Fotó: Pixabay
Felfalta az infláció a nyugdíjemelést, ezért kétszer is hozzá kell idén nyúlni a nyugdíjakhoz
2022. 04. 23.
Ezt az összefoglalót több, mint hat hónapja készítettem. Az összefoglalómban szereplő információk a megjelenéskor természetesen pontosak voltak, de mára a jogszabályi változások miatt módosulhattak. Kérem, ellenőrizze a téma megjelenését a friss posztjaim között is!
Ha kérdése lenne a nyugdíjvárományával, a nyugdíj számításával, a nyugdíjemeléssel vagy a nyugdíj növelési lehetőségeivel kapcsolatban, akkor IDE KATTINTVA teheti azt föl, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal együtt megválaszoljam.
A Portfolio gazdasági hírportálon jelent meg két részben az elemzésem a korrekciós nyugdíjemelés szükségességéről és a nyugdíjemelési eljárás mielőbbi megváltoztatásának követelményéről.
Részlet az elemzésemből:
Az éves infláció várható mértéke idén 10,3 százalék lehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb előrejelzése szerint. Ez a becslés meghaladja az MNB legutóbbi inflációs előrejelzési sávjának felső határértékét, a 9,8 százalékot is, tükrözve az orosz-ukrán háború miatt erősödő pénzromlási kockázatokat.
Idén januárban a nyugdíjemelés 5 százalékos volt. A legfrissebb, 8,5 százalékos márciusi éves inflációs tényadat tükrében a nyugdíjas társadalom máris hitelezi a magyar államot, hiszen a nyugdíjemelés mértékének máris több mint másfélszerese az őket különösen súlyosan érintő pénzromlás mértéke.
A nyugdíjasok által a mindennapokban érzékelt áremelkedés ennél is sokkal magasabb, hiszen a fogyasztói kosaruk közel egyharmadát kitevő élelmiszerek ára átlagosan is 13 százalékkal nőtt márciusban, nem is beszélve egyes élelmiszerek árának 30 százalék körüli emelkedéséről (például a margarin ára 33, a kenyéré 28, a sajté 22, a baromfihúsé 21, a tejtermékeké 18 százalékkal nőtt 2021. márciusához viszonyítva).
Elméletben a 13. havi nyugdíj az egész éves hatását tekintve egy pótlólagos 8,3%-os nyugdíjnöveléssel ér föl, de látható, hogy a legtöbb élelmiszer árrobbanását még a "nyugdíjnövelés + 13. havi nyugdíj" kombó eddig összesen 13,3 százalékos mértéke sem képes kivédeni.
A NYUGDÍJTÖRVÉNY SZERINT A NYUGDÍJEMELÉS MÉRTÉKÉHEZ EGYÉBKÉNT NEM ADHATÓ HOZZÁ A 13. HAVI NYUGDÍJ ÉVESÍTETT JÖVEDELEMNÖVELŐ HATÁSA, ÍGY AZ INFLÁCIÓT A NYUGDÍJEMELÉS ÉS ANNAK KORREKCIÓJA RÉVÉN KELL SEMLEGESÍTENI A NYUGDÍJASOK RÉSZÉRE.
Nem véletlen, hiogy az elszabadulni látszó inflációs veszélyre tekintettel a kormányzat ismét beígért egy júniusi rendkívüli korrekciós emelést is a novemberi kiegészítő nyugdíjemelés elé (a választások előtt tett kormányzati ígéretek remélhetően kötik a választások után megalakuló régi-új kormányzatot is).
Az infláció a növekvő háborús és világgazdasági kockázatok miatt akár a jelenlegi borús előrejelzéseknél is sokkal nagyobb mértékű lehet, így a nyugdíjemelési korrekcióknak kulcsszerepe van abban, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke ne szakadjon be.
A cikkem folytatását IDE KATTINTVA olvashatja.
Újra nő a nyugdíjkorhatár?
2024. 10. 03.
Nyugdíjfronton a helyzet változatlan, jövőre még nem lehet semmilyen nyugdíjreformra számítani, így a korhatár sem emelkedik és a Nők40 feltételei sem szigorodnak. Egyelőre.
Nyugdíj, reform, hiány
2024. 10. 03.
A nyugdíjasok helyzetéről, a kormányzat által eredetileg vállalt, most mégis elutasított jövő évi nyugdíjreformról, és ennek ellenére a reformintézkedések indokoltságáról beszéltem a Szeged TV Téma című műsorában.