Fotó: Pixabay
Életveszély vagy gáláns emelés? Bajban vannak a magyar nyugdíjasok
2022. 10. 13.
Ezt az összefoglalót több, mint hat hónapja készítettem. Az összefoglalómban szereplő információk a megjelenéskor természetesen pontosak voltak, de mára a jogszabályi változások miatt módosulhattak. Kérem, ellenőrizze a téma megjelenését a friss posztjaim között is!
Ha kérdése van a nyugdíjemelésekkel, a nyugdíjprémiummal, a 13. havi nyugdíjjal, a nyugdíj megállapításával, számításával, növelési lehetőségeivel kapcsolatban, akkor azt IDE KATTINTVA tegye föl, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal együtt megválaszoljam.
A Portfolio.hu portálon október 13-án megjelent elemzésemet és javaslatomat ide kattintva olvashatja.
Cikkem végkövetkeztése szerint az új veszélyhelyzeti nyugdíjemelési szemléletmód három legfőbb vezérelve a következő lehet:
1.
a nyugdíjakat nem több hónapos késéssel, utólag kell az infláció mértékéhez igazítani, hanem folyamatosan, havi csúszó nyugdíjemelés révén,
2.
ha maradna a tárgyévre januárban becsült infláció mértékéhez kötöttség, akkor az állam viselje ennek kockázatait, vagyis minden évben becsülje jelentősen felül a várható inflációt, így ne a nyugdíjasok hitelezzék az államot, hanem az állam hitelezze a nyugdíjasokat akkor is, ha valami csoda folytán a tervezett inflációnál a rendkívüli helyzetben alacsonyabb lenne az év végén mért tényleges infláció. Ez esetben a nyugdíjasok plusz jövedelmét az állam nem vonhatná el, hanem beszámíthatná a következő évi infláció felülbecslési tervezése során,
3.
a havi emelést differenciált mértékben kell végrehajtani, hogy egyrészt a korábbi években megállapított nyugdíjak leszakadt vásárlóerejét legalább részben növelni lehessen (valorizációs korrekció, amely a nyugdíjak megállapítási évjárat szerinti sávozásával és a korábbi sávokra vetített magasabb emelési szorzókkal oldható meg), másrészt a legalsó jövedelmi decilisbe süllyedt ötszázezer kisnyugdíjas és egyéb ellátott nyugdíját és egyéb ellátását az átlagosnál nagyobb mértékben vagy összegben lehessen emelni (szolidaritási korrekció, amely a nyugdíjak nagyság szerinti sávozásával és a kisebb sávokra vetített nagyobb emelési szorzókkal vagy emelési összegekkel oldható meg).
Sem korrekciós emelés, sem...
2024. 09. 15.
Nem lesz sem nyugdíjemelési korrekció, sem nyugdíjprémium novemberben. Legközelebb csak 2025. január 1-jétől emelik a nyugdíjakat, mindössze 3,2%-kal.
Valóban elszegényedés jellemzi a...
2024. 09. 13.
Súlyos elszegényedési kockázat fenyegeti a nyugdíjasokat, negyedmillióan élnek mélyszegénységben, kilencszázezer nyugdíjas pedig a szegénységi küszöbnél kisebb nyugdíjban részesül. Hogyan kell értelmezni ezeket az adatokat?
Erre a lépésre lenne szükség, hogy...
2024. 09. 04.
A nyugdíjasok idén sem tudnak lekászálódni a relatív elszegényedési csúszdáról. Erre csak akkor nyílna lehetőségük, ha a 2025. március 31-i határidővel bevezetni vállalt nyugdíjreform keretében a nyugdíjemelés jelenlegi eljárásrendje érdemben változna.