Mit tenne, ha holnaptól nem kellene dolgoznia?

Mit tenne, ha holnaptól nem kellene dolgoznia?

2025. 01. 04.

Érdekes cikk elemzi a pénzügyi függetlenség megteremtése révén önmagukat már fiatalon "nyugdíjazó" emberek FIRE-mozgalmát, a cikkben idézik az én véleményemet is.

K Küldés K Nyomtatás

 

 

Ha személyes kérdése van a nyugdíjjogosultságok érvényesítésével, a nyugdíjigénylés optimális időzítésével és hasonló témákkal kapcsolatban, akkor IDE KATTINTVA teheti azt fel 2025-ben  is, hogy jutányos díjazás ellenében az Ön személyére szabottan, az ügyintézés során felhasználható jogszabályi hivatkozásokkal megválaszoljam.

 

Idézet a cikk bevezetőjéből:

Mit tenne, ha holnaptól nem kellene dolgoznia? A kérdés sokak számára irreális vagy egyenesen provokatív lehet, mégis van egy szűk réteg ma Magyarországon, akik számára a munka nem szükségszerű része a hétköznapoknak. Nem feltétlenül szupergazdagok, de a pénzügyeikben tudatosak és következetesek, így elértek egy olyan szabadságot, mely sokak számára csak álom. Vagy ha még nem is érték el, pár éven belül elérhetik. A következőkben róluk, a pénzügyi függetlenség, a korai nyugdíj vagy ezek angol megfelelőjéből képzett betűszó után csak FIRE-ként (Financial Independence, Retire Early) emlegetett mozgalom hazai tagjairól lesz szó.

A cikkben engem  is megszólaltattak:

Kritikus a FIRE filozófiával szemben Farkas András nyugdíjszakértő.

Szerinte felelőtlenség, nem korrekt viselkedés a társadalommal szemben, ha valaki korán nyugdíjba megy, mert így nem veszi ki a részét a közteherviselésből. „A nyugdíjrendszerünk folyó finanszírozási elven működik, és a generációk közötti bizalomra épül. Eszerint a fiatalabb generációk dolgoznak, és ezáltal járulékosan előteremtik az idősebb korosztály nyugdíját, hogy aztán majd ők is hasonló juttatásban részesüljenek a még eggyel fiatalabb generációnak köszönhetően” – magyarázza Farkas.

Persze vannak problémák: egyre több a nyugdíjas, és egyre kevesebb itthon a munkaképes korú, ráadásul a születésszámok is alacsonyak. Ez alapján a jövőbeli járulékfizetők kevesebben lesznek, így a nyugdíjrendszer finanszírozásával komoly gondok lehetnek majd.

Nyugdíj azért lesz, csak az a kérdés, mi lesz mögötte a fedezet. A hazai korfa alapján legkésőbb 2037 és 2039 között lehet szükség komoly nyugdíjreformra – teszi hozzá.

A FIRE-rel az az alapvető problémája, hogy egy olyan viselkedést népszerűsít, ami a társadalom egésze szempontjából nem előremutató. Szerinte az nem lehet cél, hogy a tízmillióból 10, 100 vagy 1000 embernek sikerüljön. Mi lesz a többiekkel? – kérdezi.

Ha a társadalmat egy nagy óceánjárónak képzeljük el, amint halad előre a háborgó tengeren, akkor a FIRE-féle korai nyugdíjasok egy kis vitorlásban, Fa Nándi módjára próbálnak egyről a kettőre jutni az óceánjáró mellett. Keveseknek fog sikerülni – érzékelteti a helyzetet a nyugdíjszakértő.

Nem beszélve arról, hogy a FIRE által felfestett, magányos, pénzügyi cowboy képe szerinte alapjaiban hamis. „Mi van, ha egyszer csak gyerekem születik vagy megházasodom? Akkor annyi a FIRE-nek, és mehetek vissza dolgozni? Nem beszélve a kötelező szülőtartásról, ami Magyarországon egyébként törvényi kötelezettség. Ha rám szorulnak a szüleim, gondoskodnom kell róluk. A pénzügyi függetlenség nem szólhat kizárólag rólam” – teszi hozzá.

Azt azonban elismeri: a pénzügyi tudatosság jó és fontos dolog, ám ő a szabályozó oldaláról mást javasolna a nyugdíjrendszer és a pénzügyi biztonság erősítésére. Például az itthon ismeretlen foglalkoztatói nyugdíjpillér megteremtését, esetleg hosszabb távon állampolgári alapnyugdíj létrehozását.

A teljes cikket ide kattintva érheti el a 24.hu hírportálon.

 

K Küldés K Nyomtatás
Kérem, várjon... Kérem, várjon...