Szociális ellátásokkal kapcsolatos kérdés

„ Tisztelt Farkas András ÚR! Felhivtuk a Nyugdijintézetet, és azt mondták nem kaphatok méltányossági nyugdijemelést és egyszeri segélyt sem!Korábban 2004ben és 2008-ban is kaptam méltányossági emelést most miért törölték??Emelett még hallássérült is vagyok egyoldali!Másik fülemre nagyot hallok!Ezen felül kaphatok e a Rokkant ellátáson kivül más segitséget??PL:Fogyatékossági támogatást??!A Kórház hibája miatt születtem nyitott gerinccel,és a fülemre siketséggel!Nem csakúgy lettem rokkant!Persze akkoriban 1978ban a kórház nem adott ki semmilyen igazolást arról hogy hibássan születtem csak otthon jöttek rá szüleim és az óvodában a nevelök!Jelenleg D rokkantsági csopportba vagyok a volt 3dik rokantsági csoportról amit megszüntettek még!Várom Válaszát! Tisztelettel:Ötvös Márk”

Kedves Márk,

a rokkantsági nyugdíj 2011. december 31-ével megszűnt. A rokkantsági nyugdíj nyugdíjszerű ellátás volt, ezért lehetett kivételes emelését vagy hozzá kapcsolódóan egyszeri segélyt igényelni.

2012. január 1-jétől a rokkantsági ellátás már nem nyugdíjszerű ellátás, hanem egészségbiztosítási pénzbeni ellátás, amelynek tekintetében sajnos semmilyen méltányossági emelésre vagy kiegészítésre nincs lehetőség.

A fogyatékossági támogatást akkor igényelheti, ha az Ön halláskárosodása megfelel a következő jogszabályi kritériumoknak: "a jogosult hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédnek hallás útján történő megértésére segédeszközzel sem képes. Ekkor az alábbi többletfeltételek valamelyikének is fenn kell állnia:
ba) halláskárosodása 25. éves kora előtt következett be, vagy
bb) halláskárosodása mellett érthető (hangzó) beszédre sem képes (hallási fogyatékos)".

A fogyatékossági támogatásról olvassa el a következő tájékoztatót:

http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/45/KINCS00024

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

„Üdvözletem! Rokkantsági ellátást kapok( C2 kat.) már 2 éve, a felülvizsgálat 2018 januárjában lesz.Sikerült munkát találnom, jelenleg 6 órában dolgozom minimálbérért. Egyetlen kérdésem lenne csak: ha a felülvizsgálatkor újra megállapítják a rokkantsági ellátást a jelenlegi kategóriában (C2), akkor az ellátás összege marad a jelenlegi , vagy a 6 órás munkavégzésből származó jövedelmet veszik alapul? Mert akkor nagyon rosszul járok ”

Kedves Anikó,

az Mmtv. (2011. évi CXCI. törvény) 1.§ (2) bekezdés 3. pontja szerint a havi átlagjövedelem: a kérelem benyújtásának napját közvetlenül megelőző naptári évben (a továbbiakban: referencia-időszak) elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) napi átlagának 30-szorosa; ha a jogosult a referencia-időszakban nem rendelkezik legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a kérelem benyújtásának napját közvetlenül megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlagának 30-szorosa; ha a jogosult amiatt nem rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, mert a vizsgált időszakban vagy ennek egy részében táppénzben, baleseti táppénzben részesült, ha az számára kedvezőbb, a táppénzt, baleseti táppénzt megelőző 180 naptári napi jövedelmet kell figyelembe venni.

A rokkantsági ellátás összege C2 kategória esetén a havi átlagjövedelem 60%-a, de legalább az alapösszeg 45 százaléka és legfeljebb az alapösszeg 150 százaléka. (Az alapösszeg 2016. május 1-jétől 94.500 Ft, egyelőre nem változott.)

Vagyis a felülvizsgálata esetén, ha nem változik a kategóriája, a rokkantsági ellátás összege sem fog változni.

Az Mmtv. 19.§-a következőképpen rendelkezik:

(2) Amennyiben a felülvizsgálat során a rehabilitációs hatóság megállapítja, hogy a 3. § (2) bekezdése szerinti minősítési kategória eltér a felülvizsgálatot megelőzően megállapított minősítési kategóriától (a továbbiakban: állapotváltozás), akkor a megváltozott munkaképességű személyek ellátását az új minősítési kategória figyelembevételével - ha a bíróság által elrendelt megismételt eljárás esetén az ítélet másként nem rendelkezik - az erről szóló döntést követő naptól állapítja meg. A megállapított ellátás összege az állapotjavulás kivételével nem lehet kevesebb a felülvizsgálatot megelőző hónapra járó ellátás összegénél. Ha a megállapított ellátás összege csökken, azt a döntést követő második hónap első napjától kell a csökkentett összegben folyósítani.

(2a) Állapotváltozás esetén a megváltozott munkaképességű személyek ellátása összegének megállapítása során havi átlagjövedelemként a korábban alapul vett havi átlagjövedelemnek az évente bekövetkezett fogyasztói árnövekedés döntés időpontjában érvényes mértékével növelt összegét kell figyelembe venni.

(3) Amennyiben a felülvizsgálat során a rehabilitációs hatóság megállapítja, hogy állapotváltozás nem következett be, a korábbi ellátást kell továbbfolyósítani.

Amint látja, a rokkantsági ellátása mellett végzett munkájával szerzett keresete semmilyen tekintetben nem játszik szerepet az ellátás összegének meghatározása során.

Ha segített a válaszom, nagyra értékelném, ha jelképes adományával - persze csak akkor, ha teheti és szeretné - támogatná a NyugdíjGuru szolgáltatásai ingyenességének fennmaradását: https://www.nyugdijguru.hu/meg-tobb/tamogassa-a-nyugdijgurut

Üdvözlettel,

Dr.Farkas András

« 12
Kérem, várjon... Kérem, várjon...