
Fotó: Pixabay
Mit tanulhatunk az európai nyugdíjrendszerektől?
Mit tanulhatunk az európai nyugdíjrendszerektől annak érdekében, hogy a magyar nyugdíjrendszer fenntartható maradjon és megfelelő életszínvonalat tudjon biztosítani az idősek számára? Tanulmányom a Biztosítás és Kockázat folyóirat decemberi számában.
A tanulmány elemzi a demográfiai osztalék aranykorának végéhez vezető folyamatokat és azokat a politikai és gazdasági válaszokat, amelyeket egyes európai országok – Ausztria, Németország, az Egyesült Királyság és Svédország – adtak a társadalom elöregedése súlyos következményeinek megelőzése érdekében.
A különböző európai válaszok értékes tanulsággal szolgálnak a magyar nyugdíjrendszerben is szükségessé váló átalakításokhoz.
Demográfiai osztalék akkor keletkezik, ha egy országban a termékenységi és a halálozási arányszámok egyidejű csökkenése miatt a gazdasági fejlődés felgyorsul. Az alacsony születésszám alacsony halálozási arányszámmal párosulva a termelékenység növekedéséből fakadó gazdasági többletet eredményez.
A folyamat azonban átlagosan fél évszázad alatt megfordul, miután a csökkenő születésszám miatt a munkaerőpiac növekedése lelassul, miközben az orvostudomány és az egészségügyi ellátás fejlődése eredményeként folyamatosan nő az idősek száma, ami elkerülhetetlenül a demográfiai osztalék aranykorának végéhez vezet.
A tanulmányt IDE KATTINTVA olvashatja el a Biztosítás és Kockázat folyóirat 2019. decemberi számában.
A Biztosítás és Kockázat a Magyar Biztosítók Szövetsége szakmai periodikája.