Hozzátartozói nyugellátásokkal kapcsolatos kérdés

„Tisztelt Dr. Farkas András! Édesanyám 60 évesen (40 év munkaviszonnyal) 2,5 éve ment nyugdíjba. Édesapám 1996. dec.25-én ( 35 év munkaviszony után) 50 évesen hunyt el. Az egy évig járó özvegyi nyugdíjat kapta Anyukám, de érdeklődnék, hogy Apukám után nem kaphat-e még valamilyen kiegészítést? Előre is köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Trázsi Edit”

Kedves Edit,

édesanyja nyugdíjkorhatára az édesapja halála idején 55 év volt (1997. január 1-jétől módosult 62 évre a nők nyugdíjkorhatára).

Ha jól értelmezem a levelét, akkor édesanyja 7 év fél évvel ezelőtt, azaz 2008 során töltötte be ezt az 55 éves életkorát.

Ez azonban sajnos több, mint 10 évvel haladta meg édesapja elhalálozásának időpontját, ezért ezen a jogcímen nem éledhetett föl az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága. 

Más lehetőség az elhunyt házastárs utáni juttatásra sajnos nincs.

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, jelképes adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Farkas Doktor! Szomszédasszonyom 2015.decemberben özvegyült meg. Megállapították számára az ideiglenes özvegyi nyugdíjat, megkapta a nyugdíjasok utazási kedvezményét (helyi és távolsági közlekedésre), s a társadalombiztosítási járulék fizetését is átvállalta az állam. Ugyanis szomszédasszonyomnak egyetlen fillér (legális) saját jövedelme nincs; nem nyugdíjas, nincs munkaviszonya, nem regisztrált munkanélküli, szociális ellátásban nem részesül. Szomszédasszonyom úgy tudja, hogy a fenti juttatásokat változatlanul fogja kapni egészen a rá érvényes öregségi nyugdíjkor eléréséig. Lehetséges ez? Jól tudja ezt szomszédasszonyom? Ugyanis most olyan ügyletre készül, amelyben hosszú távon - évekre - számol a 60%-os ideiglenes özvegyi nyugdíj összegével. Szomszédasszonyom 1955-ben született. Nem csökkent munkaképességű. Nem nevel gyermeket. Kérem, Doktor Úr, világosítson fel bennünket: létezhet-e olyan szituáció, amely a törvényi rendelkezésektől eltérően ilyen kedvező feltételeket teremt az özvegy számára? Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel, Illés Lia ”

Kedves Lia,

sajnos nincs ilyen kedvező rendelkezés.

Az egy évig járó ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnése után csak akkor éled föl az özvegyi nyugdíja a szomszédasszonyának, ha betölti a rá irányadó 64 éves nyugdíjkorhatárát (akkor be kell adnia majd a feléledés iránti kérelmét).

A részleteket az özvegyi nyugdíjról olvassa el az összefoglalómban: 

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, jelképes adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözlöm Uram! A kérdésem arra vonatkozik, hogy van-e elképzelés arról, hogy a következő évi költségvetésben szereplő özvegyi nyugdíj csökkentés 3,5 milliárdját miből kívánja a kormány összehozni!? Várom válaszát köszönöm!”

Kedves Kormányos Antalné,

az özvegyi nyugdíjra jogosultak létszámának előre jelzett változása indokolja a csökkentést a költségvetési törvény indoklása szerint, vagyis nem csökkennek az özvegyi nyugdíjak, csak kevesebb jogosult számára kell fizetni a járandóságot.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Rokkantsági ellátást kapok, 58 éves vagyok, felülvizsgálat 2 év múlva. Kérdéseim: 1. Eltartási szerződés kötés esetén (magánszeméllyel), megmaradhat-e a rokkantsági ellátásom, közgyógy ellátás és egyéb alapítványi segítségek? 2. Be kell-e vallanom valahol? (Önkormányzat, Apeh, Nyugd. foly. Intézet,) 3. Bevételnek számít-e az eltartási összeg? Rokkantsági ellátásom most: 30920.-Ft. Eltartásból kb. 100 ezret kapnék havonta (nagy értékű lakással rendelkezem, egyedül vagyok, utód nincs). Köszönöm szépen válaszát, sürgős lenne.. ”

Kedves Gyöngyi,

eltartási szerződés alapján Önnek nem keletkezik olyan jövedelme, amely beszámítana a rokkantsági ellátás mellett végezhető munkára vonatkozó összegkorlátba. (A szerződés alapján kapott tartás összege nem keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszonyban szerzett jövedelem.) Így a rokkantsági ellátása folyósítását az eltartási szerződés nem érinti.

A magánszemélyek között létrejött tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződés alapján létrejött ingatlan átruházásból származó jövedelem adómentes. 

Nem keletkezik bevallási kötelezettsége a magánszemélynek, ha az ingatlanértékesítés adómentesnek minősül.

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Adott egy nyugdíjas pár, akik 18 éve közös lakcímen együtt élnek. A nő, korábban meghalt férje után özvegyi nyugdíjban részesül. Az élettárs halála után hogy alakul a nő özvegyi nyugdíja: marad a korábbi, amit meghalt férje után kap, választhat, kaphatja egy évig párja után annak nyugdíjának 60 %-át, majd a 30 %-át. Amennyiben a nő hal meg előbb, a férfi jogosult élettársa saját jogú nyugdíjának 60, majd 30 %-ára. Másik kérdésem. Egy ismerősömnek 12 évi együttélés után meghalt a párja. A férfi nem volt elválva, de a nővel közös lakcímen együtt éltek. Jár-e ebben a sajátos esetben a férfinek, aki 60 éves, ideiglenes, majd később rendes özvegyi nyugdíj. Szíves válaszait előre is köszönöm. ”

Kedves Zsuzsa,

az első kérdésére a válasz:

A Tny. (1997. évi LXXXI. törvény) a következőképpen rendelkezik:

45. § (1) Özvegyi nyugdíjat a házastárs, az elvált házastárs és az élettárs (a továbbiakban együtt: házastárs) kaphat.

(2) Özvegyi nyugdíjra jogosult a házastársra előírt feltételek fennállása esetén az is, aki élettársával ennek haláláig

a) egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy

b) megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt.

(3) Élettársa után nem jogosult özvegyi nyugdíjra az, aki a (2) bekezdésben megjelölt együttélési időszak vagy ennek egy része alatt özvegyi nyugdíjban vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült.

Ebből következően az a hölgy, aki élettársi viszonya alatt az előző házastársa (élettársa) halálára tekintettel özvegyi nyugdíjban részesül, nem kaphat özvegyi nyugdíjat a jelenlegi élettársa elhunyta miatt, vagyis az eredeti özvegyi nyugdíját folyósítják tovább, ha ennek feltételei fennállnak.

Az a férfi élettárs, aki nem részesült özvegyi nyugdíjban az előző házasságára vagy élettársi kapcsolatára tekintettel, kaphat özvegyi nyugdíjat az elhunyt élettárs hölgy után, miután több, mint tíz éves megszakítás nélküli együttélést tud igazolni a leírtak alapján.

A második kérdésére a válasz:

Ha a házastársától külön élő férfi új élettársi kapcsolata megszakítás nélkül legalább 10 évig tartott, akkor részére járhat az elhunyt élettársa után az ideiglenes özvegyi nyugdíj, ha az elhunyt élettárs megfelelt az özvegyi nyugdíj feltételeinek (az előírt szolgálati idő megszerzése). A valóságban azonban nem lesz egyszerű bizonyítani e jogosultságot,  miután az élettársi viszony jogi meghatározása kizárja, hogy az élettárs egyidejűleg házassági vagy élettársi életközösségben álljon más személlyel. 

Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan

- házasságkötés vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nélkül

- közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (életközösségben) együtt élő személy között, akik közül

- egyiknek sem áll fenn mással (a) házassági életközössége, (b) bejegyzett élettársi kapcsolata vagy (c) élettársi kapcsolata, és akik

- nem állnak egymással egyenes ági rokonságban vagy testvéri, féltestvéri kapcsolatban.

Vagyis az özvegy férfinak ez esetben azt kell bizonyítania a legalább 10 éves élettársi együttélés bizonyítása mellett, hogy ezzel egyidejűleg nem állt fenn - az érvényes házasságuk ellenére - házassági életközössége a feleségével.

További részletek:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Kedves dr. Farkas András úr! 4 éve lettem özvegy egy 3 és egy 5 éves kisgyerekkel. A gyerekek árvaellátást kapnak, én a feléledt özvegyi nyugdíjat a gyerekek miatt és kapjuk az egyedülálló családit. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezek hogyan változnak élettársi kapcsolat, bejegyzett élettársi kapcsolat, illetve házasság esetén. Válaszát előre is köszönöm, Danyi Andrea”

Kedves Andrea,

a bejegyzett élettársi kapcsolat csak azonos nemű párok esetén lehetséges. Az élettársi kapcsolat nem befolyásolja az özvegyi nyugdíjra való jogosultságát.

A házasságkötés - ha erre a nyugdíjkorhatára betöltése előtt kerül sor - megszünteti az özvegyi nyugdíjra való jogosultságát. (Ha később elválna, akkor a jogosultsága ismét feléledhet.)

Az árvaellátás teljesen független az Ön családi állapotától, a gyermekek az elhunyt édesapjuk jogán jogosultak rá a törvényben meghatározott életkorukig.

Az özvegyi nyugdíjról írtam egy részletes összefoglalót, ajánlom figyelmébe:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„T.Nyugdijguru ! 2015 juniusától vagyok jogosult árvaellátásra, amit meg is kaptam. 2016. junius 19-i dátummal érettségi bizonyitványt szereztem nappali tagozatos iskolában. /Szakközépiskolai érettségi de szakmát nem adott/ junius 27-én jelentkeztem, beiratkoztam egy nappali 2 éves OKJ-s tanfolyamra. julius hónapban töltöttem a 20. évemet. Meddig kaphatom még az árvaellátást ? válaszát előre is köszönöm. Márk”

Kedves Márk!

Ha a gyermek oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, az árvaellátás a tanulmányok tartamára, de legfeljebb az árva 25. életévének betöltéséig jár.

Iskolai tanulmányok címén azt a gyermeket is megilleti az árvaellátás, aki

a) betegsége, testi vagy szellemi fogyatékossága miatt tanulmányait magántanulóként végzi, vagy

b) huszonöt évesnél fiatalabb és a felnőttoktatás keretében folytat tanulmányokat.

Nincs jelentősége annak, hogy a tanulmányokat belföldön vagy külföldön, középiskolában vagy felsőfokú oktatási intézményben folytatja az árva.

További részletek:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/hozzatartozoi-nyugellatas/arvaellatas/az-arvaellatasrol

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Üdvözlöm! Arról szeretnék érdeklődni,hogy igaz e az,hogy párommal 35 évig éltünk együt,de ö sajnos elhunyt. Nem voltunk bejelentett élettársak,de ismerőseim azt mondták,ha két tanuval igazolom,hogy azok voltunk,kérhetek özvegyi nyugdíjat! Segítségét előre is köszönöm!”

Kedves Ibolya,

kérem, fogadja őszinte részvétem a párja elhunyta miatt!

Igen, Ön jogosult lehet a párja után özvegyi nyugdíjra (10 év megszakítás nélküli élettársi együttélés után már járhat az özvegyi nyugdíj).

A részletes feltételeket, az özvegyi nyugdíj igénylésének módját a következő öszefoglalómban írtam meg (különösen az özvegyi nyugdíj előfeltételei című fejezetet olvassa el):

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

Az özvegyi nyugdíj iránti igényét mindenképpen adja be, a következő nyomtatványon:

https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K08.pdf?rnd=0.8475270117633045

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„ Tisztelt Uram! 40 év szolgálatii idő megszerzése után 58. életévemben 2016.07.05. napjával nyugdíjas lettem. A nyugdíj összegének megállapítása folyamatban van. Házastársam 1984. évben elhunyt, egy gyerek után árvaellátásban, és 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjban részesültem. A megállapított nyugdíjamat kiegészítik-e özvegyi nyugdíjjal? Válaszát köszönöm”

Kedves Kusnyér Andrásné,

az özvegyi nyugdíj feléledése szempontjából a nők kedvezményes nyugdíjának nincs jelentősége.

Sajnos egyébként sem lenne esélye a feléledésre, mert a férje elhunytától számított 15 éven belül, azaz 1999-ig kellett volna olyan körülménynek bekövetkeznie, amely a feléledést megalapozhatta volna.

Összesen három ilyen körülmény lehetett volna lehetséges: 

- az Önre 1984-ben irányadó 55 éves nyugdíjkorhatár betöltése, vagy

- az Ön megváltozott munkaképességű személlyé válása legfeljebb 50%-os egészségi állapottal, vagy

- legalább két árvaellátásban részesülő gyermek nevelése (vagy egy olyan gyermeké, aki fogyatékos vagy tartósan beteg).

Miután ezek a körülmények a levele szerint 1999-ig nem következtek be, az özvegyi nyugdíja már nem fog feléledni.

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Férjem 2010-ben elhunyt. Én 2014. november 01-től 40 év munkaviszonnyal nyugdíjba mentem. A férjem halála óta egyedül élek. A kérdésem az, hogy mikortól leszek jogosult a férjem után özvegyi nyugdíjra? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szerbánné Végh Ildikóó ”

Kedves Ildikó,

a nők kedvezményes nyugdíjára való jogosultság sajnos nem teszi jogosulttá az özvegyi nyugdíja feléledésére.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően csak akkor éled föl életkorára tekintettel az özvegyi nyugdíja, ha Ön a férje halálát követő 10 éven belül betölti az Önre 2010-ben irányadó nyugdíjkorhatárt.

A részleteket olvassa el az özvegyi nyugdíjról írt átfogó összefoglalómban:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/ozvegyi-nyugdij-2015

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...