
Fotó: Pixabay
A nyugdíjasok érdekeit, és ne az államét nézzék az emeléseknél!

A nyugdíjemelés méltányos és fenntartható rendszere három új alapelvre épülhet: a nyugdíjasok javára inflációs felültervezés, gyakoribb éven belüli korrekció, sávos emelés valorizációs és szolidaritási korrekciókkal.
Ha 2023-ban teljesíti a Nők40 feltételeit vagy betölti a 65 éves nyugdíjkorhatárát, de nem tudja, mikor célszerű igényelnie a nyugdíját, akkor IDE KATTINTVA tegye föl nekem a kérdéseit, hogy azokat méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal együtt megválaszoljam - így akár több százezer forint előnyhöz juthat nyugdíjas élete során.
A Portfolio gazdasági hírportálon megjelent a nyugdíjemelési rendszer kívánatos átalakításáról szóló elemzésem második része. Részletek a cikkemből:
A súlyos méltányossági mellékhatásokkal működő nyugdíjemelési eljárás megváltoztatására kézenfekvő lehetőség nyílik az EU számára benyújtott magyar helyreállítási és ellenállóképességi tervben említett nyugdíjreform keretében. Nem érdemes azonban a teljes reformcsomag 2025. március 1-jei határidővel vállalt bevezetésére várni a nyugdíjemelési rendszer átalakításával, mert a veszélyhelyzetben minden nap számít a nyugdíjas társadalom tagjai számára.
A jelenlegi nyugdíjemelési rendszer a tapasztalatok szerint alkalmatlan arra, hogy rendkívüli helyzetekben (magas inflációs környezetben) biztosítani legyen képes a nyugdíjak vásárlóértékének a fennmaradását. Feltétlenül szükséges az alacsony inflációjú évekre kitalált és akkor is méltánytalan mellékhatásokkal működő nyugdíjemelési paradigma haladéktalan leváltása.
Milyen elvekre épület az új emelési eljárás?
Ne az állam, hanem a nyugdíjasok érdekeit szolgálja az emelés. Az állam viselje a nyugdíjemelés kockázatait, ne a nyugdíjasok.
A nyugdíjemelés gyakoriságát növelni kell, havi (de legalább negyedéves) emeléssel az elszabadult infláció roncsoló hatása eredményesebben csökkenthető.
A nyugdíjemelés mértékét differenciálni szükséges.
A teljes cikket IDE KATTINTVA olvashatja el.
Az elemzésem első részét ide kattintva olvashatja el.