnek minősül, mert a keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszonya a felmondási idő utolsó napjáig fennáll.

A munkáltatója ajánlatát illetően: a nyugdíja összege két tényezőtől függ: egyrészt az 1988 óta szerzett, nyugdíjjárulék alapját képező kereseteiből és jövedelmeiből számított nettó havi átlagkeresetétől, másrészt az egész életében szerzett összes szolgálati ideje egész években mért hosszától függő nyugdíjszorzója mértékétől (amellyel az átlagkeresetet kell megszorozni). Természetesen az Ön jelenlegi érdeke, hogy minél magasabb legyen az a bruttó munkabére, amely után  fizeti a nyugdíjjárulékot.

A nők kedvezményes nyugdíjához hiányzó éveket sajnos nem lehet megállapodással "megvásárolni", ez csak a korbetöltött öregségi nyugdíjhoz szükséges évek esetén alkalmazható végső megoldás, ha valakinek nincs meg a résznyugdíjhoz vagy a teljes nyugdíjhoz minimálisan szükséges 15, illetve 20 év szolgálati ideje.

A szolgálati idejéről kapott határozatot természetesen jogosult megfellebbezni!

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat és egyéb ellátásokat érintő fejleményekről időben értesüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Felsz alatti cégnél dolgozom,másik tulajd veszi át,jár-e vég kielégités?1958-ban születtem,meg van a 40-évem,még nem adtam,be a nyugdij kérelmet,el utasithatja -e a vég kielégitést?másik kérd-em.2002-ben hunyt el a férjem,kaphatok-e őzvegyi nyugdijat?köszönettel.Goda Sándorné.”

Kedves Goda Sándorné,

az özvegyi nyugdíja a leírtak alapján nem éled föl, mert ahhoz legkésőbb a férje elhunytának 10. évfordulójáig be kellett volna tölteni az Önre 2002-ben irányadó 62 éves nyugdíjkorhatárát, de 2012-ben Ön még csak 54 éves volt.

A végkielégítés a leírása szerint sajnos nem jár Önnek, erről a Munka Törvénykönyve (2012. évi I. törvény) a következőképpen rendelkezik:

77. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya

a) a munkáltató felmondása,

b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy

c) a 63. § (1) bekezdés d) pontja (vagyis ha a jogutód munkáltató nem a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó szervezet)

alapján szűnik meg.

(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),

b) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó

tartamát.

(3) A végkielégítés mértéke

a) legalább három év esetén egyhavi,

b) legalább öt év esetén kéthavi,

c) legalább tíz év esetén háromhavi,

d) legalább tizenöt év esetén négyhavi,

e) legalább húsz év esetén öthavi,

f) legalább huszonöt év esetén hathavi

távolléti díj összege.

(4) A végkielégítésnek a (3) bekezdés

a) a)-b) pontban meghatározott mértéke egyhavi,

b) c)-d) pontban meghatározott mértéke kéthavi,

c) e)-f) pontban meghatározott mértéke háromhavi

távolléti díj összegével emelkedik, ha a munkaviszony az (1) bekezdésben meghatározott módon és a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül szűnik meg.

(5) Nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha

a) a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, vagy

b) a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége.

A fentiekből látható, hogy az Ön által leírt esetben végkielégítés nem jár. Ha igényli a nők kedvezményes nyugdíját, akkor sem jár végkielégítés. 

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Gyermekem születésétől fogva súlyosan fogyatékos, de az ápolási díjat csak a munkaviszonyom megszűnésétől, azaz a gyermekem nagykorúságát követően vettem igénybe, kérdésem, hogy ez az idő beszámítható-e a 40 éves szolgálati időbe.(Megjegyzem, hogy kiemelt ápolási díjban részesülök) köszönettel várom válaszát”

Kedves Pásztor Lászlóné!

A TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18.§ (2b) bekezdése szerint a (2a) bekezdés tekintetében (azaz a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító idő tekintetében) jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel, vagy ezekkel egy tekintet alá eső, 1998. január 1-jét megelőzően szerzett szolgálati idő.

E rendelkezésben NINCS korhatári feltételhez kötve a súlyosan fogyatékos gyermekre tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idő figyelembe vehetősége, ezért értelmezésem szerint beszámít a 40 évi jogosultsági időbe az ápolási díj folyósításának tartama, vagyis a gyermeknevelésre tekintettel kapott ellátások folyósítási idejéből összesen nem 8, hanem 10 év tartam vehető figyelembe az Ön esetében.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt NYUGDÍJGURU! Jogosultsági idő tekintetében figyelembe vehető-e: 1. a szakközépiskola által őrzött örökös anyakönyv alapján kiadott igazolás a nyári szünetekben ( egy esetben külföldön) végzett kötelező üzemi gyakorlat? 2. A MT. 87/1987./XII.30. szóló Munka Tvk. 48/1979./XII.1:/M.T.sz mód. alapján kérelmezett, közeli hozzátartozó otthoni gondozása céljából engedélyezett fizetés nélküli szabadság (72 nap időtartamban) Az engedély eredetben megvan. Feleségem nevében is köszönöm válaszát Üdvözlettel, Nagy István”

Kedves Nagy István,

a szakközépiskolai képzés kötelező nyári szakmai gyakorlatának igazolt időtartama fgyelembe vehető a nők kedvezményes nyugdíja szempontjából jogosultsági időként, ha a TB nyilvántartásaiban van erre vonatkozó adat, illetve megfelelően bizonyítjék az említett okirati bizonyítékkal.

A közeli hozzátartozó ápolása címén kapott fizetés nélküli szabadság időtartama csak a következő esetben vehető figyelembe a nők kedvezményes nyudíjára jogosító idő tekintetében:

A fizetés nélküli szabadság harminc napot meghaladó tartama szolgálati időnek számít, ha a biztosítottat háromévesnél - tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén tizenkettő évesnél - fiatalabb gyermek gondozása vagy tízévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén illette meg.

Iratkozzanak föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljenek a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„2015.07.16-tól 40 éves szolgálati idővel nyugdíjba vonultam, Polgármesteri Hivatalban dolgoztam, mint köztisztviselő. Megbízási szerződéssel milyen feltételek mellett végezhetek munkát, a nyugdíj megtartása mellett?”

Kedves Erika,

a közintézmény megbízónak ilyen esetben előzetes kormányzati engedélyt kell kérnie, hogy Önnel megbízási szerződést köthessen. Ha ezt megkapja, akkor megköthetik a szerződést. A megbízási szerződésből eredő, nyugdíjjárulék alapját képező jövedelme tekintetében kell ügyelnie a következőkre:

A nők kedvezményes nyugdíjában részesülő személyek munkavégzése esetén kereseti korlátot kell figyelembe venni, ami a minimálbér összegétől függ. E kereseti korlát az éves keretösszeg, ami a tárgyév első napján érvényes bruttó minimálbér összegének 18-szorosa.

Amíg az ilyen ellátásban részesülő személy ez évi bruttó keresete nem éri el ezt az éves keretösszeget (idén az 1 998 000 forintot), addig a kereset mellett a nyugellátás is korlátozás nélkül felvehető. Ha viszont a kereset meghaladja ezt, a következő hónap első napjától a tárgyév végéig (de legfeljebb az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig) szüneteltetni kell az ellátás folyósítását. Ha a keretösszeget decemberben lépi túl az ellátásban részesülő munkavállaló, akkor nem szüneteltetik az ellátás folyósítását, de vissza kell fizetnie annak decemberi összegét.

A saját jogú nyugellátásban részesülő személy – ilyen a hölgyek kedvezményes nyugdíjában részesülő hölgy is – nyugellátását kérelemre saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása (illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége) alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nők kedvezményes nyugdíját érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Nyugdíjguru! Óvodapedagógus vagyok.1976 szeptember 1 óta dolgozom. 40 év után szeretnék elmenni nyugdíjba. A Nyufi-tól kapott szolgálati dő elszámolása szerint, 2015.október 18-ig, 39 évem és 64 napom van. Mikor mehetek el nyugdíjba? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Stróbl Marianna ”

Kedves Marianna,

nem adott meg elég adatot a válaszhoz.

A szolgálati idejéről és kereseteiről kapott határozatban szerepelnie kell a következő két sornak is:

- a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító idő (ennek kell legalább 40 évnek lennie), és ezen az időtartamon belül

- a keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszonyban töltött idő (ez praktikusan a munkával szerzett szolgálati idő, ennek kell legalább 32 évnek lennie alapesetben).

Ha ezt a két adatot is megadja, könnyű kiszámolni, mikorra teljesíti a kedvezményes nyugdíj időfeltételeit.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözlöm Uram! Már kértem Öntél segítséget, amit most is nagyon szépen köszönök! Újra kérdeznék! Ma bent jártam a ONYF folyósító Nyíregyházi kirendeltségén. Vittem a munkaszerződésem, a papírt amivel állítólag bejelentettek. Ezt nem tudják elfogadni, mert semmilyen adatot nem találnak arról az időszakból rólam. Azt mondta az ügyintéző hölgy, hogy menjek a munkaügybírósághoz! Tényleg ez a megoldás rá? 11 hónapról van szó! Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Lajosné”

Kedves Bodolai Lajosné,

ilyen esetre a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 43. § (2) bekezdése rendelkezik, amely szerint a társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartásai alapján nem igazolt szolgálati időket - ha jogszabály másként nem rendelkezik - abban az esetben kell figyelembe venni, ha azokat az igénylő

a) a foglalkoztató által kiállított egykorú eredeti okirattal (igazolással), vagy

b) a foglalkoztató eredeti nyilvántartásai alapján kiállított igazolással, vagy

c) egyéb hitelt érdemlő módon

bizonyítja.

A munkaszerződése az a) pontnak megfelelő okirat, ha abból kiderül a bére és a munkaviszony tartama (mettől meddig tartott). Ezért érdemes ismételten felhívnia az ügyintézőjét a nyugdíjbiztosítónál, hivatkoznia erre a törvényi rendelkezésre és megtudakolnia, hogy pontosan milyen indokkal nem akarja elfogadni a munkaszerződését a munkaviszonya fennállásának bizonyítékaként. Ha sikerrel jár - vagyis elfogadja a TB a munkaszerződését mint a munkaviszonya fennállását igazoló dokumentumot -, akkor a Tny. 37. §  (3) bekezdését kell alkalmazniuk, mely szerint ha a biztosítás ténye, illetőleg a biztosítással járó jogviszony időtartamára vonatkozó adatok a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv és az egészségbiztosítási szerv (a továbbiakban: társadalombiztosítási igazgatási szervek) nyilvántartásaiból megállapíthatók, azonban a nyugdíjjárulék levonásának ténye - a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv által beszerzett - a 43. § (2) bekezdés a)-b) pontok szerinti okiratok (igazolások) alapján sem állapítható meg, vagy az okiratok (igazolások) hiányában, illetőleg a foglalkoztató megszűnése miatt nem bizonyítható, a nyugdíjjárulék levonását vélelmezni kell.

Ha nem járna sikerrel ez a próbálkozása, akkor célszerű lenne keresnie a családi archívumban a kérdéses időszakra szóló kereseti igazolást, munkabérkimutatást vagy hasonló olyan dokumentumot, amelyet a cég bérszámfejtője állított ki.

Ha nem találna ilyet, meg kell keresnie az akkori munkáltatóját vagy a jogutódát, hogy adjon ki ilyen igazolást.

Ha esetleg jogutód nélkül szűnt meg a munkáltatója, akkor a NAV ügyfélszolgálatán is érdemes érdeklődnie, hogy a munkáltatójának az akkori időszakra szóló adó- és járulék bevallásaiból az Önre vonatkozó adatokat adják ki (ha van erre adat a NAV archívumában).

Végső esetben két olyan munkatársi tanút kell keresnie, akikkel az adot időszakban együtt dolgozott, és akik nyilatkozatukkal igazolják, hogy Önnel együtt dolgoztak. A legjobb, ha olyan tanúkat talál, akiknek az adott időszakra már elismerték a szolgálati időt.

Ha ezek közül semmi nem jön össze, akkor lehet a bírósághoz fordulni, de a bíróság is kérni fog okirati bizonyítékot...

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat illető fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tisztelt Uram! 56-12-10-én születtem, nyugdíj évek számítását kértem 2012.04.28-án, (amelyet 1 évig számoltak?2013.06.03.)30 év, 80 nappal. 3 éve ápolom nem súlyosan fogyatékos édesanyám, mikor kérhetem vagy egyáltalán kérhetem-e a nők kedvezményes nyugdíj megállapítását? Tisztelettel: Kis Margit”

Kedves Margit, 

a leírtak alapján sajnos nagyon sok ideje hiányzik még. A nők kedvezményes nyugdíjához legalább 40 évi jogosultsági idő szükséges, és ebbe a nagykorú hozzátartozók ápolására tekintettel kapott ápolási díj folyósítási tartama be sem számítható.

A részleteket olvassa el az összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/a-nok-kedvezmenyes-nyugdija-2015-ben

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Nyugdíjguru 60 éves leszek áprilisban. 2012 be kiszámoltattam az éveimet, akkor 42 év 256 napom volt. A határozatomba tényként megállapították az 1970 be kezdett szakmunkásiskolát nem számították, majd mivel szültem hat gyermeket így a visszafelé számolt időm nem érte el a 40 éves korkedvezményt. Pedig egyetlen nap sem hiányzik.A hat gyermekemmel is csak tizenkettőt vettem igénybe.Úgy tudom 2016 november 06 ával mehetek leghamarabb nyugdíjba ami még plusz öt év a fentihez.Az lenne a kérdésem hogy ezidáig magas volt a keresetem de a 15 ős évtől ez visszaesett ez mennyire befolyásolja az utolsó időt.Továbbá be lehet e fizetni a hátralevő időig magasabb járulékot egyben és igényelni a nyugdíjamat előbb.2015 be voltam két és fél hónap táppénzen ez beleszámít e az időmbe. Azért megjegyezni kívánom hogy szültem hat gyermeket akik már potenciális befizetők vagyis a párommal kettőnk után plusz járulékbefizetők lettek és éntőlem viszont visszavonják az éveket.Ez úgy érzem büntetés igaz önként vállaltam de tettem is a társadalomért. Kérem szíves válaszát Köszönettel: Kovácsné Töreki Katalin”

Kedves Katalin,

mindenekelőtt olvassa el a nők kedvezményes nyugdíjáról írt részletes összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/a-nok-kedvezmenyes-nyugdija-2015-ben

A leírása alapján nem egészen érthető, mennyi szolgálati és jogosultsági időt vettek figyelembe az Ön esetében. Hat saját gyermek után nem csak 8 évet, hanem 10 évet lehet figyelembe venni a gyermeknevelésre tekintettel kapott ellátások (tgyás, csed, gyes, gyed, gyet stb.) folyósítási idejéből, vagyis így "csak" 30 évet kell szereznie keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszony (praktikusan: munkavégzés) révén a nők kedvezményes nyugdíjához szükséges 40 évből.

A szakmunkásképzés ideje a jogosultsági időbe nem számítható be, de a kötelező nyári szakmai gyakorlatok időtartama igen (ha van rá adat a TB nyilvántartásaiban, vagy egyébként Ön tudja bizonyítani valamilyen okirattal a gyakorlatok megtörténtét).

A legegyszerűbb lenne, ha kérne egy friss hatósági bizonyítványt a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító idejéről ezen a nyomtatványon:

http://www.onyf.hu/m/2015/Nyilvantartas/hatsgi%20bizonytvny%202015.pdf

Ha csak egy évig esik vissza a keresete, az minimális mértékben befolyásolja csak  a nyugdíj összegét.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugdíjakat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Uram, mosolygós napot kívánok Önnek! :) Társasháznál intézőbizottsági tagként választott tisztségviselőként voltam bejelentve 5 évig, havi 40 órában, a tiszteletdíjam nem érte el az akkori minimálbért. Kérdésem, hogy a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjába ezt az időszakot hogyan számítják be? Arányosítják a tiszteletdíjat a minimálbérhez és az éveket abban az arányban fogadják el? Válaszát előre is köszönöm. További jó egészséget kívánok. ”

Kedves Anikó!

Az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5.§ (2) bekezdése szerint az (1) bekezdés g) pontjában foglaltakon túl, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében munkát végző személynek kell tekinteni azt is, aki: ... társasház közösség ... tisztségviselője, vezető tisztségviselője, vagy e szervezetek felügyelőbizottságának tagja; ... feltéve, hogy járulékalapot képező jövedelemnek minősülő tiszteletdíja (díjazása) eléri az (1) bekezdés g) pontjában meghatározott összeget.

A hivatkozott g) pont szerint a Tbj. alapján biztosított a díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (megbízási szerződés alapján, egyéni vállalkozónak nem minősülő vállalkozási jogviszonyban) személyesen munkát végző személy ... amennyiben az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét.

Vagyis ha az Ön társasházi tiszteletdíja elérte legalább a minimálbér 30%-át, akkor biztosított volt, így szolgálati időt is szerzett.

A nők kedvezményes nyugdíjára való jogosultság szempontjából NEM kell arányosítani ezt az időtartamot (vagyis teljes értékű, keresőtevékenységgel szerzett szolgálati időként kell figyelembe venni).

A nyugdíj összegének kiszámítása során viszont arányosítani fogják e szolgálati időt, a járulékalapot képező díjazása és az akkori minimálbér arányában.

Iratkozzon föl az ingyenes hírlevelemre, hogy a nyugdíjakat illető fejleményekről időben értersüljön!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

NyugdíjGuru News

Kérem, várjon... Kérem, várjon...