
© effe45/Shutterstock
Mit kell tennie a nyugdíjkorhatár közeledtével annak, aki dolgozik?
A nyugdíjkorhatár közeledtével elvégzendő teendőket foglalja össze ez az írásom.
Az öregségi nyugdíjra való jogosultságnak hármas előfeltétel-rendszere van:
1) a korhatár betöltése,
2) a megfelelő szolgálati idő megszerzése, valamint
3) a biztosítással járó jogviszony megszüntetése.
Teljes nyugdíj
Az öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki
a) a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és
b) legalább 20 év szolgálati időt szerzett, és
c) biztosítással járó jogviszonyban sem belföldön, sem külföldön nem áll.
A teljes nyugdíj összege főszabályként nem lehet kevesebb, mint a mindenkori nyugdíjminimum (az öregségi nyugdíj minimális összege, ami immáron kilencedik éve változatlanul havi 28.500 Ft maradt 2017-ben is).
Résznyugdíj
Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki
a) húsz év szolgálati idővel nem rendelkezik, de legalább tizenöt év szolgálati időt szerzett, és
b) a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és
c) biztosítással járó jogviszonyban sem belföldön, sem külföldön nem áll.
A résznyugdíj összege alacsonyabb is lehet, mint a mindenkori nyugdíjminimum.
Biztosítással járó jogviszony megszüntetése
A korhatár betöltése és a szükséges szolgálati idő megszerzése mellett a harmadik előfeltétel:
Az igénylő azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes vagy résznyugdíjat megállapítják, a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a Tbj.) 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban:
- sem Magyarországon,
- sem – a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó személy esetében – EU/EGT-államban, ideértve Svájcot is
- sem – a szociálpolitikai (szociális biztonsági) egyezmény hatálya alá tartozó személy (ha az egyezmény eltérően nem rendelkezik) – a szerződő államban nem állhat.
A Tbj. 5. § (1) bekezdésének e) és g) pontja szerinti egyéni és társas vállalkozó esetében nincs szükség a biztosítással járó jogviszony megszüntetésére, mivel az érintett személyi kör biztosítási jogviszonya a nyugdíjazás időpontjától kezdődően – a törvény erejénél fogva – automatikusan átalakul kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozói jogviszonnyá.
Vagyis kizárólag az egyéni és a társas vállalkozó nem köteles a vállalkozási tevékenységének a megszüntetésére, minden más esetben meg kell szüntetni a keresőtevékenységet (munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyokat).
A nyugdíj első napja (kezdőnap):
Az öregségi nyugdíj attól a naptól állapítható meg, amelytől valamennyi jogosultsági feltétel teljesült.
A nyugdíjigényt legkorábban e nap előtt egy hónappal lehet benyújtani.
Természetesen a nyugdíjbiztosítási adategyeztetést - a megszerzett és elismert szolgálati idő, továbbá az 1988 óta elért, nyugdíjalapot képező keresetek tisztázását - célszerű jóval korábban elkezdeni.
Az adategyeztetést az 1955-59 között született évjáratokkal hivatalból megkezdte és hamarosan befejezi az ONYF, az 1960-1964 között születettekkel idén kezdik az adategyeztetést, a korábban vagy később születettek pedig bármikor kérhetik az adategyeztetést.
A saját kérésre történő nyugdíjbiztosítási adategyeztetés lehetséges módjai:
1. elektronikus úton, az Ügyfélkapun keresztül. Ha az elektronikus úton történő indítás után mégis papíralapon kívánná folytatni az adategyeztetési eljárást, ezt a kérelmet nyújthatja be.
2. hatósági bizonyítvány kérése révén.
Célszerű a kérelem beadását megelőzően összegyűjteni és a kérelemhez becsatolni eredetiben a szolgálati időnkre vonatkozó személyes dokumentumainkat (az eredeti példányokat a hatóság az elbírálást követően visszajuttatja nekünk, miután illetékmentesen szükség szerint fénymásolatot készít róluk a TB nyilvántartás számára). A legfontosabb dokumentumok felsorolását ebben az összefoglalómban megtalálja.
Ha nem ért egyet a hatósági adategyeztetés során az ONYF által közölt adatokkal, ezen a nyomtatványon teheti meg az észrevételeit.
Ha egyetért a kimutatásban szereplő adatokkal, ezt a nyilatkozatot teheti meg.
Ha meg kívánja fellebbezni az adategyeztetést lezáró határozatot, ezen a nyomtatványon teheti meg.
1) nyugdíjbiztosítási adategyeztetés (legalább egy évvel a korhatár betöltése előtt célszerű megtenni, de a nyugdíjigény beadásának ez nem előfeltétele)
2) a biztosítással járó jogviszony megszüntetése a nyugdíj kezdőnapját - a nyugdíjkorhatár betöltésének napját - megelőző napra. Az erre irányuló eljárást a felmondási/felmentési idők függvényében a korhatár betöltése előtt 6-8 hónappal érdemes elkezdeni.
3) a nyugdíjigény benyújtása (legfeljebb egy hónappal a korhatár betöltésének napja előtt).
Minden 1954. első felében született, illetőleg a nők kedvezményes nyugdíjának feltételeit idén teljesítő kedves Olvasómnak sikeres ügyintézést és boldog, egészséges nyugdíjas éveket kívánok!