(A Pesti Hírlap illusztrációja a cikkemhez)
Ezek a nemzetközi nyugdíjmegállapítás elvei
Az Európai Unió vonatkozó koordinációs rendeletei alapján foglaltam össze a nemzetközi nyugdíjmegállapítás legfontosabb elveit.
Ha Ön több országban is dolgozott, és kérdése van a nemzetközi szabályok szerint megállapítandó nyugellátásaival kapcsolatban, akkor IDE KATTINTVA teheti azt föl, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, a nemzetközi ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal együtt megválaszoljam.
Ha egy magyar állampolgár több EU/EGT tagállamban – az EU 27 tagállama mellett ide tartozik Liechtenstein, Norvégia és Izland, továbbá Svájc, és a Brexit kiválási egyezmény alapján egyelőre az Egyesült Királyság is – szerzett biztosítási időtartamokat, a minimális időfeltétel teljesítése esetén minden érintett államtól jogosult lesz résznyugdíjra.
A nemzetközi nyugdíjmegállapítási eljárás egységes elveit és alapszabályait az EU vonatkozó koordinációs rendeletei határozzák meg.
A koordinációs rendeletek szabályai értelmében a lakóhely szerinti tagállam nyugdíjhatóságánál lehet az egyes ellátásra való igényeket benyújtani. Egyetlen igénybejelentéssel valamennyi olyan tagállamban megnyílik az nyugdíjigénylő jogosultsága a nyugellátásra, ahol a jogosultsági feltételeket teljesítette. Vagyis a több államban is nyugdíjjogosultságot szerző nyugdíjigénylőnek az összes érintett állammal kapcsolatos nyugdíjigényét elegendő annak az államnak a nyugdíjhatóságánál bejelenteni, ahol él.
Az Európai Unióban a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK és a végrehajtására kiadott 987/2009/EK rendelet szabályozza a több tagállamban szerzett nyugdíjjogosultságok számításba vétele és a nyugdíj számítása esetén követendő eljárást.
A cikk folytatását IDE KATTINTVA olvashatja el.