A nyugdíjkorhatár betöltésével 2019-ben nyugdíjba készülők figyelmébe

A nyugdíjkorhatár betöltésével 2019-ben nyugdíjba készülők figyelmébe

2018. 10. 18.
Ezt az összefoglalót több, mint hat hónapja készítettem. Az összefoglalómban szereplő információk a megjelenéskor természetesen pontosak voltak, de mára a jogszabályi változások miatt módosulhattak. Kérem, ellenőrizze a téma megjelenését a friss posztjaim között is!

2019-ben a nyugdíjkorhatár 64 évre emelkedik, így az 1955-ben születettek igényelhetik a korhatáruk betöltésével az öregségi nyugdíjukat.

K Küldés K Nyomtatás

 

 

Iratkozzon föl a NyugdíjGuru News INGYENES heti hírlevelére, ha időben akar értesülni a nyugellátásokat érintő fejleményekről!

 

Az 1955-ben született "nagy generációs" évjárat még nem nyugdíjas tagjai a 64 éves nyugdíjkorhatáruk btöltésével igényelhetik 2019-ben a nyugdíjukat.

Nekik különösen fontos tudniuk, hogy az öregségi nyugdíjra való jogosultságnak már csak két előfeltétele van:

1) a korhatár betöltése (a korbetöltött öregségi nyugdíjhoz 2019-ben a 64 éves  korhatár betöltése szükséges, kivételt kizárólag azok a hölgyek élveznek, akik életkorukra tekintet nélkül megszerzik a 40 évi jogosultsági időt a nők kedvezményes nyugdíjához), emellett

2) a megfelelő szolgálati idő megszerzése.

2018. július 16-ától a nyugdíjigénylésnek már nem feltétele a biztosítási jogviszony megszüntetése, vagyis nem kell a  munkavégzésre irányuló jogviszonyokat megszüntetni.

A nyugdíj feltételeiben bekövetkezett legutóbbi változásokról IDE KATTINTVA olvashatja el az összefoglalómat.

A teljes nyugdíjhoz legalább 20 év szolgálati időt kell szerezni. Az ilyen nyugdíj összege főszabályként nem lehet kevesebb, mint az öregségi nyugdíjminimum (amelynek összege 10 éve változatlanul 28.500 forint, de ennek gyakorlati szerepe az új nyugdíjak megállapítása során pillanatnyilag elenyésző, mert az újonnan megállapított nyugdíjak átlagösszege meghaladja a százezer forintot).

A résznyugdíjhoz elegendő 15 év szolgálati idő is, e nyugdíjnak viszont nincs minimális összege.

A szolgálati idő számításba vétele során természetesen a más EU/EGK-tagállamban, Svájcban vagy olyan további államban szerzett szolgálati időket is figyelembe kell venni, amellyel Magyarországnak van kétoldalú szociális biztonsági egyezménye.

A nők kedvezményes nyugdíjához legalább 40 évi jogosultsági idő kell (amiből főszabályként legfeljebb 8 év lehet a gyermeknevelésre tekintettel kapott ellátások folyósítási idejével szerzett szolgálati idő, vagyis legalább 32 évet munkával szerzett szolgálati időnek kell kitennie). A nők kedvezményes nyugdíjáról IDE KATTINTVA olvashatja el a legfrissebb összefoglalómat.

A nyugdíjigényt legkorábban a feltételek teljesülésének várható napja előtt egy hónappal lehet benyújtani, de tapasztalataim szerint a nyugdíjmegállapító hatóságok csak a feltételek teljesülésének napjától foglalkoznak érdemben a nyugdíjigényléssel.

Az 1955-ben született személyekkel a hivatalból indult nyugdíjbiztosítási adategyeztetésnek 2018 végéig le kell zárulnia, így a nyugdíjigények elbírálása 2019-ben feltehetően felgyorsul. 

Az elbírálásra nyitvaálló általános ügyintézési határidő 60 nap, viszont a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 72.§ (2) bekezdése szerint az ügyintézési határidő a tárgyév április 15-én jár le, ha az öregségi nyugdíj megállapítása iránti kérelmet a tárgyévi nyugdíj-megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hatálybalépését megelőzően nyújtották be, és az általános ügyintézési határidő tárgyév április 15-ét megelőzően telik le.

Természetesen nem maradhat ellátás nélkül az a nyugdíjigénylő sem, aki megszüntette a keresőtevékenységét (vagy a közszférában a korhatára betöltése miatt megszüntették a jogviszonyát), mert  a Tny. 73. §  (1) bekezdése szerint ha a nyugellátásra való jogosultság fennáll, de a nyugellátás összege a tárgyévi nyugdíj-megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hiánya, adathiány vagy egyéb ok miatt az eljárás megindulásától számított harminc napon belül nem határozható meg, a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv nyugdíjelőleget állapít meg (amelynek összegét a nyugellátás kiszámított összegébe majd be kell számítani).

 

Örömmel veszem, ha a NyugdíjGuru News portálomhoz kapcsolódó Facebook-oldalamon megírnák pár szóban a véleményüket az oldalamról, IDE KATTINTVA tehetik ezt meg. 

 

K Küldés K Nyomtatás
Kérem, várjon... Kérem, várjon...