
Fotó: Pixabay
Kinek, mikor, miért, hogyan, meddig, milyen összegben, hányszor jár az özvegyi nyugdíj?

Mikor, kinek, mennyi ideig, milyen összegben jár az ideiglenes özvegyi nyugdíj? Mit jelent az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnése utáni feléledés? Milyen jogcímeken éledhet fel az özvegyi nyugdíj? Megszűnhet-e, feléledhet-e újra az özvegyi nyugdíj?
Az özvegyi nyugdíj az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy házastársának, meghatározott feltételek mellett élettársának, valamint elvált házastársának járó hozzátartozói nyugellátás.
Az özvegyi nyugdíj sajátossága, hogy a jogosultsági feltételeknek az elhunyt jogszerző és az özvegyi nyugdíjat igénylő részéről egyaránt teljesülniük kell.
Az elhunyt jogszerzőre előírt feltétel, hogy a halál időpontjában saját jogú nyugellátásban részesüljön vagy a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati idővel rendelkezzék. Az özvegyre előírt feltétel, hogy házastárs vagy élettárs legyen, és teljesítse az ezzel kapcsolatos törvényi előírásokat.
Az özvegyi nyugdíj kapcsán három különböző szakaszt kell megkülönböztetni:
1) ideiglenes özvegyi nyugdíj,
2) az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően feléledő "rendes" özvegyi nyugdíj,
3) a "rendes" özvegyi nyugdíj megszűnését követően feléledő "megint rendes" özvegyi nyugdíj.
Az özvegyi nyugdíj bonyolult szabályozásának részleteiről beszéltem a Karc FM rádió Kortalan című műsorában Petz Margó szerkesztő-műsorvezető vendégeként.
Az adást IDE KATTINTVA hallgathatja meg.