Fotó: Pixabay
Mit kell tennie annak, aki betölti a 65 éves nyugdíjkorhatárát?
Mit kell tenni a nyugdíjkorhatár betöltésével? Mikor igényelhető a nyugdíj? Be kell-e fejezni a munkát, mielőtt igényelnénk a nyugdíjat?
Ha személyes kérdése van a nyugdíjával, a nők kedvezményes nyugdíjával, a nyugdíjak megállapításával, számításával, vagy a nyugdíjak emelésével kapcsolatban, akkor azt ide kattintva fölteheti, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal együtt megválaszoljam.
Mit kell tenni a nyugdíjkorhatár betöltésével?
Ha fennállnak az öregségi nyugdíj előfeltételei, vagyis az érintett személy
- betöltötte a rá irányadó nyugdíjkorhatárt (ami mindenkinek, aki 1956. december 31-ét követően született, 65 év), és
- megszerezte a saját jogú nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt (legalább 20 évet a teljes nyugdíjhoz, vagy legalább 15 évet a résznyugdíjhoz, ha nincs meg a 20 éve),
akkor beadhatja az öregségi nyugdíj igénylését.
A korbetöltött öregségi nyugdíjra való jogosultságnak ugyanis csak ez a két előfeltétele van:
- a korhatár betöltése, valamint
- a megfelelő szolgálati idő megszerzése.
A nyugdíjmegállapítás kezdőnapja legkorábban a nyugdíjkorhatár betöltésének a napjára eshet (hiszen most a korbetöltött öregségi nyugdíjról beszélünk, vagyis nem érintjük a korhatár betöltése előtt igénybe vehető Nők40 feltételeit).
Teljes nyugdíj
Az öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és legalább 20 év szolgálati időt szerzett.
A teljes nyugdíj csak annyiban tér el a résznyugdíjtól, hogy a teljes nyugdíj összege főszabályként nem lehet kevesebb, mint a mindenkori nyugdíjminimum (az öregségi nyugdíj minimális összege, ami 16. éve változatlanul havi 28.500 Ft).
Ennek valójában már nincs érdemi jelentősége a magyar nyugdíjmegállapítás folyamatában, a gyakorlatban akkor fordulhat elő ennek a nevetségesen alacsony összegű alsó minimumösszegnek az alkalmazása, ha az érintett személy külföldön is szerzett nyugdíjjogosultságot, nem csak Magyarországon.
Résznyugdíj
Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki húsz év szolgálati idővel nem rendelkezik, de legalább tizenöt év szolgálati időt szerzett és a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
A résznyugdíj összege alacsonyabb is lehet, mint a mindenkori nyugdíjminimum.
Ez ma már valójában szintén csak akkor fordulhat elő, ha a nyugdíjigénylő külföldön is szerzett nyugdíjjogosultságot, ezért a nyugdíját a nemzetközi időarányos számítás szabályai szerint kell megállapítani (időarányos nyugdíj, pro rata temporis számítás).
A nyugdíj első napja (a nyugdíjmegállapítás kezdőnapja)
Az öregségi nyugdíj legkorábban attól a naptól állapítható meg, amelyen valamennyi jogosultsági feltétel teljesült. Ezt követően bármely időpontot megjelölhet a nyugdíjigénylő a nyugdíjigénylési nyomtatványon, amelytől a nyugellátás megállapítását kéri. Magyarországon nincs nyugdíjkényszer, így nem kötelező azonnal igényelni a nyugellátást, amint teljesültek a nyugdíj feltételei.
Mindenképpen célszerű alaposan átgondolni, hogy mikortól érdemes igényelni az öregségi nyugdíjat. Az elkapkodott döntéssel akár milliókat dobhatunk ki az ablakon. Ezért érdemes az érintett személynek a nyugdíjigénylés optimális időzítése érdekében ide kattintva föltennie a kérdéseit, mielőtt kiválasztaná a nyugdíjmegállapítás kezdőnapját.
Meg kell-e szüntetni a keresőtevékenységet a nyugdíjigényléshez?
A keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszony megszüntetése nem feltétele a nyugdíj igénylésének. Sőt, ha valaki szeretne a nyugdíja mellett dolgozni vagy vállalkozni, azt sokkal kedvezőbb feltételek mellett teheti meg, mint aktív korában, mivel a nyugdíj mellett bármilyen foglalkoztatási jogviszonyban szerzett kereset járulékmentes és szociális hozájárulási adótól mentes lesz a nyugdíjmegállapítás kezdőnapjától.
A nyugdíj mellett a versenyszférában korlátozás nélkül lehet dolgozni, a közszférában azonban korlátozásokkal kell számolni. Ha ennek kapcsán kérdése lenne, azt ide kattintva teheti föl.
Mi történik akkor, ha valaki a nyugdíjkorhatára betöltésekor valamilyen más ellátásban, például özvegyi nyugdíjban, rokkantsági ellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, vagy nyugdíj előtti álláskeresési segélyben részesül?
Az érintett személyek az ezzel kapcsolatos kérdéseiket ide kattintva tehetik föl, hogy pontos és részletes információk birtokában megalapozott döntést hozhassanak a nyugdíj igényléséről, elhalasztásáról vagy az arról való lemondásról, valamint a nyugdíj összegének növelési lehetőségeiről.