Az adótartozást és az adók módjára behajtandó köztartozásokat nem vonják az ellátásokból a veszélyhelyzet fennállása alatt

Az adótartozást és az adók módjára behajtandó köztartozásokat nem vonják a nyugdíjból és hasonló ellátásokból a veszélyhelyzet fennállása alatt.

Hirdetés

 

Ha Önnek személyes kérdése van a nyugdíjával, a megszerezhető nyugdíjjogosultságaival vagy a leendő nyugellátásával kapcsolatban, akkor IDE KATTINTVA teheti föl a kérdését, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal együtt megválaszoljam.

 


Az adótartozást és az adók módjára behajtandó köztartozásokat nem vonják az ellátásokból a veszélyhelyzet fennállása alatt


A Magyar Államkincstár közleménye szerint az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtásokról szóló 2017. évi CLIII. törvény (Avt.) alapján a NAV által kiadott letiltások szerint történik a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított ellátásokból levonás. A végrehajtás során alkalmazni kell a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény szabályait is.

A koronavírus világjárvány miatti veszélyhelyzetre tekintettel az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során a végrehajtással kapcsolatban teendő intézkedésekről szóló 57/2020. (III. 23.) Korm. rendelet 2020. március 24-i hatályba lépéssel rendelkezett az Avt. és a bírósági végrehajtási törvény szabályainak eltérő alkalmazásáról.

Ennek értelmében a NAV által 2020. március 24-én és azt megelőzően - jellemzően adó- vagy illetéktartozás miatt -  kibocsátott letiltás alapján levonást nem kell teljesíteni a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig. Az ellátásból már levont, de a NAV részére még át nem utalt összegeket az adós részére ki kell utalni.

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a fentiekre tekintettel 2020. május hónaptól felfüggeszti a NAV által kiadott letiltások végrehajtását. Az április hónapban adótartozásra levont – de a NAV-nak még át nem utalt – összegeket elkülönítetten, egyszeri utalással fizetik ki az érintett ellátottak részére.


Az említett kormányrendelet nem érinti a hatályba lépését követően indult végrehajtási eljárásokat, ezért a NAV által 2020. március 24-ét követően kibocsátott letiltások alapján (ha egyáltalán lesznek ilyenek a veszélyhelyzet fennállása idején) a folyósított ellátásból történő levonást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak teljesítenie kell.


Emlékeztetőül:

a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény a következő mértékekig engedi a levonást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által folyósított egyes ellátásokból:

 

Levonás a nyugdíjból

67. § (1) Az adós társadalombiztosítási nyugellátásából, korhatár előtti ellátásából, szolgálati járandóságából, táncművészeti életjáradékából és átmeneti bányászjáradékából (a továbbiakban együtt: nyugellátás) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.

(2) A levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) gyermektartásdíj,

b) jogalap nélkül felvett nyugellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a nyugellátásnak legfeljebb 50%-áig terjedhet.

(4) Az árvaellátásból - legfeljebb 50% erejéig - a jogalap nélkül felvett árvaellátást lehet levonni.

 

Levonás egészségbiztosítási pénzbeli ellátásból

68. § A baleseti járadékból, a baleseti táppénzből, a táppénzből, a gyermekgondozási díjból, valamint a csecsemőgondozási díjból, örökbefogadói díjból legfeljebb 33%-ot lehet levonni az alábbi követelések fejében:

a) gyermektartásdíj,

b) jogalap nélkül felvett egészségbiztosítási ellátás.

68/A. § (1) A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiból legfeljebb 33%-ot lehet levonni.

(2) A levonás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:

a) gyermektartásdíj,

b) megváltozott munkaképességű személyeknek járó, jogalap nélkül felvett ellátás.

(3) Több letiltás esetén a levonás a megváltozott munkaképességű személy ellátásaiból ellátásának legfeljebb 50%-áig terjedhet.


A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság sok egyéb ellátás mellett az alábbi főbb ellátásokat utalja: 

öregségi nyugdíj, 

özvegyi nyugdíj, árvaellátás, 

korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, átmeneti bányászjáradék, táncművészeti életjáradék,

rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, 

baleseti járadék, 

bányászok egészségkárosodási járadéka, 

fogyatékossági támogatás, vakok személyi járadéka,

 rokkantsági járadék.

 

 

 

 

Tovább