
Fotó: Pixabay
Miért ilyen piszok drága nálunk az élelmiszer?

Az élelmiszerárak megszaladásáról és ennek kapcsán a nyugdíjasoknak szánt részleges áfa-visszatérítésről beszélgettünk az Index Kibeszélő podcast március 4-én közzétett adásában.
Ha személyes kérdése van a nyugdíja feltételeivel, a nyugdíj összegének számításával, a nyugdíja igénylésének optimális időzítésével vagy hasonló témákkal kapcsolatban, akkor IDE KATTINTVA teheti fel, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal megválaszoljam.
Az Index Kibeszélő podcast március 4-én közzétett adásában Siklós András szerkesztővel és Neubauer Katalinnal, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkárával beszélgettem az élelmiszerárakról és a nyugdíjasoknak szánt részleges áfa-visszatérítésről.
Részletek a podcastból:
"Farkas András felidézte, hogy a múltban már többször csökkentették központilag az élelmiszerek áfáját, de a lépés érezhetően nem tette olcsóbbá a termékeket, ezért általában viszakoztak a kormányzatok.
Ez a mostani megoldás a szakértő szerint meglehetősen unortodoxnak tekinthető.
Ne felejtsük el, hogy a nyugdíjasok nem tudnak elmenekülni a magas élelmiszerárak elől, mert nyugdíjuk jelentős részét költik élelmiszerekre, miközben jelenleg az átlagnyugdíj 243 ezer forint.
A nyugdíjszakértő szerint nem teljesen világos, hogy miként élhetnek majd az érintettek az áfa-visszaigényléssel. Felhívta a figyelmet arra a problémára is, hogy mi lesz az alanyi áfamentes, több százezer őstermelővel, akiknél a nyugdíjasok egy jelentős része vásárol, hiszen ők fel sem számítják az áfát. Tehát kiesnek a támogatotti körből azok, akik őstermelőnél vásárolnak, vagy maguk is őstermelők. Esetükben mi lesz a kormányzati megoldás? – tette fel az igen logikus kérdést Farkas András."
"A nyugdíjszakértő szerint az első lehetőség a most javasolt áfa-visszatérítés. De emellett ott van még esetleg egy áfakönnyítő nyugdíjemelés is. Ha mindenkinek adnának 3000 forintos emelést, az 1,2 százalékos nyugdíjemeléssel érne fel. Ha mind a 2 és fél millió nyugdíjasnak megadnák az áfavisszatérítés plafonját, vagyis a 15 ezer forintot, az 7,5 százalékos nyugdíjemelést jelentene. Ez utóbbi esetben – forintosítva – annyi pénzről beszélünk, amennyi kitenne egy egyszeri, mondjuk 14. havi nyugdíjat.
Ha azt akarják, hogy ne épüljön be az emelés a nyugdíjba, akkor szóba jöhetne egy egyszeri, áfakönnyítő, nyugdíjprémium juttatás – mondjuk novemberben –, amikor mindenki kapna egy azonos összeget.
Vagy szerinte az igazi durranás az lenne, ha a 2026-os 13. havi nyugdíjhoz hozzácsapna a kormány egy általa bevállalható összeget, mert – választási év lévén – ennek még politikai hozadéka is lenne számára."
A teljes podcastot és leiratát ide kattintva érheti el.