Nemzetközi nyugdíjmegállapítással kapcsolatos kérdés

„Tisztelt Nyugdíjguru! 2003.04.01.-2005.12.31. között Franciaországban dolgoztam. Tudomásom szerint mikortól Magyarország EU tag lett, az ottani idő is beleszámít a biztosítási időbe. Nekem kell intéznem, vagy a TB intézi hivatalból, hogy az ott ledolgozott 33 hónapra fizetett járulék összege is beszámítódjon a nyugdíjamba? Köszönettel, Tóth Ilona”

Kedves Ilona,

mindenekelőtt kezdeményezzen elektronikus hatósági adategyeztetést az itthon és külföldön szerzett szolgálati idejéről. Ehhez ügyfélkapus hozzáférésre van szüksége. 

Elektronikus ügyintézésre kizárólag saját Ügyfélkapun keresztül (felhasználónév és jelszó megadását követően) van lehetőség, amely a www.magyarorszag.hu portálon keresztül érhető el, használata előzetes regisztrációhoz kötött. A regisztráció bármely okmányirodában, illetőleg a Kormányablakoknál, valamint a külképviseleteken kezdeményezhető.

A regisztrációt követően nyílik lehetőség elektronikus ügyintézés keretében eljárás kezdeményezésére, illetőleg kérelem benyújtására. Az ügyfélkapus regisztráció önmagában nem indítja meg az eljárást. Az ügyfélkapuhoz az ONYF honlapjáról (www.onyf.hu) is hozzáférhet, a "nyugdíjbiztosítási adategyeztetés" címre kattintva.

A kérelem elektronikus benyújtását követően Önnek az eljárás bármely szakaszában lehetősége van áttérni hagyományos (papír alapú) ügyintézésre, az e célra rendszeresített Kérelem a kapcsolattartás módjának megváltoztatásához elnevezésű űrlap megküldésével.

Az egyeztetési eljárást az Ön esetében a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folytatja le, ha az ügyfélkapun belépve a "kérelem nemzetközi" elnevezésű kérelmet nyújtja be adategyeztetés iránt.

A Franciaországban mint EU tagállamban szerzett szolgálati ideje a nyugdíjjogosultság szempontjából beszámít, ilyen esetben az EU koordinációs rendeletei szerint kell majd megállapítani a nyugdíját. A vonatkozó jogszabályok értelmében a külföldön szerzett szolgálati időről kizárólag tájékoztatás adható, az a magyar adategyeztetési eljárást lezáró határozatnak nem része. 

Minden tagállam illetékes intézménye egyrészt a belső jogszabályai, másrészt az uniós rendeletek szabályai szerint bírálja el a kérelmeket.

Ha az igénylő az adott tagállam belső szabályai szerint rendelkezik önálló jogosultsággal (ez az Ön magyar nyugdíja esetében nyilván így van), akkor úgynevezett kettős megállapítás szerint kell az ellátást kiszámítani:

- Ki kell számítani a nemzeti szabályok szerint járó ellátást az adott tagállamban szerzett szolgálati idő és átlagkereset alapján (ez az önálló magyar jogosultság alapján történő számítás).

- Ki kell számítani az arányos nyugdíjrészt, úgy, hogy meg kell határozni az elméleti nyugdíj összegét, azaz, hogy mennyi lenne a nyugdíj, ha az igénylő a valamennyi tagállamban szerzett összegzett szolgálati idejét mind az adott tagállamban szerezte volna, és ennek egy olyan arányú részét kell kiszámítani, ahogy az adott tagállamban szerzett szolgálati idő az összes szolgálati időhöz aránylik, ez lesz az arányos nyugdíj (az uniós rendeletek alapján történő számítással meghatározott pro rata nyugdíj).

A két ellátás közül a kedvezőbbet, azaz a magasabb összegű ellátást állapítják meg.

Ha valaki nem rendelkezik önálló nemzeti ellátásra való jogosultsággal, csak az arányos nyugdíj kiszámításra kerül sor. Ez lesz a leírása szerint a francia nyugdíja kiszámításának módja. 

Amont a fentiekből is kiderül, a magyar nyugdíja összegének kiszámítása során a Franciaországban szerzett jövedelmét nem számítják be, minden tagállam kizárólag a saját területén szerzett, nyugdíjjárulék-alapját képező kereseteit veheti figyelembe.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, jelképes adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

 

 

„Kérdésem az lenne,hogy már egy teljesen elkészült nyugdijmegállapodási határozatot miért nem küldi el postán a NYUFIG a lakóhelyem cimére?”

Kedves István,

a nyugdíjbiztosító minden esetben kiküldi a nyugdíjhatározatot az igénylő részére, ezért hívja föl a nyugdíjbiztosító ügyfélszolgálatát (azt a kormányhivatalt, amelynek beadta a nyugdíjigényét), hogy megtudakolja, mi történt (címelírás vagy egyéb téves adatrögzítés?).

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Olaszorszàgban èlek 17 ève ebbòl 11 èv hivatalos munkaviszonyom van . Termèszetesen ezt megelòzòen màr Magyarorszàgon dolgoztam 1981 -tòl 1997 ig . / 1963-as szùletèsù vagyok / Ebben az èvben szeretnèk hazakòltòzni Magyarorszàgra . A kèrdèsem az,hogy az itt szerzett munkàban tòltòtt èveimet haza vihetem e a nyugdìjamhoz ès ha igen milyen dokumentumokat kell beszereznem . Tovàbbi jò munkàt kìvànva vàrom vàlaszàt. Kòszònettel Krapecz Agota ”

Kedves Ágota,

az EU tagállamaiban szerzett szolgélati időket össze lehet számítani.

Ilyen esetben a nyugdíjat a következők szerint állapítják majd meg: minden tagállam illetékes intézménye egyrészt a belső jogszabályai, másrészt az uniós rendeletek szabályai szerint bírálja el a kérelmeket.

Ha az igénylő az adott tagállam belső szabályai szerint rendelkezik önálló jogosultsággal, akkor úgynevezett kettős megállapítás szerint kell az ellátást kiszámítani:

- Ki kell számítani a nemzeti szabályok szerint járó ellátást az adott tagállamban szerzett szolgálati idő és átlagkereset alapján (ez itthon az önálló magyar jogosultság alapján történő számítás, a magyar jogosultság minimum feltétele az itthon szerzett legalább 15 év szolgálati idő - a résznyugdíjhoz, vagy 20 év szolgálati idő - a teljes nyugdíjhoz).

- Ki kell számítani az arányos nyugdíjrészt, úgy, hogy meg kell határozni az elméleti nyugdíj összegét, azaz, hogy mennyi lenne a nyugdíj, ha az igénylő a valamennyi tagállamban szerzett szolgálati idejét mind az adott tagállamban szerezte volna, és ennek egy olyan arányú részét kell kiszámítani, ahogy az adott tagállamban szerzett szolgálati idő az összes szolgálati időhöz aránylik, ez lesz az arányos nyugdíj (az uniós rendeletek alapján számított pro rata nyugdíj).

A két ellátás közül a kedvezőbb, azaz a magasabb összegű ellátás kerül megállapításra és folyósításra. A fenti számítási elvek szerint Ön mindkét államtól kap majd nyugdíjat.

Ha valaki nem rendelkezik önálló nemzeti ellátásra való jogosultsággal, csak az arányos nyugdíj kiszámításra kerül sor.

Ha hazatért, kérjen mind a magyar, mind az olasz szolgálati idejéről egy kimutatást a magyar nyugdíjfolyósíó igazgatóságtól a következő nyomtatványon:

https://www.onyf.hu/m/2015/Nyilvantartas/hatsgi%20bizonytvny%20nemzetkzi%202015.pdf

Természetesen célszerű, ha a munkavégzésével kapcsolatos dokumentumokat összegyűjti és becsatolja a hatósági bizonyítvány iránti kérelméhez. A kérelem beadása nyomán a nyugdíjfolyósító lefolytatja Önnel a nyugdíjbiztosítási hatósági adategyeztetést, amelynek során tisztázhatja az esetleges hiányzó - a TB nyilvántartásaiban nem szereplő - időszakokat is.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Tiszteletem !! Rokkantsági Ellátást kapok ! Szeptemberben leszek 62-éves ! Van egy lehetőségem ,hogy külföldön munkát vállaljak ,,,,,Elfogadhatom ???? Mivel nem szeretnék szabálytalanságot elkövetni ,bejelentett munkáról lenne szó !!! Ilyen esetben mi a teendő ?? Olvastam , a szabály róla !,,,Szeretném kérdezni mennyi € -val jelenthetnek be ?? És a bejelentés ,nettó vagy bruttó összege számít ?? A jelenlegi rokkantsági ellátásom ,,,72,470 Fr !! Segítségét előre is köszönöm !!! ”

Kedves Erzsi,

elvállalhatja külföldön a munkát, szabályos szerződéssel, a következő szabályok alapján:

- a bruttó keresete három egymást követő hónapban nem lehet magasabb, mint a magyar minimálbér másfélszerese (idén ez 166.500 Ft, azaz kb. 520 euro),

- ha mégis meghaladná három hónap mindegyikében a keresete ezt az összeget, akkor ezt 10 napon belül be kell jelentenie Magyarországon a rehab szakigazgatási szervnek (kormányhivatal), és ekkor a következő hónaptól megszüntetik a rokkantsági ellátását.

A rehabilitációs hatóságnak tehát csak akkor kell bejelentenie a külföldi munkavégzését, ha a külföldön szerzett jövedelme forintra átszámítva meghaladja a minimálbér másfélszeresét három egymást követő hónap mindegyikében.

Olvassa el az erről írt összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasai/ellatasok-melletti-munkavegzes/rokkantsagi-es-rehabilitacios-ellatas-melletti-munka-es-kozterhei

Ha a külföldi tartózkodása meghaladja a 90 napot, illetve ha a rokkantsági ellátását külföldre kéri folyósítani, akkor erről tájékoztatnia kell a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot (amely folyósítja az Ön részére a rokkantsági ellátását), erről olvassa el a következő tájékoztatómnak a külföldi tartózkodás bejelentésére vonatkozó részét:

https://www.nyugdijguru.hu/nyugdij/oregsegi-nyugdij/bejelentesi-kotelezettsegek-nyugdijaskent

Jogszabályok:

17. § 

(1) A rokkantsági ellátásban részesülő tíz napon belül értesíti a rehabilitációs hatóságot, ha

c) keresőtevékenységet folytat, és a jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát.

13. § 

(2) A rokkantsági ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő

d) keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát.

(2a) A (2) bekezdés d) pontjának alkalmazása során, a biztosított egyéni és társas vállalkozó esetén minimálbér alatt a Tbj. 4. § s) pont 2. alpontjában foglaltakat kell érteni.

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Tisztelt Farkas úr! Varga Jenő vagyok 68 éves budapesti lakos. A vejemtől hallodtam a Farkas úrról aki a Lánc-híd rádióban halgatta az ott készült riportot! Ezért gondoltuk hogy Farkas úrhoz fordulunk! 1992-1998 ig zenészként szerepeltem Ausztriában. Szerződésem megvan, mindig 1 évre volt hosszabbitva, így nem minden papír van meg sajnos, de zenészkollégàkkal tudom bizonyitani akik velem voltak. Ugyanezen a helyen voltam 1980-81 ben. Erről is van papírom, illetve sokszor szerepeltem még hosszabb-rövidebb ideig! Nagyon szépen kérem ha tudna Farkas úr ebben segíteni hogy hogyan lehet elindítani egy olyat hogy az éveimet ott is elismerjék és ezt összegszerűen is jóváírják! Ha lehetne a Farkas úrral személyesen találkozni vagy akár telefonon fel tudnám hivni az lenne nagyon jó mert a papírokat személyesen megmutatnám önnek! Természetesen nem ingyen kérném ezt a segítséget. Ugy gondolom hogy Farkas úr a profi ebben a témában és nem szeretnék máshoz fordulni! Várom esetleg a visszahivását vagy a válaszát 0620-501-0041. Maradok Tisztelettel Varga Jenő”

Kedves Varga Jenő úr,

a kora alapján Ön már öregségi nyugdíjas, de nem írta meg, hogy valóban az-e.

Ha már megállapították a nyugdíját, akkor elvileg figyelembe kellett venni a külföldön szerzett időket is az EU koordinációs rendeletei alapján. Ha ez nem történt meg, vagyis a nyugdíja megállapítása során nem vették az Ausztriában töltött - és ottani járulékfizetéssel fedezett - időszakokat figyelembe, akkor jogorvoslati kérelemmel lehet fordulni a nyugdíjfolyósítóhoz a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 80. §-a (1) bekezdése alapján, amely szerint ha az igény elbírálása után megállapítják, hogy a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az eljárása során jogszabályt sértett, és emiatt az igényt elutasították, illetve az ellátást nem folyósították, vagy alacsonyabb összegű nyugellátást állapítottak meg, illetve folyósítottak, akkor a jogszabálysértés megállapításától számított öt éven belül járó összeget, valamint a késedelmi kamatot ki kell fizetni.

Ez az út tehát akkor járható, ha Ön már öregségi nyugdíjban részesül és a nyugdíja összegének megállapítása során nem az EU koordinációs rendeletei szerint járt el a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság. További feltétel, hogy ausztriai szerződései alapján kapott bevétele után megfizette Ausztriában a nyugdíjjárulékot. Az Ausztriában fizetett nyugdíjjárulék és ott szerzett szolgálati idő alapján elvileg osztrák nyugdíj(rész) iránti igényt is beadhat.

Ha esetleg Ön még nem részesül nyugdíjban, akkor mindenekelőtt kérjen egy hatósági bizonyítványt a szolgálati idejéről a következő űrlapon: https://www.onyf.hu/m/2015/Nyilvantartas/hatsgi%20bizonytvny%20nemzetkzi%202015.pdf 

A bizonyítvány kiadását megelőző adategyeztetés során bizonyíthatja az ausztriai éveit is.

Természetesen azt is megteheti - ha még nem részesül semmilyen nyugdíjban -, hogy egyből beadja az öregségi nyugdíj iránti igényét a következő űrlapon:

https://e-ugyintezes.onyf.hu/PDF/K51.pdf?rnd=0.8548583204392344

Természetesen azt is figyelembe kell venni a nyugdíjmegállapítás során, hogy az előadóművészekre speciális szolgálatiidő-számítási szabályok vonatkoznak. A Tny. végrehajtásáról szóló 168/1997. (X.6.) Korm.rendelet 51.§ például a következőképpen rendelkezik:

"(5) Az előadóművész 1975. június 30-a után fennállott külföldi munkavállalásának a tartamát szolgálati időként kell figyelembe venni akkor, ha

a) a munkavállalásra 1989. október 25-e előtt az erre feljogosított szerv engedélye alapján vagy magyar impresszáló szerv közreműködésével került sor,

b) a munkavállalás tartama egyhuzamban harminc napnál hosszabb, és

c) az előírt nyugdíjjárulékot (társadalombiztosítási járulékot) megfizette."

Iratkozzon föl az ingyenes heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

Kérem, ha teheti, adományával támogassa a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Jó Napot Kivánok! Több évet dolgoztam kamion sofőrként Olaszországban, kb 6 évet, Lichtensteinben kb 3 évet és Svájcban 4 évet. amikoris 2014-ben agyvérzést kaptam és azóta betegállományban vagyok, nemrégiben inditották el leszázalékolásomat. Hogyan fogom a rokkantnyugdijamat kapni, és honnan?”

Kedves Mihály,

olvassa el ezt a közérthető EU-összefoglalót az ellátások EU-n belüli megállapításáról:

http://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_hu.htm

Az összefoglalóban leírtak a rokkantsági ellátásokra is vonatkoznak. A megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránti magyar igénye beadásakor jelezze, hogy Ön a többiu országtól is igényt tart rokkantsági ellátásra.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„AMagyar-Amerikai nyugdij megallapodas veglegesitese mikorra varhato.Ugyanis 2016 februarban President. Obama a kongressusnak 60 ulesnapra tovabbitott ezt az ugyet. Szeretnem megkerni Ont, hogy ha lehetseges nezzen utana. Nagyon sok embert erint. Valaszat varva , tisztelettel koszonom.”

Kedves Takács Frigyesné,

a magyar-amerikai szociális biztonsági együttműködési egyezményt kihirdető törvény (2015. évi XXIX. törvény a Magyarország Kormánya és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya között a szociális biztonságról szóló Egyezmény kihirdetéséről) Magyarországon 2015. április 8-án lépett életbe azzal a kitétellel, hogy a szabályozás csak a két ország törvényhozó testületeinek jóváhagyását követő második hónap első napjától lép hatályba.

Még nem jelent meg az erről szóló (hatályba léptető) külügyminiszteri közlemény Magyarországon. Amint megjelenik, azonnal hírt adok róla!

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Kedves Dr.Úr! ONYF Magyar-szovjet szociálpolitikai egyezmény 2016. június 30. A nyugdíj alapját képező átlagkereset összegének meghatározása „Ha a kérelmező az áttelepülést követően nem dolgozott tovább, a nyugdíj alapját képező átlagkeresetként azt a keresetet kell figyelembe venni, amit a hasonló munkakörben, megfelelő képesítéssel a Magyarországon foglalkoztatottak átlagosan elértek a nyugdíj megállapítása időpontjában.” Kérdés: Ha a kérelmező az áttelepülést megelőzően dolgozott Magyarországon- menyiben változik a nyugdíj alapját képező átlagkereset összegének meghatározása? Köszönöm váéaszát.”

Kedves István,

az 1963. évi 16. törvényerejű rendelettel kihirdetett magyar-szovjet szociálpolitikai egyezmény - amely ma csak Oroszország és Ukrajna vonatkozásában alkalmazható - a következőket rendeli:

Ha a kérelmező az áttelepülést követően nem dolgozott tovább, a nyugdíj alapját képező átlagkeresetként azt a keresetet kell figyelembe venni, amit a hasonló munkakörben, megfelelő képesítéssel a Magyarországon foglalkoztatottak átlagosan elértek a nyugdíj megállapítása időpontjában.

Ha a kérelmező az áttelepülést követően dolgozott, akkor csak a magyar keresetek, jövedelmek vehetők számításba. Ha a kérelmező a megfelelő számú bérezett nappal nem rendelkezik, a vonatkozó magyar szabályok az irányadók, és szükség esetén a hiányzó napokra a minimálbért kell figyelembe venni.

(Egyezmény 9. cikk:

(3) Azoknak az állampolgároknak a részére, akik az egyik Szerződő Fél területéről a másik Szerződő Fél területére költöztek, azonban az átköltözés után nem dolgoztak tovább, a nyugellátás összegét a megfelelő képzettséggel rendelkező és a nyugellátás megállapítása időpontjában a fogadó állam hasonló tevékenységet folytató dolgozója szakmai átlagkeresete alapján kell kiszámítani.

(4) Azoknak a személyeknek a részére, akik az egyik Szerződő Fél területéről a másik Szerződő Fél területére költöztek és tovább dolgoztak, a nyugellátás összegét a fogadó Szerződő Fél jogszabályai szerint kell megállapítani.)

Vagyis az egyezmény alkalmazása szempontjából nem vizsgálják az áttlepülés előtti magyarországi munkavégzést, kizárólag az áttelepülés utáni munkavégzés vagy annak hiánya számít, és e tekintetben a fent idézett szabályt kell alkalmazni. 

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Kérem, ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig több, mint 11 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, s egyúttal ne reklámokkal árasszam el a portálomat, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„NDK állampolgár volt a feleségem, majd elváltunk és visszament németországba.Most érte el a nyudíjkorhatárt és kérte segítsek kideríteni jár e valamiféle ellátás magyarországról. Magyarországon 13 évet dolgozott bejelentve 1976 tól 1989 ig. Hól tudok utánna nézni a járandóságának, ha van ilyen? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Pádi Gábor”

Kedves Gábor,

az elvált felesége tud csak intézkedni a saját ügyében, neki kell beadnia a szolgálati idő igazolása iránti kérelmet a német nyugdíjhatóságnak, amely hivatalosan megkeresi majd a magyar Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot az igazolás ügyében.

A német nyugdíjhatóság elérhetőségei:

Deutsche Rentenversicherung Bund (DRB)
Cím: Ruhrstraße 2, 10709 Berlin, Deutschland
Tel.: 00 49 30 865 1
Fax: 00 49 30 865 27 240
www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

A volt felesége nyugdíját az EU koordinációs rendeletei alapján fogják megállapítani.

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről.

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

 

„Udvozlom! Madonia Agnes vagyok, 53 éves, 5 éve élek Franciaorszàgban, elotte 26 évig Malév stewardess voltam, igy van 7 év kedvezményem, amit szeretnék is igénybe venni,itt a franciàknàl a Malév csodje utàni felmondàs letoltése utàn munkàba is àlltam,de nem utaskiséroként, sajnos mivel nem fizettem a francia utaskisérok nyugdijkasszàjàba igy azt a tàjékoztatàst kaptam, hogy nem mehetek el kedvezményes nyugdijba hiàba van meg a 25 év utaskiséroi jogosultsàgom és 51 éves is elmultam, azt szeretném kérdezni, hogy ez tényleg igy van-e, és akkor viszont az otthon megszerzett 7 év korkedvezménnyel elmehetek -e nyugdijba 5 év mulva és mi a teendom, ,itt ,vagy Magyarorszàgon kell intézni a dolgokat? Koszonettel, Madonia Agnes 1963.04.26”

Kedves Ágnes,

a 2014. december 31-éig megszerzett elismert magyar korkedvezményt időkorlát nélkül lehet érvényesíteni, amely úgy történik, hogy az Önre irányadó magyar nyugdíjkorhatár - 65 év - éveiből levonhatja a korkedvezmény éveit - 7 év a leírása szerint -, és az így kapott életkorban, 58 éves korában igényelheti a magyar korhatár előtti ellátását (nem nyugdíjat, hanem ellátást, amely összegét ugyanúgy számolják ki, mint a nyugdíjét, viszont a koratár előtti ellátásban részesülő nem minősül nyugdíjasnak). 

A részletekről olvassa el az összefoglalómat:

https://www.nyugdijguru.hu/elveszett-paradicsom/a-korkedvezmenyrol

Az EU koordinációs rendeletei alapján a lakóhely szerinti állam nyugdíjhatóságánál kezdeményezheti a nyugellátás megállapítását, viszont a korhatár előtti ellátás iránti igényt itthon célszerű benyújtania - ha igényelni kívánja.

A légiutas-kísérőkre vonatkozó francia szabályozásról célszerű érdeklődnie a francia nyugdíjhatóságnál, ha esetleg mégis úgy döntene, hogy belép az ottani nyugdíjalapjukba:

Centre des Liaisons Européennes et Internationales de Sécurité Sociale (CLEISS)
Cím: 11, rue de la Tour des Dames, 75436 Paris Cedex:09
Tel.: 00 33 1 45 26 33 41
Fax : 00 33 1 49 95 06 50
www.cleiss.fr

Ha még nem tette meg, kérem, iratkozzon föl az INGYENES heti hírlevelemre, hogy időben értesüljön a nyugellátásokat érintő fejleményekről és az időskorra való felkészülés lehetőségeiről, továbbá megismerje a nyugellátásokkal kapcsolatos jogait és érvényesítésük módját. Örülnék, ha barátainak is ajánlaná a hírlevelemre való feliratkozást!

Ha teheti, kisösszegű adományával járuljon hozzá a NyugdíjGuru-válaszok INGYENESSÉGÉNEK megőrzéséhez! Eddig közel 12 ezer hozzám forduló kérdezőnek segítettem tisztázni a helyzetét és lehetőségeit, s a kérdések áradata napról-napra nő. Annak érdekében, hogy továbbra is fizetség nélkül segíthessek ilyen sok embernek, az Ön segítségére is szükségem van, ha egyetért a leendő és jelenlegi nyugdíjasokat és egyéb ellátásban részesülőket segítő céljaimmal. Köszönöm!

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

Kérem, várjon... Kérem, várjon...