Élettárs özvegyi nyugdíja

Élettárs özvegyi nyugdíja

2025. 03. 14.

Szigorú és komplikált szabályok vonatkoznak az élettárs özvegyi nyugdíjára.

K Küldés K Nyomtatás

 

 

Ha személyes kérdése van az özvegyi nyugdíj feltételeivel, az ideiglenes és a feléledő özvegyi nyugdíj összegének számításával, vagy az özvegyi nyugdíjat érintő hasonló témákkal kapcsolatban, akkor azt IDE KATTINTVA teheti fel, hogy méltányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal megválaszoljam.

 

Élettárs özvegyi nyugdíja

 

Szigorú együttélési feltételek

Özvegyi nyugdíjra jogosult a házastársra előírt feltételek fennállása esetén az is, aki élettársával ennek haláláig

a) egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy

b) megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt.

Élettársa után viszont nem jogosult özvegyi nyugdíjra az, aki az együttélési időszak vagy annak egy része alatt özvegyi nyugdíjban vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) vonatkozó rendelkezései:

45. § (1) Özvegyi nyugdíjat a házastárs, az elvált házastárs és az élettárs (a továbbiakban együtt: házastárs) kaphat.

(2) Özvegyi nyugdíjra jogosult a házastársra előírt feltételek fennállása esetén az is, aki élettársával ennek haláláig

a) egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy

b) megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt.

(3) Élettársa után nem jogosult özvegyi nyugdíjra az, aki a (2) bekezdésben megjelölt együttélési időszak vagy ennek egy része alatt özvegyi nyugdíjban vagy baleseti özvegyi nyugdíjban részesült.

Abban az esetben, ha az özvegy nem tudja igazolni a (2) bekezdésben foglalt feltételeket, vagy a (3) bekezdésben foglalt kizáró ok fennáll, akkor nem jogosult az élettárs után özvegyi nyugdíjra.

Mi az az élettársi kapcsolat?

Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan

- házasságkötés vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nélkül

- közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (életközösségben) együtt élő személy között, akik közül

- egyiknek sem áll fenn mással

(a) házassági életközössége,

(b) bejegyzett élettársi kapcsolata vagy

(c) élettársi kapcsolata, és akik

- nem állnak egymással egyenes ági rokonságban vagy testvéri, féltestvéri kapcsolatban.

Az élettársi kapcsolat automatikusan létrejön azzal, hogy két, egymással érzelmi-gazdasági közösségben élő személy közös háztartásban együtt él.

Az élettársi együttélés kézenfekvő bizonyítása

Az élettársak együttélését bizonyítottnak kell tekinteni, ha a kérelmező a nyugdíjtörvényben meghatározott ideig az elhunyt élettársával azonos lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezett, és az ellenkezőjére utaló tény vagy körülmény az eljárás során nem merült fel.

Az együttélést az özvegy a legegyszerűbb módon hatósági bizonyítvánnyal vagy igazolvánnyal (lakcímkártyával) igazolhatja.

Egyéb bizonyítási módok

Lakcímkártya hiányában egyéb módon kell bizonyítani az élettársi kapcsolat fennállását.

Közjegyző előtt tett nyilatkozat

Fordulhatnak  közjegyzőhöz, aki közjegyzői okiratba foglalhatja az élettársaknak az élettársi kapcsolat fennállásáról közösen tett nyilatkozatát. Ebben a nyilatkozatban az élettársak azt rögzítik a közjegyző előtt, hogy közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben élnek. Nyilatkozhatnak arról is, hogy mikortól – akár egy korábbi időpont óta - áll fenn közöttük az élettársi kapcsolat. Vagyis ebben a közjegyzői okiratban az  élettársak az együttélésük korábbi kezdetéről is nyilatkozhatnak.

A nyilatkozatot csak személyesen tehetik meg a közjegyző előtt.

A közokiratba foglalt élettársi nyilatkozat bármely hatóságnál és intézménynél felhasználható minden olyan esetben, amelyben az élettársi kapcsolat fennállásának, időtartamának közhiteles tanúsítására van szükség.

ENYER-regisztráció

Nem minden esetben elegendő azonban ez a közokiratba foglalt nyilatkozat (például hitelfelvétel esetén), ilyenkor a közhiteles Élettársi Nyilatkozatok Elektronikus Nyilvántartásába (ENYER) történő regisztrációra lehet szükség.

A fő különbség a közjegyzői okiratba foglalt élettársi nyilatkozat és az ENYER-ben rögzített élettársi nyilatkozat között:  az ENYER-ben nincs lehetőség korábbi időpontot megjelölni az élettársi kapcsolat kezdeteként.

Ha a kapcsolat kezdetének időpontja fontos – mint az özvegyi nyugdíjra való jogosultság bizonyítása során -, akkor azt más módon, például a közjegyző előtt tett nyilatkozattal szükséges igazolni.

A nyilvántartásba történő bejegyzést az élettársak csak személyesen és közösen kérhetik, míg az élettársi kapcsolat megszűnéséről szóló nyilatkozatot bármelyik élettárs egyedül is megteheti, de azt is csak személyesen.

Az élettársi nyilatkozat bejegyzésétől kezdve az élettársak bármikor, egyszerűen tanúsítványt kérhetnek a közjegyzőtől az ENYER nyilvántartásban szereplő adatokról.

Egyéb módok

Az élettársi kapcsolat fennállásának bizonyítása egyéb módon (tanúkkal, iratokkal) is lehetséges.

Ha az özvegyi nyugdíjat igénylő élettárs a közös lakcímet igazoló hatósági igazolványt vagy bizonyítványt (lakcímkártyát) nem tud csatolni, és közjegyzői nyilatkozattal sem tudja bizonyítani az élettársi együttélés fennállását, akkor lehetőséget kell biztosítani számára az élettársi közösség fennállásának egyéb hitelt érdemlő módon - például tanúnyilatkozatokkal - történő bizonyítására is. Olyan személyeknek kell – büntetőjogi felelősségük tudatában – nyilatkozni az élettársak együttélésének megvalósulásáról, időtartamáról, akik személyesen, közelről ismerik őket (rokonok, szomszédok, közeli barátok).

Az özvegyi nyugdíj elbírálása során folyó hatósági eljárásban minden olyan bizonyíték felhasználható, amely alkalmas a tényállás tisztázására és elősegíti a jogosultsági feltételek fennállásának megállapítását.

Bizonyítékként értékelhető bármilyen más közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat, amely alátámasztja az élettársak között az életközösség fennállását, időtartamát (pl. vagyonjogi szerződés vagy végrendelet, amelyben kifejezetten rögzítették az élettársi kapcsolat meglétét).

Az özvegyi nyugdíj igénylése során csatolt  bizonyítékokat az eljáró hatóság összességében szabadon mérlegeli és értékeli (az eljárást lezáró döntésében a bizonyítékok értékeléséről, mérlegelési szempontjairól természetesen tájékoztatja az ügyfelet), így célszerű, ha a túlélő élettárs szükség esetén egyéb módon is bizonyítani tudja az élettársi életközösség fennállását.

Ha szeretné, hogy az ilyen és hasonló nyugdíjtémákkal kapcsolatban ne maradjon le semmilyen fontos fejleményről, amely érintheti a helyzetét akár a jelenben, akár a jövőben, akkor ide kattintva föliratkozhat az ingyenes heti hírleveleimre.

 

 

K Küldés K Nyomtatás
Kérem, várjon... Kérem, várjon...